bugün

Güzel film ama 8.6 lık bir durumu yok. Evet.
iki gün önce yarısına kadar izledim. Yarısını neden izlemediğim hakkında fikrim Yok.
David fincher'ın yarattığı o sarı-karanlık atmosfer, kevin spacey'nin muhteşem oyunculuğu ve son bölümde brad pitt'in mimiklerine yansıyan o gel-gitleri için bile 7 kere izlenir. izlendi de.
Eksik bir gerilim filmi. Konu iyi değil. Evet.
Kevin spacey çok az görünüyor, onun dışında iyi. Brad pitt toy halleri ile arzı endam etmiş, göze çarpan bir oyunculuğu yok. Brad in yerine başka biri olsa yine de filmin kalitesi aynı kalırmış. Yani yeni bir şey katmamış.
izledim ve boşaldim. izleyin ve bosalin.
son sahnesi çok kaliteli olan film .
Sadece son sahnesi değil nerdeyse her sahnesinden kalite akan film.
Film cidden güzel fakat beni hiç ama hiç şaşırtmadı. Sonunu başından gördüm yani. David çok sinirli bir karakterdi çünkü. Spoiler olmasın diye detaya girmiyorum. Güzel film.
Basit bir gerilim filmi. Vasat diyelim. Evet.
Bu filmi beğenen net vurduruyordur. Gerçeklikten uzak, üçüncü sınıf gerilim filmi. Evet
filmi anlamak bir üstteki yorumu anlamaktan daha kolay. Okudum okudum çıkamadım işin içinden. Garip.

Tanım olarak da : süper bir david fincher filmidir.
Abartılan film. Hele o imbd puanı nedir öyle...
Konu olarak alışılmışın dışında muhteşem gerilim filmi. Klasik polisiye filmlerden biri zannetseniz de ilk başta, ilerledikçe belli bir kalıba göre ilerleyen, titiz, ruh hastası bi seri katilin cinayetleri işleyiş biçimleri Merak uyandırıyor. Yalnızca sonu havada kalmış gibi. Onun haricinde izlemekten keyif aldığım bir filmdi.

--spoiler--
"dünya güzeldir, uğruna savaşmaya değer. ikinci bölümüne katılıyorum"
--spoiler--
Sıkıcı overrated film. Tamamen zaman kaybı.
Sevdiğim film. Verdiği mesajlar fazlasıyla iyi, oyuncu kalitesine diyecek yok. Sonu pek şaşırtmasa da izlemekten zevk aldım.

--spoiler--
Amerika'da suçluyu öldürmenin cezası idam mı yoksa hayatta kalan tek günah öfke mi oldu, bilen biri aydınlatabilir.
--spoiler--
Senaryosu başarılı bir film.
sonu pek sevilmeyen film. ama kötü karakterin zekası muazzam.

türkiye'de bu filmi hayal edemiyorum. kargocu kapıya "geldik yoktunuz" yapıştırıp giderdi.
kurgulaması bile olmuyor
bu filmde ilgimi çeken tek şey seri katilin arabada götürülürken yaptığı konuşma oldu.

- insanın işini keyifle yapması kötü bir şey değildir. günahkârlara günahlarını ödetmekten zevk aldığımı inkar etmeyeceğim.
+ ben sadece masum insanları öldürdüğünü sanmıştım.
- masum mu? dalga mı geçiyorsun? obez bir adam. ayağa bile kalkamayan iğrenç bir adam. dalga geçmek, alay etmek için arkadaşına göstereceğin biri. yemek yerken onu görsen önündeki yemeği bile bitiremezsin.(oburluk) sonra, avukat geliyor. onun için bana gizli minnet duyuyor olmalısınız. bu adamın hayatını sokaktaki bütün katilleri ve tecavüzcüleri korumak için sürekli yalan söyleyerek para kazanmaya adamış bir adam olduğunu biliyorsunuz.(açgözlülük) bir kadın. içi o kadar çirkin ki, dış güzelliği olmadan hayatını sürdürmeyi başaramıyor.(kibirlilik) uyuşturucu kaçakçısı, bir eşcinsel aslında.(tembellik) tabi hastalık yayan fahişeyi de unutmayalım.(şehvetkârlık) ancak bu kadar iğrenç bir dünyada hiç rahatsızlık duymadan onlar masumdu denebilir herhalde. ama mesele bu. her köşe başında her evde ölümcül bir günah görüyoruz. ve önemsemiyoruz. çok yaygın olduğu için önemsemiyoruz. kayda değer değil. sabah akşam hepsine boşveriyoruz...
Morgan Freeman ve Brad Pitt
görsel
david fincher şaheseri. dövüş kulübü bir , bu iki, gone girl üç.
Sonu ile şok geçirten, karanlık atmosferiyle sizi içine çeken, brad pitt ve morgan freeman'ın başrol oynadığı dünyadaki en iyi polisiye filmlerdendir.
“Kadınlar tecavüze uğradıklarında ”imdat” diye bağırmamalılar ”yangın” diye bağırmalılar.”imdat” diye bağırırlarsa kimse gitmez ama ”yangın” diye bağırırlarsa herkes gider.”

‘insanların dikkatini çekmek için onların omuzlarına dokunmanız artık yeterli değil. onlara bir balyozla vurmanız gerekiyor.”
https://replikler.net/replik/se7en-yedi-replikleri/
Sezen diye okudum.
reservoir dogs filmindeki çantanın içinde parlayıp görünmeyen motifin kargo kutusunda da rastlanabileceği farklı film. ikisinde de ne olduğunu göremiyoruz ve hayal gücümüzü, filmdeki gelişmelerle birleştirip sonuç çıkartmaya çalışıyoruz.