bugün

muğla dan marmaris e giderkene, gökova'ya gelmeden evvel geçilen geçittir.
tırmandıktan sonra inerken, arabasını kenara çekip bütün marmarisi ve datçaya giden o ağaçlı yolu bir harita gibi izleyen insanları görebileceğiniz geçit.
kamyoncularin korkulu rüyasidir. bilindigi üzre kamyon frenleri balatalardan olusur, ve sürtünmeyle calisir, yalniz bu sürtünme cok uzun sürerse cok isinir balatalarin erimesine dolayisiyla da frenlerin "nanay" olmasina sebep olur. o rampa o kadar uzundur ki dogru düzgün bir recetesi yoktur. bütün rampa boyunca frene bassan olmayacaktir, basmasan hic olmayacaktir. motor freniyle birlikte, retard koluyla falna inerler.

tuhaftir, cok ünlü oldugundan midir ,herkes özel bir dikkat sarfettiginden midir nedir, genellikle cok büyük kazalar olmaz sakar gecidinde. virajlar birden gelir, tirmanirken eger arabaniz hararet yapiyorsa, yukari ulasmadan su kaynatacaktir. eger biraz daha yüklenirseniz, arabaniz...yanar!!...

eger sabahleyin geciyorsaniz, manzaraya hakim birkac yerde kahvalti edebileceginiz yerler vardir. manzarayi icinize sindire sindire kahvalti edersiniz. manzara gercekten cok güzeldir.

sakar, kamyoncular icin cok ünlü bir gecittir. cikmak da inmek de derttir. gerci otobüsler icin de problem olabilirdi, ama onlarin yükleri hafif. ordan yirtar otobüsler. ee yük cogaldikca, kontrolü de zorlasacaktir.
manzarası harika olan geçit
kaza olursa manzara fotosu çekmeye çalışanlardan olur
bu tarz yollarda beklenenin aksine az kaza olur , dikkat iyice toplanır.
türkiye'nin en güzel manzarasına sahip yollarından biridir. kaçış rampasını ilk kez bu yol üzerinde görmüştüm.
marmaris yolu uzerinde ula akyaka'ya varmadan yol kenarında gökova körfezini izleyebileceginiz harika bir manzarasi bulunan geçit.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.