bugün

bir kuantum sistemi hakkında bize her bilgiyi veren araç dalga fonksiyonu adında bir fonksiyondur. Dalga fonksiyonunun uzaya ve zamana bağlı değişimini gösteren denklemi ilk bulan Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödingerdir. Bu yüzden denklem Schrödinger denklemi adıyla anılır.

http://tr.wikipedia.org/w...Schr%C3%B6dinger_denklemi
Tek elektronlu sistemler için çözülebilen, çok elektronlu sistemler için varsayımlarla çözülen denklemdir. Dalga fonksiyonunun değişimini gösterir. Önemi ise dalga fonksiyonunun karesinin elektronun uzayda bulunma olasılığı olan yerleri belirtmesidir.
bir başka denklemden elde edilemiyormuş. kendisi hakkında gram bilgim yok lan.
kuantum mekaniğinin temeli olan dalga fonksiyonu. bir kuantum sistemi için mümkün olan tüm olasılıkları gösterir.

bir elektronun belirli bir anda tam olarak nerede olduğunu ölçmek pek mümkün değildir. bu nedenle nerelerde bulunma olasılığına sahip olduğuna ilişkin bilgiyi elde etme yoluna gidilir. bu bilgiyi de bu denklem verir bize. tıpkı diğer istatistiksel olasılıklar gibi, 0 ile 1 arasında bir değerdir bu. elektronun bir yerde bulunma olasılığı ne kadar yüksekse, değer 1'e o kadar yakındır. 0 ise, elektronun o bölgede bulunamayacağı bilgisini verir. buradan elde edilen bilgiye, konumun beklenen değeri denir.

schrödinger denklemi, temel bir fizik ilkesidir ve değişik fiziksel durumlar için yeniden elde edilir. bu nedenle başka fizik ilkelerinden türetilmesi mümkün değildir. zamana bağlı ve zamandan bağımsız olarak iki başlıkta incelenir.