bugün

efendimiz'in hz. ebubekir ile medine'ye hicret ederken sigindiklari magaranin adi.
eski dilde öküz demektir.
(bkz: sevr antlaşması)
fransa'da paris'e 9.9 km uzaklıkta bir banliyö.
http://www.ville-sevres.fr/
arp. boğa.
hafif bir tanımla; bir yeri, bir şeyi alt-üst etmek gibi anlamları olan bir kelimedir.
genel olarak arapçada iki farklı anlamda kullanılır. anlamın biri devrim, diğeri ise öküzdür.
fakat, bu birbirinden farklı gibi gözüken iki anlam da temelde aynı noktaya dayanmaktalar.

şöyle ki:
öküz, tarlayı sürmede yararlanılan bir varlıktır ve bu tarla sürme işlemi, tarladan mahsul alındıktan sonra yapılan bir işlemdir. aslında bu tarla sürme işlemi, bir devrin sonunun geldiğini anlatırken, aynı zamanda gelecek sezonun başladığını ifade eden bir olaydır. bu yüzden öküzün adı ''sevr'' yani devrimdir.

ayrıca sevr-devrim kelimesi bizler için iki şey daha ifade etmekte.

birincisi peygamber efendimizin hicret öncesinde 3 gün kaldığı mağaranın ismi olması. bilindiği üzere bu durum islam devriminin hemen başlangıcında yaşanılan hadisedir.
diğeri ise osmanlı devletinin imzaladığı sevr antlaşmasıdır ve bu antlaşma doğunun sevr mağarasında başlayan dünya liderliğinin yine bir sevr ile batıya geçtiğinin ifadesidir. bu da bir devrimdir.

tüm bunlara ek olarak ''sevr'' yani devrimin hayatın değişmez kaidelerinden biri olduğunu da söylemek istiyorum.

çünkü ''sevr-devrim'' bir yasadır ve bu yasa dünyanın manyetik kutupları dahil her yerde geçerlidir. gelişime katkı sağlayıp zamanla yorulan yerini diğerine bırakır ve diğer taraf liderliği ele geçirir. bu durumun sonucu olarak da, gücünü yitiren toparlanması için nadasa bırakılmış olur ve tekrar sırası geldiğinde liderliği o üstlenir, diğer taraf nadasa bırakılır.

اَفَعَي۪ينَا بِالْخَلْقِ الْاَوَّلِۜ بَلْ هُمْ ف۪ي لَبْسٍ مِنْ خَلْقٍ جَد۪يدٍ۟
Biz ilk yaratışta aciz mi düştük? Hayır, onlar yeni bir yaratmadan şüphe içindedirler.

وَرَبُّكَ الْغَنِيُّ ذُو الرَّحْمَةِۜ اِنْ يَشَأْ يُذْهِبْكُمْ وَيَسْتَخْلِفْ مِنْ بَعْدِكُمْ مَا يَشَٓاءُ كَمَٓا اَنْشَاَكُمْ مِنْ ذُرِّيَّةِ قَوْمٍ اٰخَر۪ينَۜ
Rabbin bir şeye muhtaç değildir, rahmet sahibidir. Dilerse sizi götürür ve sizi başka bir topluluğun soyundan türettiği gibi yerinize başkalarını yerleştirir.
enam 133

وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ النَّشْاَةَ الْاُو۫لٰى فَلَوْلَا تَذَكَّرُونَ
Andolsun ilk yaratmayı bildiniz. O halde düşünüp öğüt almanız gerekmez mi?
Vakı'a 62

قُلْ س۪يرُوا فِي الْاَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ بَدَاَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللّٰهُ يُنْشِئُ النَّشْاَةَ الْاٰخِرَةَۜ اِنَّ اللّٰهَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌۚ
De ki: Yeryüzünü gezin de bakıp görün, nasıl yaratmaya başlamıştır; sonra Allah ahiret yaşayışını da meydana getirecektir; şüphe yok ki Allah'ın her şeye gücü yeter.

ankebut 20
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar