1. 1.
  trakya
  5 ... aabi
 2. 2.
  (bkz: anadolu ve rumeli mudafaa i hukuk cemiyeti)
  4 ... tata
 3. 3.
  insanlarının sıcak kanlı,çalışkan,cana yakın,yardımsver vs. olduğu diyardır.
  5 ... deep blue
 4. 4.
  Osmanlı imparatorluğunun Avrupa Kıt'asındaki kısmı.
  3 ... ece kscg
 5. 5.
  rumların tutmaya dokunmaya hissetmeye yarayan uzvu.
  2 ... magara beyefendisi
 6. 6.
  idari bir terimdir. ilk zamanlar osmanlı devletinin avrupa kıtasında bulunan tüm topraklarını ifade ederken, zamanla sadece makedonya dolaylarını yönetmek için kurulmuş bir idari birim halini almıştır.

  rumeli tabiri, balkan yarımadasından anadolu'ya göç eden müslümanların kültürel olarak asimilesine sebep olan bir olgu haline gelmiştir. bosna'dan gelen bir boşnak, kosova'dan gelen bir arnavut ve bulgaristan'dan gelen bir türk, hiçbir etnik ve kültürel bağları bulunmamasına rağmen, rumeli göçmeni kategorisine sokulmuş ve sanki aynı yörenin insanlarıymış gibi sunulmuştur. ve maalesef artık bu farklı toplumlar da bu zoraki birleşmeyi içselleştirmişlerdir.

  rumeli terimi en büyük hasarı bulgaristan türkleri üstünde göstermiştir, kendi köylerinde bulgar baskısı altında dahi türklüklerini ve kültürlerini koruyan türkler, anavatanlarında diğer göçmenlerle aynı kefeye koyularak kültürlerinden uzaklaşmışlardır. bugün bulgaristan göçmenleri düğünlerinde, derneklerinde kendi yöresel motiflerinden çok arnavut, boşnak, pomak gibi unsurların kültürel motiflerini (horo, payduşka, çalga vs.) kullanmaya başlamışlarsa, bunun temel sebebi insanların üzerine yapışan rumelili etiketidir.
  2 ... tekyolkemalizm
 7. 7.
  Osmanlı zamanında istanbuldan teselyaya kadar uzanan büyük bir coğrafyaya verilen ad. isminin rumel, olduğuna bakmayın birçok toprağı yabancı ülkede olsada çoğunluk müslümandır.
  1 ... emrebagbakan
 8. 8.
  Aslında Trakya bölgesi ile alakası olmayan topraklar. Trakya denilen kısım Rumeli'ye bağlı olan küçük bir bölgedir. Dünyanın en güzel coğrafyasıdır. Allah bir kaza, bela, hastalık vermezse inşallah bir kaç yıl sonra temelli olarak dönüp yerleşeceğim yerdir.
  3 ... kayikcinin hikayesi
 9. 9.
  bunun bir de 71 li modeli var.
  1 ... gok kubbeye kadar yolu var
 10. 10.
  osmanlı imparatorluğunun avrupa kıtasındaki kısmı.
  1 ... kama tarkan kagan