bugün

hızına inanamadığım fransa'daki demiryolu şirketi.

paris- marsilya arasını 3 saat 15 dakikada gidiyorlar.

https://www.sncf.com/en

arabayla ise bu yol 7 saatten fazla oluyor.

https://www.google.com.tr...1d5.36978!2d43.296482!3e0

biz o yht'lerle ancak 4,5 saatte istanbul-ankara yapalım. arabayla 4 saatte gidiyorsun istanbul-ankara'yı. adamlar devrim yapmış devrim. biz hala yarım saattin hesabını yapalım.

edit: sncf'nin linkini verdim fakat link tam çıkmadığı için değiştirdim.
2015 yılı cirosu 32 milyar 497 milyon dolar olan şirket.
çok sağlam para kazanıyor olsalar gerek diye düşündüğüm fransız devlet demir yolları. 25 dakikalık yola öğrenci indirimi ile 5,5 euro aldıklarını söylemem ne kadar pahalı bir şirket olduğunu gösterir heralde. ayrıca fransa içi ulaşımı tamamen paris endeksli yapmaları en büyük handikaptır. şehrin doğusuna yakın bir noktada bulunan dijon şehrinden batısındaki bordo'ya otomobille 4-5 saatte gidebilmek mümkünken, sncf ile ilk olarak parise yani kuzeybatıya, daha sonra paristen bordoya yani güney batıya gitmeniz gerekir ki bu da en az 10 saatlik bir yolculuk demektir. bu şekilde aktarmalar olması nedeniyle zaman problemi yaşatan bir şirkettir. evet fransız demir yolları ülkenin en ücra köşelerine gitmektedir ama paris ve birkaç ana hat dışında trenler sürekli aktarma yapmakta ve bu aktarmalar hiç de mantıklı süreler dahilinde gerçekleşmemektedir.

bir diğer olumsuz yanı, sncf sendikalı işçilerden oluşan bir şirket olduğu için, grev yapmayı çok seven fransız halkının hemen her grevinden etkilenmektedir. bu etki 2010 ekim ayı emeklilik reformuna karşı grevlerde olduğu gibi kilitleyici boyutlara ulaşabilmekte ve hayatı durdurabilmektedir. malum fransada şehirlerarası ulaşımın tek yolu uçak veya sncf in trenleridir ve 2010 ekimi boyunca birçok hatta seferlerin ancak %30 luk bir kısmı gerçekleştirilmiş, bir çok küçük hattaki tüm seferler iptal edilmiştir.

bu olumsuzluklarına rağmen, diğer avrupa ülkelerinin trenleriyle (en azından benim gördüklerim) karşılaştırıldığında, daha konforlu ve kaliteli trenlere sahip olduğunu düşünmekteyim.
bizdeki sosyete pazarının fransadaki tezahürü.
fr. Société Nationale des Chemins de fer français.

bizdeki tcdd'nin fransa'daki tezahürü. *
güncel Önemli Başlıklar