1. 1.
  sahih hadislere kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir internet sitesi. ayrıca günümüz konularına ve diğer birçok konudaki sorulara ve cevaplara sahih hadisler ışığında inceleme fırsatı bulabilirsiniz.
  http://www.sahihhadisler.com
  1 -2 ... yitik sehrin figurani
 2. 2.
  Sahihliği araştırılırken ravi zincirinin çokluğuna ve bu ravilerin, yalan söyleyen biri olup olmadığına göre değerlendirilmiştir. Hatta buhari, müslim, tirmizi gibi büyük alimler bunu araştırırken, bir hadisin farklı yerlerde farklı şekillerde söylenip söylenmediğine kadar kontrol etmiş ve eğer bir başka yerde aynı rivayet farklı kelime ve cümlelerle anlatılıyorsa bunları bile elemişlerdir. Ancak hiçbirinde kuran'a uygunluğuna (belki de bunca elemeden sonra gerek görmedikleri için) dikkat edilmeden sahih kabul edilmiştir. Ayrıca halife ömer döneminde hadislerine tedbir dahi konulmuş olan ebu hureyre'den de bir çok rivayet kütüb-i sitte'nin hepsine konulmuştur.

  Bilindiği gibi, peygamberin çocukluğundan beri yanında bulunan arkadaşlarının ve 4 halifenin aktardığı rivayet sayısı parmak hesabıyla sayılabilecek kadar az iken, sadece son iki yıl peygamberin yanında bulunmuş olan ebu hureyre'den 700 civarında hadis rivayeti aktarılmıştır. Bütün bunlar da sahih kabul edilen hadislerin ne derece güvenilir olduğu konusunda bizleri endişeye sevk ediyor.
  1 -1 ... saglicakla kalin ve damarli
 3. 3.
  hadis; buharinin, müslimin, tırmızinin ve bunlar gibi diğerlerinin "üç beş kişiye onaylattım, bu kesin peygamber efendimizin sözü" dediği sözlerdir.. sahihliği tümüyle bu kişilerin kendi kanaatleridir.. istediği kadar güvenilir kimselerle konuşmuş olsun, istediği kadar "bu adamlar yalan söylemez" desin kulaktan kulağa aktarımla gelen hiç ama hiç bir şey kesin sözdür denemez.. adı üstünde "rivayet".. hele ki din gibi çok ama çok önemli bir konuda.. üstelik inandığın kitapta allah "benim hükmüm dışında hüküm yoktur, ben de o hükmümü resulüm ile size kuran olarak ilettim ve tamamladım" derken, üstelik peygamberin vefatından yüzlerce yıl sonra, üstelik kendisi bile bunu yazdırmamışken.. hem dini hükümler konusunda "kuran kadar önemli, hatta ayetleri bile neshedebilir" diyeceksin*, hem de bizzat bu dinin peygamberi ısrarla kendi sözlerini yazdırmayacak.. kuran allah katından elçi vasıtasıyla indirilmiş ve din o noktada tamamlanmıştır.. bunun üzerine rivayet yollu hüküm vs eklemek, allah a şirk koşmaktır, başka bişey değil..
  1 -1 ... lylsnblnmcnn
 4. 4.
  bir hadisin sahih olup olmadığını en iyi zındıklar bilirler,
  kaynak; sözlüklerdeki zındıkların hadis konusu görünce, tuzlukla koşuşturmaları ve hemen inanmadıkları din ve onun hükümleri hakkında yaptıkları beyanatlar,
  neden böyle yapıyorlar;

  bu kadar mı güzel anlatılır be kardeşim,

  http://www.youtube.com/watch?v=7GGgYvvtTIM
  ... yetiyour
 5. 5.
  hadis mevzusunda itirazı olanların yardımına tuzlukla koştuğumuz doğrudur. sebebi hadislerin hiç değilse kuran'dan daha sert hükümler getirenleri (recm meselesi gibi) devre dışı bırakılırsa, islam'ın çağın koşullarına daha uygun bir din olacağını görmemizdir. tabi ki sayısız olumsuz yanı yine aynı kalacaktır ama bu kadarı da bir faydadır halka.

  ya hadis taraftarlarının iki yüzlülüğüne ne demeli? sorarsan kütüb-ül sittedeki ve hatta bazen onda da olmayan kıyamet kadar hadisi kabul ederler. fakat biz kütüb-ül sitte'den işlerine gelmeyen hadisler seçerek dine yüklendiğimiz zaman tarafgirliklerinden eser kalmaz, kıvırmaya başlarlar...
  -1 ... rumeli71
 6. 6.
  5 kişi oturup kulaktan kulağa oynasanız ilk söylenenle son söylenen birbirini tutmayabilir. Değil ki bir insanın sözlerinin 200 küsur yıl sağlam bi şekilde muhafaza edilip kitaplaştırılması?
  2 -3 ... gogebakmastation
 7. 7.
  hadisler sahih ve gayet sağlıklıdır.

  isteyen inanmayabilir.

  biz de inanıyor ve buna göre yaşıyoruz.

  şimdi bizim bahçemizden siktirip gidin...
  4 -4 ... pietro pacciani
 8. 8.
  buhari, namazında niyazinda olan ama atına gereğinden az arpa veren adamdan dahi hadis almamıştır.

  sahihtirler.
  3 -5 ... udineseli buse
 9. 9.
  tembel ve kur'an'ı sürekli okumayan, tefekkür etmeye façası yemeyen tatlı su müslümanlarının, ayet gibi kabul edip inandığı, inanmayanları ise utanmazca kafir ilan ettiği hadislerdir.

  cemaatlerin vazgeçilmezi olan hadis müessesesi, cahil ve ılık müslümanların hakikate uzak durmak için tercih ettiği bir müessesedir.

  bunlara sorarsın; "abdest kur'an da anlatılıyor mu?"... ya "hayır" derler ya da "yeterince açık değil" derler. o yüzden hadis gerekliymiş... işte bunlar, islam'ın sırtındaki yüke dönüşmüş cahil bireylerdir.

  sahihlikleri ise kültüre göre tercih edilen mezhepler sayesinde belirlenir -ki bu tam bir aymazlıktır.
  1 -3 ... ortambozan
 10. 10.
  sünnilige göre buhari muslim gibi kitaplar tamamen sahih hadislerdir. Inkar edilemezler. Kimler tarafından nakledildiği önemli değildir yeterki buhari muslim'de geçsin mantığa aykırı bile olsa sahih sayılır. Buhari'de hz huseyn'i şehit eden ordu komutanı ömer ibni sa'd dan bile hadis nakli vardır. Atına az yem verenden hadis nakletmiyor ama peygamber evladını şehit eden adamdan hadis naklediyor. Yersen!
  Şiilere göre bir hadisin sahih olması için ehlibeyt imamlarından nakledilmiş olması gerekir. El kafi dahil hiçbir hadis kitabı tamamen sahih sayılmaz şiilere göre sahih olan tek kitap allah tarafından gönderilen kuran ı kerim'dir.
  Iki mezhebe göre de bir hadisin sahih olup olmadığının en kolay tespiti o hadisin kuran ile çelişmemesidir.
  ... bexdever