bugün

380 senaryo ile 2005 yılında Guinness rekorlar kitabına en fazla filme çekilmiş senaryo sahibi kişi olarak dahil edilen,23 filmin de yönetmenliğini yapmış türk sinemasının duayenlerinden..
kendisini tanimaktan kivanc duydugum,
türk sinemasina yillarini vermis senarist,yönetmen,yazar.Yüzlerce şiir ezberindedir, sürekli okur,sürekli çalışır.

(bkz: agaclar ayakta olur)
(bkz: tacsiz kral)
(bkz: ah guzel istanbul)
(bkz: vesikali yarim)
(bkz: menekse gozler)
(bkz: yumurcak)
(bkz: bodrum hakimi)
(bkz: dila hanim)
(bkz: tatar ramazan)
(bkz: metres)
(bkz: boyle mi olacakti)
14. altın koza film festivali uzun metraj jürisindeydi.
1931 istanbul doğumlu, 1953 yılından bu yana 395 senaryoya imza atmış yeşilçamın mihenk taşlarındandır.
sezen cumhur önal'ın abisidir.
türk sinemasının gördüğü en kral senarist.

vesikalı yarim ve ah güzel istanbul, sevdiğimiz istanbul'un gözüktüğü son filmlerdir.

ayrıca bu iki filmi izleyip de senaristim diyenlere geçmiş olsun.
halihazırda tarihin arka odası'nda konuşmaktadır.

cidden iyi yapımları olmakla birlikte işe yaramaz denebilecek olanları da mevcuttur elbette.
senaryo ve şiir bilgisi konusunda saygı duyduğum insan. amma gel gör ki geçtiğimiz gece tarihin arka odası programında arapça/farsça kelimeleri kullanıp, bu kelimelerin unutulduğundan dertyanıp sonra da "vah benim güzel türkçem" diyerek kafasını öne gömmesi, dertli dertli bakmasıyla beni sinir etmiştir. yapma etme dede.
1 gecede senaryo yazmakla övünmüş kişi. bir kişide demedi bu türk sinemasının bu durumda olmasının nedeni budur işte. türkçe konusunda da sonuna kadar haklıdır. bu ülkede gençliğe hitabe "sadeleştirildi". 1930 baskısı bir kitabı anlayabilecek kaç lise öğrencisi çıkar bu ülkeden.
imzali bir hikaye kitabina sahip oldugum muhterem. (dunyanin en guzel gemisi)
filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 85 yaşındaki abimiz.

görsel
Vesikalı yarim'in ikonik sahnesini ömer lütfi akad'ın arabasının arka koltuğunda, kısa bir yolculukta yaptığı revizyonla yazmış büyük senarist. Sinemamızın diyalogta Alt metin ustası.
92 yaşında hayata veda etmiş.

https://www.haberturk.com...haberleri-3610849-magazin