1. 1.
  1929 yılında Gaziantep'te doğdu. 1943 yılında ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. ilk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgahta borca aldığı 18 kilogram iplikle oldu. 1947 Ocak ayında istanbul'da 24 gözlü yerli bobin makinası yaptırarak Gaziantep'e bu kapasitede ilk bobin makinası getirdi.

  1951 yılında mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için Halep'ten aldığı eski apre makinasını bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. iki yıl sonra ise Bursa'daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep'e getirdi. Böylece Gaziantep'te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.

  1962 yılında saf dışı kalmış eski model makinalardan yararlanarak Şehreküstü semtinde bir mağaraya hidrofil pamuk tesisi kurdu. Bunu 1963 yılında kurduğu 1500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi izledi. 1965 yılında Bursa'da havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinalerını Gaziantep'teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı.

  1966 yılında "Hilal Kollektif Şirketi''ni kurdu. 1968 yılında 25.000 iğlik iplik tesisi projesi hazırlattı. 23 Şubat 1972'de inşaatına başlanan tesisin 20.000 iğlik bölümü 1974 yılında devreye alındı.
  Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu'nun isminden esinlenilerek "SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.''ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı. Bugün yaklaşık 14.000 kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, ambalaj, inşaat, iş makinaları, enerji, sağlık, eğitim, ısıtma-soğutma (klima, panel radyatör, kombi), beyaz eşya, bilgi-iletişim, finans ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

  SANKO'nun bugün geldiği nokta, Sani Konukoğlu ve O'nun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucudur. Bu anlayışla SANKO ve Türk ekonomisine, alanlarında örnek ve öncü şirketler kazandırıldı.

  1988 yılında firmasının adı ile kurulan Sankospor'un yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989'da Gaziantep Sanayi Odası'nı kurdu. Sanayi Odası'nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO'nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11.10.1989'da Sani Konukoğlu Vakfı'nın kurulmasını sağladı.
  Sani Konukoğlu, ılımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal ve iş hayatında yeterince kültürlü, yenilikleri çabuk kabul eden, bilmediği konuda danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven, ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahipti. SANKO Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttüğü sırada geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 16 Ocak 1994 Pazar günü vefat etti.

  Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu'nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile "Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı''na layık görüldü. Madalya ve Berat 27 Ekim 1997'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde yapılan törenle büyük oğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na teslim edildi. * http://www.sanko.com.tr/kurumsal/kurucu.asp
  ... mahallenindelisi
 2. 2.
  (bkz: abdulkadir konukoğlu)
  ... escobar
 3. 3.
  SANKO holdingin kurucusu, antepli merhum işadamı.
  ... strea