bugün

Heavy metalcilerin bile severek dinlediği raising hell albümüne sahip gruptur. Jam Master Jay Queens'teki stüdyosunda vurularak öldürülmüştür. 30/Kasım/2002 de dağılmışlardır.
hardcore rap kültürüne öncülük eden kaliteli bir gruptur. daha 11-12 yaşında filandım. abim bir gün bu adamların cdsini almış gelmiş eve. 3 tane zenci adam tuhaf gözlükler filan. dedim "bunlar kim? yeni mi çıktılar bu rapçiler abi?".. abim bir kahkaha koparmıştı "yok be kızım adamlar bu şarkıları ben 1 yaşındayken yapmışlar!"

evde son ses açıp deli gibi, bu adamların "it's tricky, it's like that" filan dinliyorduk. hala dinliyorum adamları be.. harikalar.
vitaminken dinlenmeye baslanan , bi cok insana bir donem bagciklari sokulmus spor ayakkabi giydiren ap gurubu.
-run dmc run they're fuckin you ma'ma!
dünyada'ki lakabları "hip hop'ın babaları" dır.
aerosmith ile yaptıkları walk this way düeti unutulmazdır. adidas dendi mi akla gelenlerden, oldskool rap'in bir anlamda tercümesidir.
günümüz hip-hop kültürüne yol gösteren kutsal insanlar.
Rap müziğinin gerçek baba'ları. Bu müziğin bu denli büyümesine ve kültür haline gelmesine en çok emek ve zaman harcayan adamlar topluluğu.
Grubun üç üyesi ABD'nin Queens bölgesinde birbirlerine komşu olarak büyümüşlerdi. "Run" Simmons, hip-hop efsanesi Russell "Rush" Simmons'ın kardeşiydi ve hip-hop'a DJ olarak başlamıştı. Deneyimlerini sahnede en iyi çocukluk arkadaşlarından biri olan Darryl McDaniels ile paylaştı. Daha sonradan gruplarına bir üçüncü üye buldular; Jam Master Jay, ve 1983'te ilk singlelarını çıkardılar, "It's Like That". Grup daha sonraları MTV'de boy göstermeye başladı. ilk rap videosu olan grup olmuşlardı. Kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle Altın Plak kazandılar. Müzik listelerinde pop egemenliğini yıkan ilk rap grubu oldular. Daha sonraları başarılar üstüste gelmeye devam etti. Run-DMC tüm dünya tarafından tanınan ve ödüle doymayan bir grup haline geldi. Jam Master Jay Queens'teki stüdyosunda bazı müzisyenlerce öldürüldü, 30 Kasım 2002'de grup kesin olarak dağıldığını açıkladı.
saygının allah'ını hakkeden öncü rap elemanları.

tabiki run dmc'den önce rap vardı ama run dmc sayesinde mainstream denilen olay oluştu, bu müzik run dmc sayesinde tanındı, tarzları hardcore değildir, yine old school döneminin bir çok isminin yaptığı rapcore gibi tarzlarında öncüleridir.

jam master jay'in prodüktörlükleri, sampleları tadından yenmez, favori rap prodüktörlerimin başlarında gelir rahmetli.
(bkz: rap in rap olduğu zamanlardı yiğen)
89 senesinde tanıştığım ve 2000'li yıllara kadar aralıksız severek dinlediğim rap grubu. bir de aynı jenerasyondan ll cool j vardır ki, gerçekten kalitelidir.
vakti zamanında ortamı şenlendirmiş gayet şekil bir rap grubu.
efsanevi rap grubu.
görsel
ismime ilham veren über dj'e sahip, 80'ler ve 90'larda onlarca muhteşem parçayı müzik tarihine armağan etmişlerdir.
görsel
it's like that şarkısı en bilindiklerdendir.
King of rock
Its tricky
Rock box
My adidas
Walk this way

gibi efsane şarkılar yapmış belki de bir daha asla bu kalitede bir grubun gelemeyeceği 1983 çıkışlı rap rock grubu. 2002de grubun djsi jam master jay öldürülünce aynı yılın sonlarında grup dağılmıştır.
Keşke şuanda çalsalardı diye nelerimi vermezdim.
its like that.

En efsanesi bu'dur.

Klibinde kujo gibi bir diger efsaneyi barindirir.
baskılı tişörtleri 1-2 sene önceye kadar revaçta olan grup.