bugün

Elinde bir tabak favayla kalbini çalacak talihini beklerler.
Eskiden her kafam bozulduğunda sigara yakmak bir çeşit ritüel gibiydi. Zamanla gördüm ki bu tip davranışlar öğrenilmiş olduğu için mantıklıymış gibi geliyor ama aslında sigara insanı yatıştırmıyor. Bu tamamen algı ile ilgili.

Rahatlamak için daha etkili yollar bulmak lazım. Bu da insanın önce kendisi ile yüzleşip sorunlarını kabul etmesiyle mümkün olabiliyor.

Spor yaparak yorulmak insanı rahatlatıyor.
eskiden zeki müren açıp, kola içerdim; alkol ve sigaranın yerine. hala alkol kullanmıyorum. Şimdi, sigara ve kola içiyorum.
sigara içmeyen insanların dertleriyle nasıl başa çıktığının sorulması.

yürüyüş yaparak derdi savuşturmaya çalışırım. tabi her yürüyüş yaptığımda derdim olmaz. bazen mutlu olsam , sevinçli olsam da yürürüm.
Gotume sampanya sisesi sokarim.
Boşverin boş işleri sigara için. içen de ölüyor, içmeyen de.
Çay içer. Ki ülkemizde her derde devadır.
Uyurum.
Alkol tüketir.
uyumak etkili cozumdur.
Sigara içerek vücuda yoğun oranda karbonmonoksit alırsınız eğer bir sinir stres halinde iseniz bu sonucu değiştirmez. Sadece bağımlı olduğunuz için sigaranızı içip bahane üretisiniz. Asıl çözmeniz gereken bağımlılıktır.
kalpler yanlızca allah ın zikriyle mutmain olur.(rad s ayet 13). allahı zikrederim.
Yemek yiyebilirler.
PlayStation oynarım.
Valla ne yaparlar bilmemde içmeye başladıklarında neden daha önce içmemişim derler.
sigarayı bıraktığımdan bu yana beni en çok zorlayan konu da tam olarak budur.

böyle dertten artık kendinizi sikecek duruma geliyorsunuz, beyninizin içi yanıyor sinirden, öfkeden, ezilmişlikten. yolunda gitmeyen şeylerden çıldırıyorsunuz ama sigara içemiyorsunuz, içmemek için kendinizi tutuyorsunuz.

şu şekilde düşünülebilir: sigara icat edilmeden önce de insanlar dertleniyordu ama içilecek bir sigara yoktu. demekki sigarasız da yaşanılabilir, dertlenilip, sevinilebilir.
kur-an okuyabilirsin.
sigara içmemiş insan için sorun olmayandır fakat sigarayı bırakmış insanı süründürür, o nedenle günde bir sigara diyorum.
https://m.uludagsozluk.com/ses/2096/
Sigarayı bırakınca hayattan tat almaya başlıyosun. Derin ve temiz nefes, balgamsız boğaz, kokular daha net vs.
Sigara derdi alıyorsa o dert dert değildir zaten. Herkes gibi acı çekerler.
Hiç içmediyse biraz müzik dinler gecer ama bıraktıysa vay onun haline allah sabır versin .
Sevişmek anı kurtarıyor.
çay içer.
burn veya xir.