sevgilinin her bakımdan anlaştığı insandır. sizinle ilgili fikirleri kuvvetle muhtemel sevgiliniz tarafından çok önemseneceğinden iyi anlaşılması gereken kişidir. bazı durumlar üçlü olmayı gerektireceğinden yapılabilecek en iyi şey bu arkadaşa en kısa zamanda bir sevgili bulmasında yardımcı olmaktır.
ilk buluşmalarda kız bu arkadaşını yanında getirir amaç sizi görücüye çıkartmaktır. buluşma ertesi bu arkadaşın raporu doğrultusunda ilişkiniz şekilleneceği için asıl kızdan önce bu arkadaşın olur raporunu almak için uğraşılmalı, türlü yalakalık yapmaktan geri kalınmamalıdır.
kızsa orospu, erkekse pezevenktir. tabi bu düşünceyi sevgiliyle paylaşmamak gerekir zira sevgilinin "arkadaşım o benim taammıaa" triplerine girip deyim yerindeyse beyninizi sikme potansiyeli her zaman mevcuttur.

sevgiliyi sürekli paylaşmak zorunda kaldığınız tek insandır. sevgilinizle aranızda yaş farkı varsa ve bu hatun/er kişi sevgiliyle aynı yaştaysa daha bi çekilmez olur. aynı yaşta, hatta belki aynı okulda, hatta ve hatta aynı sınıfta oldukları için sevgiliyle beraber geçirdikleri zaman dolayısıyla da paylaşacağı şeyler sizinkinden daha fazla olacaktır. beraber ders çalışmalar, okuldan beraber çıkıp gitmeler, sosyal aktiviteler vs. ile sevgilinizin size ayıracağı süreyi kısaltmaktadır bu arkadaş bozuntuları.

sevgiliyi üzdüğünüzde üstünüze zebellah gibi çökecek, "bikbikbik" ötecektir.

sevgilinin her bi haltından haberdar olacak, sevgilinizin bilmediği yönlerini, sırlarını sizden fazlasıyla bilecektir.

-anelia, x'in bi sevgilisi vardı of of of ne taş kızdı öyle..
+...

-anelia biz bu x'le 900'lü hatları arıyoduk bi ara orda bi kadın vardı, adı ayşenmiydi neydi. sesi aynı sen. valla bak. ne zaman senin sesini duysam ayşen aklıma geliyo. geçen x de öyle dedi.
+??
-yanlış anlama tabi. *

sevgiliyi sizden sürekli kıskanacak, sevgili sizle vakit geçirmek istediğinde surat asacak, sevgilinin sizle beraber olduğu süre içinde "hödöcan'ı da üzdük tüh" şeklinde hayıflanmasına sebebiyet verecektir. iki tarafında sırtındaki kamburdur, atsan atılmaz, satsan satılmaz.

-yarın sinemaya gidelim mi sevgilim?
+olmaz hödöcan'a söz verdim.
-peki

-seni dersaneden almaya geliyim, çıkışta da bi şeyler yaparız olur mu?
+olmaz, hödöcan'a ders çalıştırıcam
-peki

"ee yeter a.k! hödöcan'ını da al git!" deme gafletinde sakın bulunmayın, "sen benim arkadaşlarıma karışamazsın, beni sınırlayamazsın" gibisinden suratlar yapacaktır. en iyisi cici görünmek, iyi geçinmeye çalışmak. sevgiliden ayrıldıktan sonra saçını başını yolunuz efendim.
kötüsü adamı ipe götürendir.

şöyle ki; geçen gün cafe'de kaavemi yudumlarken kulak misafiri olduğum akıl almaz konuşmanın müsebbibi kaşar hatundur. başta çift zannettiğim şahısların kız ve erkek olmak üzre farklı cinslerden arkadaş olduğunu öğrenmem geç olmadı;

kız; ben geçen gün o kıza fal baktım böyle gözlerimin içine içine baktı nasıl merak! bence bu kız kaşar
erkek; deme yaa
kız; valla bak bence bırak sen onu gözü yükseklerde o kızın.. sana göre değil bence.. mesela bi gün pijamayla karşısına çık * seni hep janti mekanlarda kuul görüyoo bence ev ortamında buluş yani seni her halinle görsün bak nasıl basıyo sana tekmeyi..
erkek; orası öyle tabii
kız; * hem senin kariyer planların yok mu bence tek bir konuya konuya kanalize olmalısıın
erkek; ya aslında öyle
kız; bak o kız tekin diil bence kıçı başı ayrı oynuyo! seni sevdiğini biliyo musun kii? bi kere sırrını ver bakalım sana destek olucak mı!! ben mesela geçen sene 4. sevgilime annemle babam boşandı dedim hemen eve gel dedim hemen kapıdaydı yaa bence bunlar hep ders.. * *
erkek; ben de farkettim sanki soğuk gibi bana karşı napiim bırakiyim mi sence?
kız; derhal hemen bırak hatta mesaj at bak ben yanındayım hatta dur ben şööle güzel bi mesaj yaziyim.. mırmır?'^+%

evet bu erkeğin yakın arkadaşı kız gözümüzün önünde hatunun ipini çekti bi şeyden haberi olmayan kızcağızın mutlu ilişkisinin damardan girerek başını yedi..

akabinde kol kola cafe'den ayrıldılar.. biz oturup bu gösteriye tanık olanlar ise ağzımız açık bakakaldık arkalarından.. yuva yıkanın yuvası olmaz lan.. bütün sevenleri yakın kız arkadaş şerrinden kötü kadın şerrinden koru rabbim. hala sinirim geçmedi keşke yaklaşıp ağzına ağzına tokat atsaydım kızın, çocuğun ensesine vursaydım kendine gel lan it diye..
en kısa zamanda devre dışı bırakılması gereken arkadaştır. sevgilinizin onunla yaptığı şeyleri duyddukca kıskanclık krızlerine girilicektir.heleki kız arkadaşınızın en iyi arkadaşı erkekse psikopata baglatıcaktır.
ilişkiye her daim karışma hakkını kendinde görenler vardır ki bunları atın gitsin. ama bir de şeker gibi olanları vardır ki bunlar ilişkiyi olumlu yönde etkilerler.
bazı durumlarda, sevgiliye ilişki hakkında en gıcık tavsiyeleri veren arkadaştır. bu arkadaş bununla da yetinmeyip, sizin hakkınızda yorum ve dedikodu yapar. o da yetmez, sevgiliniz bütün özel hayatınızı herşeyinizi ama herşeyinizi bu arkadaşa anlatır. dolayısı ile kızın yüzüne bakmaya bile utanır hale gelirsiniz. yetmezmiş gibi, sevgiliyi abuk subuk yerlere davet ederek sizin onunla geçireceğiniz zamanı çalar. "gel beraber googledan yakışıklı erkekleri aratalım." dediği anda ise eğer siz de o ortamdaysanız, o saniye nefret beslemenize neden olur.

(bkz: sallamıyorum yaşadım herhalde)
bunun yanında bazı arkadaşlar da olur ki, sizin için de sevgiliniz için de iyi olanı yaparlar. iyilerdir, güzel insanlardır.
sizin de iyi anlaşmanızın zorunlu olduğu kişidir.
sevgilinin en iyi arkadaşı, siz istesenizde istemesenizde ilişkiniz üzerinde birçok yetki ve güce sahip kişidir. tabi ki hatun sevgili için en uygun en iyi arkadaş hatun, erkek sevgili için erkektir. aksi halde problemler her zaman olacaktır.

sevgilinizin en iyi arkadaşıyla aranızın iyi olması sizin için her zaman avantajdır. eğer sizde karşı tarafı* seviyorsanız, ohh tadından yenmez. çünkü sevdiğiniz insanla ilgili problemleriniz çözülmesinde her zaman yardımcı olacaktır. ufak kavgalar yüzünden ortaya çıkan geçici ayrılıkları bitirmenin en kısa yolu sevgilinizin en yakın arkadaşıdır.

eğer ki bu en iyi arkadaşla geçinemiyorsanız veya kendisinden hazzetmiyorsanız çok büyük problemlere gebe bir ilişki içerisindesiniz demektir. ilk önce uzlaşma yoluna gidilmelidir. uzlaşamıyorsanız ya sevgilinizi bilimum hile hurda dolap ve dümen ile en iyi arkadaşından sogutacaksınız ya da siz sevgilinizden soğuyacaksınız.
hemcinsi ise sorun olmayacaktır, hemcinsi değilse içten içe yıkar ancak belli edilmez. hakimiyet ele alınmışsa ne arkadaşıymış diye uzaklaştırılır. *
hatunsa arıza çıkarılacak bir durum. *
-hayatım kontörüm bitiyor benim ama dur ya x'ten ararım şimdi.

- bebeem x'in canı sıkkınmış biraz onunla ilgileneyim mi?

- canumm x'in kız arkadaşıyla da tanıştırayım seni.
gibi cümlelerin asıl kahramanıdır.
ayrıldıktan sora aranacak ilk kızdır. ayrıldık bu gece beni teselli eder misin şeklinde başlanılan muhabbet ağzınızın laf yapmasına göre farklı durumlara kayabilir.
ilişkiniz hakkında sürekli yorum yapan , direktifler veren kişidir. hepsi öyle değildir tabi ama siz siz olun sevgiliniz size anlamsız tavırlar takındığı zaman ilk o arkadaşı çekin kenara. hakkınızda bayağı yalanlar söylemiş olabilir.
ilişkide en çok görülen 3. kişidir kendileri. sevgiliye yakın karakterde ise çok eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. ancak eğer ki sevgilinizden daha güzel/yakışıklı ise sorun olabilir. zira sevgilinize ilginizin azaldığı noktalarda bu kadar yakın olduğunuz başka biri yoktur ortada..ortaya biraz da alkol katıldığında istenmeyecek sonuçlara ulaşabilir.