bugün

arabaların sis yokken açıp gözlerimizi kör ettiği lamba.
Lan ferraniz yoksa hic guzel durmuyor. Acmayin kufur yemeyin. Ha bunu acana kizlar veriyorsa onlarinda amk. Gotunuze sokarim o fari. Bide yolu daha iyi goruyorum diyor ibne. 100km hizla gidiyon. Ne goruyon. Aranizda isikli bulvarda uzunlari acan dingiller var. Onlarinda amk sonra.
görüs mesafesi 50 metrenin altina indiginde (sis veya yogun yagmur esnasinda) yakilmasi gerekli, fakat türkiye´de amaci ile alakasi disinda kullanilan lambalardir. baska ülkelerde amaci disinda kullanildiginda hoplatilir.

tanimi yaptik, simdi cemkirme kismina gecelim.

hadi ön sis farlarini fiyakali göründügünü sandigin icin yakiyorsun. bunu bir nevi anlamaya calisirim.
lan geri zekali arka sis lambani ne diye yakiyorsun? "cevre yolunda 60´la gidiyorum, beni gör!" diye mi yakiyorsun? göremiyorum, fren yapsan fren lambani da göremem cünkü; arka sis lamban gözümü aliyor.

Eger sayacinda asagidaki gibi isaret varsa; kapatmak icin ugras. Bu arkasi icin.
görsel

Buyur mal kardesim. hani senin sürekli ön sisleri yakacagim diye actigin ama yolda giderken diger sürücülerin göz kanseri olmasina sebep oldugun o lamba söyle bisey:

görsel
görsel

ve ben arkandan gelirken o lambayi bu sekilde görüyorum.

görsel
görsel
KÜFÜR ETTiRiR.
sis varsa yakılır. far olarak ve gereksiz kullanımda akraba sayısını arttırır.
Gereksiz kullanımda cezası vardır.
Bakanlık, sis lambasını aksesuar gibi kullanan herkese cezasını yazsa da rahatlasak.

Kendinizi ayrıcalıklı hissetmenizi, farkındalık sağlamanızı iki lambaya bağlamayın sevgili dostlar.