bugün

boş-beleş adam olma nedenleri; hiçbişeye'boş'unaiçlenmeyen'adam'..
alman solcuları bunu açıklamak için 'yürek soldadır' diyorlar..
ewet tayyip erdogan da baykal ın iyiligini istedigi için ona karşı iktidarlık yapıyor.
efendim, hangi fraksiyona mensup olduğunu bilmem, kime hizmet ettikleri de pek umurumda değil amma velakin o dergileri gazeteleri ellerine alıp sokak ortasında bağırmaları yok mu!!! samimiyetinize, hasbiliğinize kurban olayım be erenler.romantizmden kurtulduğunuzda reel-politiği de konuşuruz sizinle ama o haliniz beni özendiriyor kardeşim
kişilik sahibi olmak.
denedim solum daha kuvvetli çıktı, solcu oldum ama hiçbir zaman sağımdan da vazgeçmedim.

(bkz: sorgulama özgürlüğü)
sağcılığın nedensizliği, luzumsuzluğu, ayar dürtüsü.
tüm düşünce sistemlerine bakılıp objektif olarak ölçülüp biçildiğinde görülebileceği üzere olması gereken düşünce yapısına sahip olmak. asıl sorgulanması gereken şudur,

(bkz: sağcı olma nedenleri)
solculuğun en basit tanımı "solcu doğulmaz, solcu olnur"'dur. Çünkü solcu olmak için çok okumak, kendini geliştirmek ve sorgulamak gerekir. Solcular, edindikleri felsefe gereği, aynı zamanda ateisttirler. BU nedenle solcu kimliği, inananlara göre ahiretle bilinçli bir kumar oynar.
benim için uykumun gelmesi. hep soluma yatarım. (bu da böyle subjektif bir entrymdi.)
hiçbir şey hakkında hiçbir bilgisi olmayan ve içlenmeyen adamların etraftan duyduklarıyla 2-3 tane boktan tespit yapması. yaptığını sanması.
sola geçer geçmez anında birden bire insancıl, eşitlikçi, demokrat olunması. hatta sabah kalkıp elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra kendi kendinize solcu oldum oldum artık farklıyım havası vermeniz bile yeterlidir. solculara bravo, onlar farklı. gerçi sol/sağ terimleri 90'lı yıllarda ölmüştü artık ezilenler ve ezenler vardı, ezilenleri savunmak ezenlere karşı çıkmak için solcu olmaya falan gerek yoktu insan olmak yetiyordu ama olsun, ekstra bir şeyler bulunsun etrafta, bi fantezi alanı bulunsun.
insanı sevmek.
faşist damgası yememek.
dünyayı kurtaran adam yada onun oğludur.
1- allah allah diye insanların yakıldığı bir ülkede bulunmak.
2- zamanında sadece kürtçe konuştu diye 10 yıl hapis veren şimdilerde dağdan ineni arkasında saklayen bir ülkede yaşamak.
3- 500 tl emekli maaşı ile 750 tl kira verdiren bir devlete sahip olmak.
4- 7 milyar maaş alan vekile lojman sunan bir ülkede yaşamak.
5- düşünce suçundan insan yiyen bir ülkede bulunmak.

işte bu yüzden isyan etmektir artık hak aramaktır ve bu yüzdendir ki yürek soldadır.
tüm önermeler yanlıştır! tek sebebi şudur:

-kız tavlamak.
insanı sevmek insanca yaşamayı istemek gibi gibi...
(bkz: insan olmak)
(bkz: akıl)
(bkz: fikir)
hain olmak. tarihte de görebiliriz ki sol değerler tüm milletlerin özellikle de türk milletinin temel değerlerine (ordu millet olma, vaTANa bağlılık, bayrağa bağlılık, devlete bağlılık) karşı çıkmış ve anarşik haraketlere neden olmuştur. fakat allahtan güzel ülkemde sol hiç bir zaman var olamadı.çünkü hamurunda yok sol bu ülkenin.
kapitalizme "bu program geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacak" diyen dünya'yı duyabilmek ve durum karşısında panikten kısa devre yapıp, insanlığı yakmak yerine, çözümü görmek, seçmek, uygulamak..

boş yakarıştan iyidir.

solak olmak için de neden sıralamamız gerekiyor muydu? yoksa o da mı dinize isyan? boşver uğraşma, ye yemeğini..
kendin dışındaki insanları da düşünebilmek.
(bkz: can sıkıntısı)
bir bedene ilaven bir de beyne sahip olmak başlıca nedenlerindendir.