1. 1.
  Mevlana'ya adadığı 'Rumi' adlı gösterisi
  istanbul ve izmir'de sahnelenecek Maurice Béjart'ın eseri.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=224008
  ... meister writer
 2. 2.
  bir takvim çeşidi.
  -1 ... minti
 3. 3.
  çoğu insanın mevlana'yı rum zannetmesine yol açan ama aslında anadolu toprakları için kullanılan bir söz.
  -1 ... burada seviyorum seni
 4. 4.
  selçuklular zamanında rumların yaşadığı yer olarak anadoluya verilen isimdir. osmanlılar zamanında ise rumların yaşadığı yer olarak balkanlar bölgesine verilen isimdir. günümüzde kullandığımız rumeli yani rum-ili kelimesi buradan gelmektedir.
  ... avill
 5. 5.
  beşiktaş merkez ve cevahir alışveriş merkezi içinde açılmış yeni restoranlar zinciri. konya yöresinden yemekleri ile meşhur olmuştur kısa zamanda. ha müdürlerinden falan bahsedicek olursak entry silinir hakaretten dolayı bir tadı kalmaz.( zehe mehe )
  ... limanla kavgali isyankar kaptan
 6. 6.
  türk süsleme tarihinde gecer. çeşitli hayvan uzuvlarının stilize edilmesiyle oluşturulan motiflerdir. Selçuklular zamanında kullanılmıştır.
  ... anise
 7. 7.
  size tezhip sanatindaki rumi motifinden bilgiler sunayim: kökeni uygur türkleri'ne kadar uzanir rumi motifinin.orta asyada yasamis türkler'in güc, bereket iyi ve kötünün sembolleri olan hayvan ve doga üstü varlik betimlemelirinde karsimiza cikan motiftir.ben bu motifin bitkisel kökenli olabilecegini de düsünüyorum rumi motifindeki estetigi yagmur damlasindan aldigini düsünebiliriz ornegin bu da bitkisel kökenli oldugunu gösterir.zaman zaman yagmur gibi uzayan, kisalan,büyüyen, kücülen motiflerdir.neyse tarihi gelisimine devam edelim rumi nin;türklerin anadolu'ya yerlesmesi ile bu motif anadolunun hatayi motifiyle ayni desen icerisinde kullanilmaya baslanir, buradaki rumi motifi kuslarin sembolize edilmis seklidir.fakat türkler'in islamiyete girislerinden sonra motif, sembol ve inanislardan uzaklasmis ve hayvansal cizgilerinin hepsini kaybetmistir.inanisa göre tanri'nin yarattiginin aynisini yapmak kendini tanri yerine koymakla bir tutulur ve resmedilmek istenen hersey sitilize edilir.türk süsleme sanatinda siklikla rastlanan rumi motifi,anadolu selcuklulari tarafindan gelistirildigi icin 'selcuki'olarak da taninmaktadir.
  1 ... godot yu beklerken
 8. 8.
  batılı kültürlerde mevlana celalettin rumi'nin tanınma biçimi, aynı zamanda geleneksel türk motiflerinden birisi. Bunların yanında 'anadolulu' , 'anadoluya ait' gibi anlamlara da gelir.
  1 ... slayer85
 9. 9.
  eski anadoluya rum denilirdi bu topraklarda yaşayanlarsa rumi ismini alırlardı. yani bugünkü anlamıyla anadolulu anlamında kullanılırdı.
  (bkz: Mevlana Celaleddin Rumi)
  ... soulsick
 10. 10.
  istanbul cevahir avm de etli ekmek yiyebileceginiz restorant. cok pahali ama etliekmegi ozlediyseniz baska seceneginiz yok.
  1 ... samanta