bugün

(bkz: sigarasızlık)
şöyle bir diyaloga neden olabilecek durum;
-hurşit kalk oğlum
+hı hö döyt noluyo lan (uyku sersemi)
-ya oğlum camdan bi sigara yolla be bakkallar kapalı sigaram yok
+iyi de ben sigara içmiyomki
-babanın paketten çalsana sana zahmet
+...
böyle güç bir durumda kalmamak için bi kenarda bi paket saklamak gerekir. (bkz: kefen paketi)

saklanılan paketten sigara içmek de ayrı bir keyftir. insan altın bulmuşçasına sevinir.
eğer parasızlıktan dolayı sigarasız kalınmışsa kişi çıldırır.
eğer paranız var ve saatler günün ortalarını gösteriyorsa, derhal bir paket almak gerek.
eğer gecenin bir vakti sigarasız kalmışsanız, derhal benzinci aramaya başlayın *.
sinirlilik hali yaratan, çöpten izmarit aratan trajik olaylar zinciridir.
an itibari ile yaşadığım durum. çay sardım * allahım kaydı. *
(bkz: sözlük bana sigara bul lan allahsız)
çöplerin küllüklerin ve sigara izmaritnin bulunabileceği her türlü mekanı didik didik arattıran vakayı-zıçıktır.
sigarasız kalan sevgili ise şahane bir olaydır. zira iğrenç sira kokusu yok olmuştur.
üstüne üstlük çakmağın ve küllüğün göz alanında bulunmasıdır. sabır en büyük erdemdir .
allah düşmanımın başına vermesin cinsi bir durum.
parasız kalıp arkadaştan otlanma durumu.
söndürülmüş yarım sigarayı hatta yarımdanda az tek nefeslik kalan eski sigaralarını toplayıp, tek tek yakıp içmeye kadar insana cinnet geçirtebilecek hadise
lanet olası bir durumdur.
pis bir duygudur, karşıda açık bakkal vardır ama para yoktur. *
aç kalmakla eş değer bir durumdur.
bir tiriyaki için oldukca zor bir durum olup, insanın tüm düzenini altüst eden bir olaydır. insanın sinir kat sayıs tavan yapar, başka bişey düşünmenizi engeller. zordur hem de çok zor.
bir sigara tiryakisi için yaşanabilecek en vahim durumların başında gelir.
evinizi paylaştığınız insanın ya da insanların da sigara kullanıyor olması bunu yaşama ihtimalinizi biraz da olsun azaltır ama yaşandığı takdirde de dünyayla bütün bağlantınızı keserek tek amacınızı tek bir dal bile olsa sigara bulmak olarak belirlemenize sebebiyet verir.
gecenin ilerleyen saatlerinde veya sigara satılamayacak kadar ücra bir yerde bulunulması durumunda çok sancılı geçecek dakikaların habercisidir.

en güzeli böyle bir durum yaşandığın da bunu fırsat bilip bırakıyorum lan seni deyip sigarayı bırakmaktır.
en azından sigaraya ulaşabileceğiniz uygun ana kadar sizi avutabilir.
gece gece mağdura açık benzinlik büfesi aratan durum
(bkz: asksiz kal)
gece uyumayan yazarların kabusu.
içinizde büyük bir boşluk oluşur. gözleriniz görmez, kulaklarınız duymaz olur. burundan solumak deyimi o andaki ruh halinizi çok güzel bir şekilde açıklar. genel itibariyle züğürtlüğün akabinde oluşan bir durumdur. sigara satan bakkalın uzaklarda biryerlerde olması da bu sonucu doğurabilir. bu fiili ve ruhi sıkıntıdan kurtulmak için kilometrelerce ötedeki sigara satıcısına gidilebilir. bu gidilme atraksiyonu öğlenin sıcağında güneşin altında olabilir. ancak şikayet edilmemelidir. sigarasız kaldıktan sonraki yakılan ilk sigarayla yeni doğmuş gibi olunur. mutluluk hormonu bütün vücüda yayılır.