bugün

"skoda bacak" yakıştırmasının ilham kaynağı marka. tekerlerkleri çapraz duruyodu eski modellerinin.
(bkz: skoda bacak)
volkswagen bunyesine gectiginden beri kalite sinirlarini zorlamis cek cumhuriyeti kokenli araba markasi.
Amblemi at barrağının üstüne konmuş bi kuşdur. Bundan utanç duyuyorum. Ayrıca LX diye (lüx) adlandırılan modellerin en lüx özelliği arabanın gidebiliyor olmasıdır.
vw sayesinde eki kütüklüğünden sıyrılan otomobil markası. eskiden lada ile kıyaslanırdı. artık peugeot, opel gibi markalarla kıyaslanır oldu.
çek cumhuriyetinin bile ihraç ettiği bir otomobil markası var bizim yok düşüncelerine kapılmama neden olan marka. *
"bir skoda'nın değerini nasıl ikiye katlarsınız?
-deposunu fulleyerek!" şeklinde esprilere maruz kalan çek otomobil markası.
bir keresinde japonun biri karsima gecmis, avaz avaz bagiriyordu:

- skoda! skoda! skoda!

ter icinde uyandim*.
malzeme kalitesi olarak vwden daha iyidir *.fakat tasarımı özgün olamadığı için imajı hala kötüdür.
eski kötü imajını üzerinden bir türlü atamayan otomobildir. fabia'ların torpido gözünde küçük bir buzdolabı vardır. önyargılarınızı oraya koymanız tavsiye olunur. taş gibi arabadır.
çek sembolü.
skodanın daire içindeki kanatlı ok, hayal eymeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor.
firma, kullandığı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.
93 favorit modeli tas gibi olan, daga tasa, yola yokusa her yere gidip de yillarca "bana misin?" demeyen arabadir. diger modelleri ki daha yeni ve luks sinif olanlari da ayni saglamliga sahipse hic suphesiz tadlarindan yenmemektedirler. ama marka algisi olarak biraz eziktir kabul etmek lazim.
''şıkoda'' diye okunur.
1895 yılında Václav Laurin ve Václav Klement tarafından kurulmuş, 1899'da motosiklet ve 6 yıl sonrada araba yapmaya başlayan çek otomobil üreticisidir. fabrikası mlada boleslav'da bulunur. 1991 yılında volkswagen grubu tarafından satın alınmıştır. 113 yıl gibi bilinen pek çok markadan çok daha köklü bir geçmişe sahip markadır.
araba üretmeye 1905'te başlayan firma.
(bkz: çok zamanda az iş yapmak)
vw grubunun en ekonomik üyesi.
(bkz: sikoda)
bir araba markasıdır. oldukça güçlü motorları olan arabalar üretirler.
Tren, tramvay, otobüs, troleybüs, kamyon ve kamyonetleri de mevcuttur. Telefuzu Şıkodadır ve zarar anlamına gelir.
orjinal okunuşu "şikoda" olmasına rağmen, türkiye'nin her yerinde herkes tarafından "sikoda" olarak okunan, çek-slovak araba markası. vw tarafından satın alındıktan sonra, mükemmel bir gelişme sağlamışlartır.
yeni konseptle beraber yeni bir logo tasarlayan firma. son yillarda kalitesini cok arttiran bu firma yeni konseptle birlikte, o eski kötü imajini tamamiylen silecek. zaten son zamanlarda müthis satış rekorlari kiran bir firmadir kendileri.

bu arada yeni logosu gercekten cok hos olmus.
görsel
eskiden cok meshur olan araba markasi. hatta otomobil yerine skoda denmeye baslanmisti bazi yerlerde.
süperb'si hayran olunulacak cinsten. alınır mı dersen? walksvagen'in eline geçtiğinden beridir, alınır.
araba fiyatlarını 2.000 tl artırıp sonra da 12 ay %0 faiz kampanyası yaparak milleti kandırmaya çalışan firma. ulen sen fiyatı artırmadan önce 12 ay 15.000 tl araba kredisine zaten 2.000 tl faiz ödeyecektim ben.
çok gündemde olmayan ve fazla tutulmayan bir araba markasıdır.