bugün

Ayağı sol eli sağ gözü sol biri olarak berbat bir durumdur.
Bende solagim. Yazim falan güzelde şu bıçak tutarken insanların verdiği tepki bni bnde alıyor.
Bende solagim ne bi fayda ne bi zararını gördüm.
her sol elinizi kullanarak yazı yazdığınızda yemek yediğinizden etraftan ''sol elle yapman çok tuhafıma gidiyor'' tepkisi almaktır.

üniversitede hazırlık sınıfında sağ tarafında masası bulunan tekli sandalyeler sayesinde sağ elimle hızlı ve okunaklı yazmaya alıştığımdan beri, diğer eylemlerime de bu bulaştı. mesela sağ elimle telefonu tutuyorum hep, solum tuhaf oluyor. yemek yerken ana yemeğim solda, salatam sağda oluyor mesela, çatal ve kaşığı el değiştirmeden kullanıyorum. top oynarken sol ayağım fikstir ama.

yani solak olmak karmakarışık bir yaşam düzeninde kendini bulmak demek.
salak olmaktan iyidir. evet.
sporda faydalı olan durumdur. futbolda sol ayağını kullanmak, sol bek sol açık oynamak , basketbolda soldan drive etmek, sağdan drive edip sol elle potaya topu bırakmak, sol elle el üzerinden şut çekmek, teniste ve masa tenisinde raketi sol elle etkili kullanmak, hentbolda sol elle yedi metre kullanmak, dövüş ya da savunma sporlarında sol elinin , dizinin güçlü olması vb.
solak bateristlerde çok iyi oluyor.
Benimdir. Yobaz Anadolu’nun bağrından gelmiş anneannem sağolsun sol elimi kullanmayayım diye iğne batırırmış minik elime. Travma gibi travma amk. iyi gelmişim bu günlere psikolojisi düzgün bir şekilde tabi bu sadece bir iddia.
Yemek yerken, yazı yazarken zorda bırakan durum.

Sürekli solumu boşta bırakmak zorundayım. ilkokul öğretmenim solak olduğum için dövdüğü ve bana öğretememişiz için pek çanalamadığından benim de yazım çok kötüdür.
Tee allahim ya aynen cok ayricaliklisiniz.
yazı yazarken çok boktan bir durumdur. yazdığınızı yazarken göremezsiniz, satır bitince elinizi çekip bakarsınız o yüzden sokakların yazıları her zaman kötüdür.
en fazla yüzünüze kapı falan çarpıyor.

ha tabii bazı yerlerde kolunuzu, elinizi falan da makinelere kaptırabilirsiniz.
sağlak veya sağak diye birşey yoktur.bir insan solaktır veya değildir. yani sağ elini kullanmak normal olduğu için ona kelime üretmek ihtiyacı hissetmemişler. gariplik solaklarda.

Atina, Oxford Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Almanya'daki Ruhr Üniversitesi, Bochum ve iskoçya'daki St Andrews Üniversitesi'nden araştırmacılar solaklık üzerine 200 farklı yayında yer alan 262 veri kümesinin meta analizini gerçekleştirdi. Meta-analizi, birçok farklı bilimsel çalışmanın sonuçlarını birleştiren istatistiksel bir analiz şekli. Öncelikle daha büyük bir örneklem avantajı var. Bu yöntem sayesinde istatistiksel veri tabanını arttırır ve analizin bireysel çalışmaların karakteristiklerinden etkilenme olasılığını azaltır.

Meta-analizi yöntemi ile toplamda 2,3 milyon kişi ile şimdiye kadar yapılan en geniş kapsamlı olarak yapılmış ve yayınlanmış çalışma ortaya çıktı. Sonuç ise şaşırtıcı: Dünyada solak olma oranının %9,3 ile %18,1 arasında olduğu ve ideal oranın %10.6 olduğunu ortaya çıktı.

Mart 2020 itibariyle, dünya genel nüfusunun 7,8 milyar civarında olduğu tahmin ediliyor ve bunun %10,6'sı neredeyse 827 milyon kişi sol elini kullanıyor.

Bu arada 13 Ağustos
, Cumartesi
Uluslararası Solaklar Günü 2022

imiş. Şimdiden kutlayalım.
Bu çocuk da kendini özel sanıyor.

He kanka sırf sol kolunla yazı yazdığın için aşırı ayrıcalıklısın, lordlar kamarasına geç.
Kötü bir durum olsa gerek. Çoğunluğu sağ elini kullanan insanlara göre tasarlanmış alet gereçleri kullanamamak talihsizlik değil de nedir?
Solak insanların diyabet de dahil olmak üzere bazı hastalıklara daha yatkın olduğunu ve ortalama olarak daha az yaşadıklarını da duymuştum ama iddiada kalıyor sadece, bilemeyeceğim artık.
makasi ters cevirirsen solak insan da kullanabiliyor.
yani partneriniz kocaniz solaksa sutyeni ters giyeceksiniz.
futbolda falan işe yarıyor, ne kadar sol bek sıkıntısı çekti milli takım.
Şizofreni raporu almış bir solak olarak solakların şizofreni teşhisi alma ihtimallerinin 6 veya 10 misli daha fazla olduğunu öğrendim.

Solakların sağ beyni baskın. Yaratıcı düşünmeyi sağlıyor bu da.

Sağ elini kullananlarsa daha temkinli umumi efkariye kamu oyu zihniyetiyle düşünen topluma uyum sağlayan tipler.

Zaten şizofreni bipolar gibi beyni yaratıcı hale getiren psikotik durumlar olmadan kimse deha vs. olamaz ispatlanmış şeyler bunlar.

Ha deha olmak kendi belasıyla beraber geliyor. Üç kuruşa beş köfte yok.
evrimagaci'nda okudugum bilimsel bilgilere göre bunun beynin sağı soluyla hiçbir alakası yok. sadece sağ değil solu kullanıyoruz bu kadar maalesef. örneğin duygusal zeka diye bir şey de yok normalde. bunlar hep efsane.
Futbol, basketbol, tenis , masatenisi, boks gibi sporlarda avantaj sağladığı bir gerçektir.
Çoğunluk sağ elini kullandığı için sağ el bir normal kabul edilirken, sol elin ötekileştirilmesidir. Örneğin, TDK'ya göre solak diye bir sözcük varken, sağlak diye bir sözcüğün olmaması.
sinistralite olarak da bilinir.
sağ el yerine sol eli kullanmak, sola yatkınlık.
saati sag kolumuza taktigimiz dogrudur.
Solcu olmaktan iyidir.

Sol elim daha kuvvetli.
Sol ayağım daha kuvvetli.
Sol gözümün ve hatta sol kulağımın değerleri bile daha düzgün.
Ben hayata solak gelmişim ama ideolojim her daim sağ. Çok şükür.