bugün

ingiltere'de plantagenet hanedanı'ndan tahta oturan son kraldır. 1485'teki bosworth field muharebesi'nde tudor hanedanı'ndan henry vii tarafından mağlup edilmiş ve bu savaşta ölmüştür. tudor hanedanı tarafından ingiltere tahtına oturan en ruh hastası krallardan biri olarak anlatılmıştır. kambur, sol eli sakat ve topal olarak lanse edilmiştir. bugünkü tarihçiler bu iddiaları reddederler. bu dezenformasyonda shakespeare'in payı büyüktür. zira richard iii kendisinin en bilindik oyunlarından biridir.

oyunun 1995'te beyazperdeye uyarlanan versiyonu yaratıcılıkta son noktadır. richard iii dönemini 1930lu yıllarda hayali, faşist bir ingiltere yaratarak anlatmışlardır. başrollerde ian mckellen ve robert downey jr oynar.
http://www.youtube.com/wa...U8WzQ&feature=related
istanbul tiyatro festivali'nde sahnelenecek olan, başrollerini kevin spacey ve sam mendes'in oynadığı tiyatro oyunu.
bilet fiyatı 400 lira civarı olan kevin spacey in oynadığı, muhsin ertuğrul sahnesinde sergilenecek olan oyun. tarihe tanıklık etmek lazım ama nasıl. lale kart sahipleri davetiye usülü bitirecektir biletleri. bir gün önceden tiyatroya gidip saklansak mı ne yapsak?
Sevgili iksv diyorum... beni bu atar yapma duygusuna mecbur bırakıyorsun... ayrıca III. Richard'tan da mahrum bırakıyorsun.

400 lira verebilen seyircilerinle sana sanat hayatında başarılar dilerim. Ayrıca lale kart sahiplerinin de ne lalesi olduğunu merak eder, saygılarımı sunarım!

ee gerçi Kevin Spacey de heralde asgari ücrete oynamıyodur, her şeyde olduğu gibi sanatın da pahalısı iyi olduğunu kezlerce kez anladım.
kevin spacey'nin richard rolüyle harikalar yarattığı oyundur. her hareketiyle, her repliğiyle tam bir oyunculuk dersi vermektedir sahnede. sam mendes'in modern yorumuysa, kendinden beklediğim dahiyene rejisi tüm beklentilerimi karşıladı diyebilirim. dekor-ışık tasarımı ve müzikler de bu görsel şöleni mükemmelleştirmeye yetiyordu. kısacası the old vic theatre yapmış yapacağını. helal olsun valla.