1. 1.
  ıslak zeminlerde duvara döşenen yapı malzemesidir. daha güzel görülmesi için bordür de kullanılır. fayanstan farkı fayansın yere seramiğin duvara döşenmesidir.
  1 ... palta
 2. 2.
  inorganik ve metalik olmayan malzemelerin önce şekillendirilip daha sonra ısı verilerek sertleştirilip sabit bir şekle sokulmuş halidir.
  Yunanca'da "keremikos" (kil veya pişirilmiş toprak)kelimesinden gelmektedir.
  ... sucuk ekmek
 3. 3.
  okuyabilmek icin uzun zamandir kapisini asındırdıgım marmara guzel sanatlar fakultesinin guzide bolumu..
  1 ... dory
 4. 4.
  anorganik maddelerden oluşan bileşimlerin çeşitli yöntemlerle şekil verildikten sonra sırlı veya sırsız bir şekilde dayanıklılık kazanıncaya kadar pişirilmesi bilim ve teknolojisidir.
  ... oksijen
 5. 5.
  (bkz: keramik)
  ... amrosia
 6. 6.
  seramik bir veya birden fazla metalin, metal olmayan element ile birleşmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganik bileşiktir. genellikle kayaların dış etkiler altında parçalanması ile oluşan kil, kaolen ve benzeri maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ile meydana gelirler. bu açıdan halk arasında pişmiş toprak esaslı malzeme olarak bilinir. örneğin, cam, tuğla, kiremit, taş, beton, çimento, aşındırıcı tozlar porselen ve refrakter malzemeler bu gruba girer.
  3 ... onsekizkurus
 7. 7.
  geleneksel ve ileri seramikler olmak üzere iki kısıma ayrılabilir.
  geleneksel seramikler kuvars, feldispat ve büyük çoğunlukta killerden oluşur.
  killer kaolen kil gurubu ve semektit kil gurubu olmak üzere iki çeşittir.
  ileri seramikler çok yüksek değerlerde safiyet (%99,9999) gerektiren özel hammaddelerden katı sıvı ve gaz fazlarındaki tozlardan labratuvarda özel yöntemlerle üretilir.
  fayanslar, yer ve duvar karoları, porselenler geleneksel seramik gurubuna girer.
  erkeklerin kullandığı traş bıçaklarının paslanmama sebebi seramik malzemeyle kaplı olmasıdır, helikopter altları ve savaş uçaklarında, çelik yeleklerde zırhlarda kurşun geçirmeme özelliği seramik ileri malzemelerden oluşması nedeniyledir, uzay mekiklerinin dış kapması, sensörler ileri seramiklerin kullanım alanlarına örneklerdir.
  2 ... nanoyzr
 8. 8.
  yüksek ısıda pişirilmiş topraktan yapılan çanak,çömlek gibi el sanatları ürünleri.
  -1 ... cheap death
 9. 9.
  sio2 (silisyum dioksit) esaslıdırlar. metal- ametal bileşikleridir, inorganiktirler. esas malzemesi kildir. kilin içinde sio2 ve başka bileşikler bulunabilir. seramikler elektriksel ve ısıl yalıtkandırlar. ısıl yalıtkanlıkları öylesine yüksektir ki, fırın astarı olarak kullanılırlar. seramiklerin bir grubu elektirik enerjisini mekaniğe ve mekanik enerjiyi elektirik enerjisine çeviren piezoelektriklerdir. seramikler sert ve kırılgan olup, basma mukavemetleri çok yüksek ve çekme mukavemetleri ise düşüktür. kilin şekil alabilmesi için suyla karıştırılması lazımdır. daha sonra bu suyu uçurmak lazımdır. bunu fırında ani şekilde yaparsak seramik gözenekli yapıda olur ki bu istenmez. o yüzden zamanla, güneşte kurutma vs. yöntemlere başvurulur. kuruyan seramik daha sonra sanayiide pişirme tabir edilen fırına sokularak ısıtılmaya başlanır. bu olay aşamasında,kilin içindeki ergime sıcaklığına ulaşan ilk bileşik vitrifiye olur. (bkz: vitrifikasyon) yani camlaşıp seramiği sarar. sırayla diğer bileşikler de vitrifiye olur. en üst ürünü tam vitrifiye durumdur. sio2'de si+4 ve o-2 değerlikli atomların nört duruma ulaşması 3 yöntemden biriyle mümkün olur. ya kovalent bağ yapar, ya iyonik ya da ikisini birden. (bkz: silikatlar)
  1 ... dekadans
 10. 10.
  lepistes seramik
  (bkz: http://www.lepistesseramik.com/)
  (bkz: http://lepistesseramik.blogspot.com/)
  ... muhabbet35