Advertisement

 1. 1.
  Dünyanın en kuvvetli zehirlerinden biridir. Keneotu (Ricinus communis) tohumundan elde edilen risin protein yapısında olan güçlü bir sitotoksindir. Keneotunun tüm dünyaya yayılmış olduğu ve keneotundan yağ eldesinde oluşan artık ürünün bile risin içerdiği düşünüldüğünde, pek çok ülkenin veya yasa dışı grubun risin eldesinin zor olmayacağı açıktır. Eldesi kolay olduğu kadar toksik etkileride çok olan risin, aerosol olarak inhale edildiğinde akut hipoksik akciğer yetmezliğine neden olur, patolojik değişiklikler ilk sekiz saatte bile çıkabilirken, genellikle 36-72 saat içerisinde solunum yetmezliği gelişir. Oral olarak alındığında gastrointestinal bulguların gelişimini takiben, dolaşım yetmezliği ve ölüm gelişir. intravasküler yolla alınacak olursa veya daha nadiren diğer yollardan alındığında intravasküler koagülopatiye, mikrodolaşım bozukluğuna ve multi-organ yetmezliğine neden olabilir.

  Kolay ve yaygın elde edilebilir olması risinin biyolojik silah olarak dikkate gelmesine neden olmuştur. Keneotu yağı eldesi sırasında oluşan küspenin ağırlığının yaklaşık %5' i risinden oluşmaktadır. Dünya genelinde her yıl bir milyon tonun üzerinde keneotunun yağ eldesi için kullanıldığı düşünüldüğünde sadece yan ürün şeklinde ortaya çıkabilecek risinin bile miktarının fazlalığı kolaylıkla tahmin edilebilir. Oldukça stabil olan risin biyolojik silah olarak kullanılması en muhtemel yol olan aerosol formunun yanı sıra farklı yollarla alındığında da güçlü toksik etki gösterir.

  Risinin silah olarak kullanımına yönelik pek çok örnek bulunmaktadır. Georgi Markov 1978 yılında Londra' da şemsiye şeklindeki silahtan verilen risin ile suikasta uğrayarak ölmüştür, ayrıca benzer şekilde 1970 ve 1980' lerin başında benzer altı ayrı suikast girişiminin daha olduğu da bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri' nde Minosata Vatanseverleri Konseyi adındaki vergi karşıtı gruba dahil dört kişi hukuk bürosu ve federal görevlilere karşı risin kullanmaya hazırlanırken yakalanmıştır. Yine ABD' de 1995 yılında Kansas' da Onkolog olan Deborah Green eşini yiyeceğine risin katarak öldürmeye çalışması, benzer şekilde Wisconsin' de Thomas Leahy risini silah olarak kullanmak isterken yakalanması, eldesinin ne kadar kolay olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca yazılı basında ve internet ortamında nasıl elde edilebileceği, ne şekilde saklanacağı ve kullanılacağı yer alan risinin biyolojik silah olarak oluşturduğu tehlike açıktır.

  --spoiler--
  http://www.pediatri.hacet...u.tr/Katki/2002-1/BT.html
  --spoiler--
  1 ... conspirator
 2. 2.
  breaking bad'de walter white'ın tuco'yu öldürmek için kullanmaya çalıştığı madde.
  2 ... dark places
 3. 3.
  walter white ile jesse pinkman'ın birbirine düşmesini sağlayan zehir.
  (bkz: breaking bad)
  1 ... healing potion
 4. 4.
  0,2 miligramı bir insanı öldürmeye rahatlıkla yetecek bir zehir türü.
  ... mustyblacksea
 5. 5.
  kişi risin ile zehirlenirse otopside çok zor tespit edilebilen bir zehir.
  ... luc soubeyras
 6. 6.
  Bir çivinin ucu kadarı bile ölüme sebep olabilecek, hint yagi agaci olan rizinus'un çekirdeğinden elde edilir. Vucudun protein sentezlemesini engeleyerek, ölüme sebep olur. 2 ve Soğuk savaş yıllarında sovyetlerin kullandığı en önemli zehirlerdendir. Hala bir panzehiri yoktur. -2005'de aşısı çıkmıştır-

  Çekirdeği damıltarak sudan arındırıp, meth yapımında ki gibi kristal hala dönüştürüldüğünde, daha etkili olduğunu düşünüyorum...
  Kaynak: Breaking Bad
  -1 ... littleboynamedtrain
 7. 7.
  amerikan dizilerinin popüler zehiri.
  ... ekmek arasi
 8. 8.
  --spoiler--
  lydia ya nasip olmuştur.
  --spoiler--
  ... persheid
 9. 9.
  keneotu veya hint yagi ağacı olarak da bilinen rizinus (rizinus communis) bitkisinin çekirdeginden elde edilen çok zehirli bir protein. 1978 yılında meydana gelen ve casusluk öykülerini aratmayan "georgi markov olayı” ile tanınmıştır. bulgar uyruklu gazeteci -yazar georgi markov, ülkesinden kaçarak ingiltere’ye sığınmıştı. 7 eylul 1978 tarihinde londra’daki waterloo köprüsü üzerinde yürüdüğü sırada, arkasından yanaşan bir şahıs, şemsiyesinin ucunu "kazara" markov’un bacağına dokundurdu. olaydan birkaç saat sonra fenalaşan markov üç gün sonra öldü. otopsi sırasında maktülün kanında risin’e rastlandı, ancak ilginç bir ayrıntı daha doktorların dikkatini çekti: markov’un bacak derisinin altında 0.6 mm çapında tuhaf metal bir küre vardı. mikroskop altında incelenmesinden, üzerinde iki kılcal hazne olduğu gorülen kürenin içinde ise risin kalıntılarına rastlandı. saldırının bulgar gizli servisi tarafından düzenlendiği ve ucundaki zehirli topu kurbanın vücuduna zerk etmeye yarayan özel bir mekanizmaya sahip şemsiye ile gerçeklestirildiği kesinlik kazandı.
  ... goldencat
 10. 10.
  nick aldıran cinstendir. (bkz: risinli sigara)
  ... risinli sigara