bugün

fil uzaktan çakar, at tepesine biner.

ben at diyorum. hem at, avrat, pusat. bunlar önemli şeyler.
herkesin merak ettiği sorulardan biridir. oyun başında at, oyun sonunda ise fil daha değerlidir.
Oyunun gidişatına göre değişebilen durumdur tabi ama ben rakibin fili icin atımı veririm ama tam tersi olsun istemem.
Fil sanırım. At her hamleye gelmez. Ha fil de illa 4 adım atıcak ama olsun en azından çizgisi belli.
Satrançta kullanacağın stratejiye göre değişebilir ama bana kalırsa at çünkü fili oynatabilmek için önünü açmak gerekiyor atın kullanımı daha rahat.
Onu bilmem ama bizim bakkalın yanında ki arazi beş sene sonra fena para eder. At eşek hikaye.
işte sana sorunun cevabı;
karşı rakibinin atının mı olmamasını istersin filinin mi?
fil uzar gider,at mehter takımı.
satranci iyi oynayan her oyuncu icin at daha degerlidir.
birak fili, bazi sıkışık oyunlarda vezirin bile yapamadigini at yapar.
nereden, nasil gelecegini bilemezsin.
at kapali oyunu acar.
Fil oyun sonunda iyidir, 2 tanesi yeter mat etmeye; 2 at yetmez.
Fili kitlemek mumkundur, ati tutamazsiniz gider.
Bunu soran gerizekalı hiç satranç oynanamamış hayatında.
Atı oynatmak zeka ister hareketleri daha tahmin edilemezdir. Bir hamle sonrasını düşünenler fil der ancak at hiç ummadığın anda mat eder o yüzden profesyonel santranç oyuncuları attan vazgeçmez.
ikili averaja bakılır.
satrançta taşların puanları vardır.

at ve fil üçer puanlık değere sahiptir yani eşittir.

ama oyunun gidişatına göre biri daha önde olabilir.

normalde ise eşit.
karşıdaki oyuncunun hamlelerine göre ikiside değer kazanır. bana göre at daha iyidir çünkü taşın üstünden atlayabilmesi avanta sağlar.
Fil mesafe tanımaz, at da önündeki taşı tanımaz , ne ilginç, normalde tam tersi olması gerekirdi.Atın mesafeleri yardırması , filin de önündeki taşı ezip geçmesi gerekirdi.
açık ara at diyeceğim versus.

at derim ama şöyle diyebilirim, atı oynatmak zordur. fil, ata göre daha fazla hamle yapabilir ama at ile oyunu kazanmayı hedeflersen iyi satranç bilgisine sahip olman gerekir. bunu şöyle özetleyebilirim:

-iki tane nişancı vardır. biri elindeki silahı rastgele ateşler, illaki bir mermi hedefe gelecektir. lakin diğer nişancı sadece bir mermi ateşler, o direkt hedefi bulur. aynı bunun gibi.
oyunun neresinde olduğuna ve oyun tarzına bağlı olarak değişir.

ama genelde oyuncuların illa seçim yapmak zorunda kalırlarsa fili tercih edip atı feda edeceklerini düşünüyorum.
Aslında fil daha uzun menzilli olduğundan fil daha değerlidir. Filin tehdit kapasitesi attan yüksektir.
puan olarak aynıdır. fakat oyunun durumuna göre biri diğerinden daha değerli olabilir. sıkışık, kilit oyunlarda at diğer taşların üzerinden atlayabildiği için, filden ve hatta kaleden bile daha değerli olabilir. fakat açık oyunda fil daha değerlidir. hele ki iki fil de tahtada duruyorsa, bir keskin nişancı edasıyla, at, tahtanın diğer ucundan tahtalı köye yollanabilir.
iki atla mat yapamazsınız.. ama iki fille yapabilirsiniz. Oyuna göre değişir. atın taşların üzerinden atlaması avantajıdır. fil ise daha uzun karelere hükmedebilir.
vezir her ikisini de domaltır.
oyunun basinda, ortalik kalabalikken at, ortalik bosalinca fil daha etkilidir.
Genel olarak bakilirsa kullanmayi becerebilen icin at daha kritiktir.
Fil her türlü ezer geçer her türlü.
at daha özgür, fil daha geniş menzillidir. ben at diyorum.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar