chp ye : zuhaha.

mhp ye : puhaha.

hdp ye : ben gülüyo muyum lan.
oğlu şehit olan anne, çocuğu dağa kaçan baba, düşüncesini ifade etmeye çalışırken parçalanan genç bedenler, diplomalı milyonlarca işsiz v.b. "bir milleti sindirmek için önce ellerinden işlerini alıp ekmeklerini kısacaksın" derlerdi. doğru olduğunu bir kez daha anladım. insanlar geçim sıkıntısından, gelen ölüm haberlerinden o kadar yılmış ki artık olumlu bir şey düşünemez hale gelmiş. mevcut koşullardan daha kötüsü olacağı korkusu çoğu sindirilmiş beynin içine yerleştirilmiş. kimse gıkını çıkaramıyor, çıkaranlar ya öldürülür ya hapse atılır ya da kayıplara karışır. ve iktidar partisinin "eğer bizi seçmezseniz daha çok kan akacak, dolar da fırlayacak, enflasyon da patlayacak gibi söylemleri, zaten bıkkınlık içindeki halkı daha da korkuttu. şimdi chp-mhp-hdp böyle yaptı ondan böyle oldu demeyeceğim. sonuçlar ortada, düşünmekten sorgulamaktan, araştırmaktan uzak zihinler her zaman kendilerini korkak hissetmeye mahkum olacaktır.
Hollandalı kafa güzel seçmen bile akp ye oy vererek bir şeyler demek istemiş anlaşılan.
hakk ve halktan uzak olan partilere oy yok demek istemistir.
seçmenin oy kullanarak demek istediklerini analiz eden başlık;

anamızı da aldık geldik hüloğ.
halk muhalefete dedi ki.

bugün yaptığın atar yarın götüne batar.
valla ben cebime girene bakarım ülkeden bana ne amk dedi.
millet bazı kesimlerin eline verdi söze gerek bırakmadı ki.
bu sorular gereksizdir.

7 haziran'a göre akp'nin oy sayısı 4,5 milyon artmış. var mı böyle bir artış? 4 ayda 4.500.000 kişi fikir mi değiştirdi, hayır.

7 haziran'da geçerli oy sayısı: 43 milyon
1 kasım'da geçerli oy sayısı : 45,7 milyon
fark: 2,7 milyon
akp'nin oy artışı: 4,5 milyon

yani 1,8 milyon insan fikir değiştirdi, gerisi ise sandığa yeni gidenlerden.
görsel
olayı belirleyen, işi bitiren mhp seçmeni olmuştur.

hdp'den geçen 18 mv için de ayrı bir analiz yapmak gerekir. ama 37 mv vererek işi bitiren mhp olmuştur.

mhp seçmenini bu şekilde davranmaya götüren nedenler:

1- mhp seçmeni bahçeliden kesinlikle umutsuzdur. bahçeli bütün davranışlarıyla antipati oluşturmuştur. haziran sürecini berbat yönetmiştir. sevilen isimleri uzaklaştırarak seçmeni gıcık etmiştir. tek başına iktidar söyleminin tamamen bir martaval, tabana yönelik masal olduğu iyice anlaşılmıştır.

2- terörle mücadele mhp seçmeninin kesinlikle desteksiz bırakmayacağı bir eylemdir.

3- mhp seçmeni tayyibi sevdiği için değil, ülkeye,devlete ve millete karşı sorumluluk duygusuyla hareket ederek siyasi istikrarın sağlanması amacıyla oy vermiştir.

ben kendimi bildim bileli mhp içindeyim, ama ilk defa sandığa gitmedim. bahçeli olduğu sürece de sandığa gitmeyeceğim.