bugün

Çağrıldım gidiyorum.
Evlerinde zor tutulan %50 ye sor bu soruyu dostum.

Gerçi sonuç belli sosyal medyadan atarlar tutarlar güpürlü perdeden sözde kefen giyerler ama iş askerliğe geldimi bedelli askerlik beklerler...
Savaşa çağrıyı "Ahmet bey, savaş var da müsaitseniz gelebilir misiniz?" Şeklinde mi düşünüyorsunuz gerçekten.

Seferberlik halinde kimsenin gözünün yaşına bakmaz toplarlar. Siz de açtığınız başlıkla kalırsınız.
Makineli tüfekle atış yapmamış hatta Eline makineli tüfek almamış ergenlerin hemen giderim, bir saniye bile düşünmem diyeceği saçmalık.
seferberlik olursa zaten devlet dur bi başlık açıp sorayım demiyor merak etmeyin.
suriyeliler gitsin.
aklımda 5-10 isim var. 2 si şehzade 2 si damat kontenjanından. eğer onlarda gidiyorsa giderim yoksa gitmem. kimse vatan millet bayrak sevgimi tartışamaz. ancak bugün bir savaş haline girersek bu tiplerin keyfi uygulamaları ve iş bilmezlikleri yüzünden gireriz belli ki. kendilerinin ve babişkolarının yarattığı savaşa kendileri gitmiyorsa biz neden gidelim.
Ben giderim, sonuçta doğru veya yanlış bi savaş var, kimsenin kimseye acımayacağı bi yer giden bizden gider
Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır.
giderim net.
Ben şahsen giderim. Bir ülke kolay kazanılmıyor hele ki vatan denilince gitmeme lüksün yok hemde ilk seferberlik çıkınca. Birilerinin boyunduruğu altında yaşayacağıma ölürüm daha iyi.
Suriye içinse gitmem.
Yazarın asıl anlatmaya çalıştığı yer bizim bakış açımızın dışında. Asıl varılmak istenen şey savaşıp savaşmama değil mağaranın dışını görüp görememedir aslında. Yıllarca insanların savaşmak istememesine ramen vaatlerle, uydurma hayaller ve emellerle savaştırıldığı doğrudur ancak savaş psikolojisi sandığımızdan çok daha farklı işlemektedir. Sen ne kadar savaş düşmanı bir halde de gitsen savaşa, karşında seni öldürmek, yanında da karşıdakileri öldürmek isteyen bir grup varken ister istemez ölene kadar sen de bir savaşçıya dönüşürsün yahut sen savaşçıya dönüşemeden ölürsün. Seferberlik hallerinde yeterli koşulları sağlayan insanların gönüllülüğüne bakıldığını pek sanmıyorum. Ki bakılmasa dahi büyük bir savaşta devletimizin geri düşmesi, o savaşın bir gün senin yaşadığın yere de geleceğini ve o zaman içinde psikolojisi iyice bozulmuş düşmanın sana ve ailene pek de iyi davranacağını sanmıyorum. Bana göre savaş, insanı savaşmaya mecbur bırakır. Savaşın bir gün sevdiklerine ulaşacağı fikri, en yıkıcı ideolojiden daha yıkıcı bile olabilir.
akabe için ?

zkmi bile oynatmam

düşmanla işbirliği yaparım.
Tabii giderim. Savaş kafa dengidir, ayrica ev partileri iyi olur. Sagolsun beni de her duzenlediginde davet eder.
Daha askerliğimi yapmadım ne seferi.
Hak için adalet için Allah için yapılan bir savaşsa giderim. Devlet de millet de bunun için vardır zaten.
(bkz: selametle)
gerçekten gerekiyorsa evet.
askerliğimi yapmış bir birey olarak borcumu zaten fazlasıyla ödemiş durumdayım.
Akabenin savaşına mı ?
Karşı taraf a. Çalışırım.
Şuan için sikimde olmaz.
topyekûn savaş çıkıp da Ülkesi saldırı altındayken cagrildiginda buradan gitmeyeceğini beyan etmek de çok onursuzca söylem.

Trollukse böyle olmaz yani bunun trollugu olmaz yok ciddiyse bir kendinize gelin.

Ayrıca cagrilirsak hepimiz de sike sike gideriz, savaşta askerden kaçmanın cezası ağırdır. Öyle barış zamanindaki sivil mahkemelere benzemez divanı harp diyorlar canım kardeşim.
(istiklal mahkemeleri idam ederdi asker kaçaklarını kurtuluş savaşı zamanında)

Savaştan kaçmanın bahanesi olamaz, senin ülken saldırı altında kardeşim sen gitmezsen, ben gitmezsem kim gidecek ülkeyi savunmaya?

Bugün siyaset üstü bir durum var, beyanlarınıza dikkat edin!

Not: malûm kişi, kişiler ve partiyle olan hesaplaşma ve mücadelenize savaş sonrasında kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Fikirlerinizi ve dünya görüşünüzü değiştirecek değilsiniz. Sadece savaş zamanı yapmamız gerekeni yapalım.
vatan şuuru insanın kaninda olur.

kani bozuklarda yoktur. onlarin hep bi mazereti vardir.
zaten 20 martta teslim oluyorum. iyi bir eğitim alırsam tabiki de vatanımı savunmaya giderim.
Araba kalkanolmak için mi? Hayır.

Bir türk bin araba bedeldir.

Beni vuracaklarına, onları vursunlar.
Bilalle aynı bölüğe gideceksek olabilir.