bugün

Necip Fazıl çok fazla sigara içer.
Bir gün bir öğrencisi ona gelir ve der ki:
-"Hocam bugün bir rüya gördüm. bütün bitkiler Allah'a secde ediyordu, bir tek tütün etmiyordu."
Üstad cevabı yapıştırır:
-Getirin o kafiri yakalım...
içmeyen ölmüyor mu amk. şeklinde sorgulanabilir.
içmemek de öldürür diye anti-tez oluşturulabilecek cümle.
spor dostluk barış ve kardeşliktir gibi bir cümle.
her içtiğiniz sigarada ömrünüz ortalama ... kısalır dense insanı biraz etkileyebilir aslında
(bkz: pusheneto ubiva)

(bkz: serbest çağrışım)
görsel
içmeyen de ölüyor.

Öldürmez, süründürür.
iyi de bundan bize ne?
Biz sigara içenler evet iyi bir halt etmiyoruz leş gibi bir eylem fakattt alnınıza bunu yazıp da dolaşsanız üzgünüz ama bundan bize ne?
günaydın, parasını el alıyor, dumanını yel alıyor size kalan sadece hastalık. etmayun da.
Sigara içen, içmeyen herkes ölecekte asıl mesele ölene kadar nasıl yaşadığın?

Halen çalışmakta olduğum işletmede bir dönem orta yaşı aşmış iki çalışma arkadaşım vardı. Yaşları elliye dayanmış, aynı yılda doğmuşlar, biri küçük yaşlardan beri hiç fasılasız sigara tiryakisi. Diğeri ise daha sigaranın gölgesinden bile geçmemiş. Ve hiç abartmadan söylüyorum ki görünüşte biri diğerinin babası gibiydi.

Bende yaklaşık onyedi sene sigara kullanıp bırakmış biri olarak şöyle diyorum "bu kadar iyi olacağımı bilseydim on sene evvel bırakırdım". Ha sigarayı bıraktım diye ölümsüz mü oldum? Tabiki hayır.

Sigara içenleri lpg li araçlara benzetiyorum. Hani hep ikinci sınıf muamelesi görüyorlar ya. Benzinliğe gittiğinizde pompacıların tavırları, kapalı otoparka giremezsin çilesi, yok gaz ayarıydı, kışın zor çalışmasıydı. Ama sigara kullanmayanlara bak bir de; dizel araçlar gibi. Rampada zorlanmaz, her otoparkta yeri vardır, karizmadır vs. *
Yaklaşık 8 sene içtim hiç öldürmedi, son 6 aydır da elektronik içiyorum ve hâlâ ölmedim.
inanmayın böyle şeylere.
günde paket paket içerseniz ölürsünüz, onlar zaten ölsün bir zahmet.
yemek üstü yaparsın, iftar sonrası yaparsın, uyanma esnası yaparsın. öyle her an tüttürüyor değiliz biz de.
beni sigara değil de otlakçılar öldürecek.
10 sene içtim ölmedim ama bıraktım tabi ki.
sigara içmemek öldürmüyorsa ben okeyim.
Vucuda zarar konusuna deginirsek ;Seker , tuz , disarda yedigin bogrege kullanilan vita yaglar , kolanin asiti , esek eti ... gida boyalari , konserve ... uzar gider bunlar daha tehlikeli .
Bagimlilik konusuna gelirsek ; tütün uyusturucularin en tehlikelisi . Cannabis in hicbir zarari yokken tam aksine ilac olarak kullanildigi dunyada yasaklanip tütünün serbest kalmasi tam bir sacmalik .
sigara içmemekte öldürür.
2 yılı aşkın bir süredir içmiyorum, içmemenin yaşattığı da pek söylenemez.
Kendinizi umursamıyorsunuz bari çevrenizi düşünün. Kimsenin başkasını zehirlemeye hakkı yok.
öldürmezse amk.
Kocaman bir yalandır.
hikayenin sonunda hepimiz göte geliyoruz. çok da düşünmeyin bunları.
aslında hayatımızı sonlandıran sevdiklerimiz oldu. bütün suçu sigaraya yıktılar.
zararlı içmeyin.