bugün

resident evil 6'dan sonra gelecek oyun. heyecanlanmayın henüz resmi bir açıklama yok.
kesinlikle çıkmasını istemediğim oyun. gittikçe batırıyolar seriyi.
3. oyundan sonra 4. oyun yine çok kötü değildi ama 5. ve 6. oyunlarla özünden bir şey kalmayan serinin gelmesi beklenen 7. oyunu olacak. yılların re manyağı olarak artık gelmez inşallah diyorum, serinin halini son iki oyundan sonra varın siz düşünün. her şey aksiyon her şey para değil capcom efendi. ne zaman anlayacaksın bunu.
an itibariyle resmi olarak açıklanmıştır. çıkış tarihi ocak 2017. daha net bilgiler gelecektir.

http://kotaku.com/residen...amp;utm_medium=Socialflow

video da geldi bu arada. ayrıca sonradan gelen edit; çıkış tarihi 24 ocak. detaylar için kaynak;

https://www.facebook.com/ForeverEkibi/
sağlam geren oyun olacak gibi. demo oynanisini izledim kalp dayanmaz. gercekten atmosferi cok güzel islemisler.

bariz belli olan bir sey var korku unsurunu diğer serilere nazaran daha cok yansıtmışlar. korku oyunu diyebiliriz tam olarak.
serinin yedinci oyunu.

ps4 için trailer'lar yavaştan gelmekte. fragman böyleyse oyunun tamamı nasıldır. buyurun;

https://www.youtube.com/watch?v=p-WFOJK7h4g
Ps4 için almak istediğim ikinci oyundur. Eminim ki en süperi olacak.
rakibi silent hill ve outlast olmuştur
https://www.youtube.com/watch?v=eQgiW5ThEFo
yeni trailer ı yayınlanmış. efsane serinin devam oyunudur.

http://www.youtube.com/watch?v=UV3WXBe7Zyg

--spoiler--
yeni bir nemesis doğuyor olabilir. birde saçma sapan yerlere balta savurmasaymış daha iyi olurmuş
--spoiler--
p.t.'nin üzerine outlast sosu dökülmüş halidir. ama grafikler, atmosfer muazzam duruyor. izlemesi çok keyifli. let's playlerden bakıyoruz tabi bunu çalıştıracak makine yok bende.
Twitch türkiye de herkesin abanıp oynadığı oyun olmuştur. ve izlediğim kadarı ile en düzgün oynayıp kanser etmeyen videoyun du bence. oyunu oynamadım izlediğim yayın ve youtube videolarına göre yorum yapıyorum. outlast tipli bir oyun olmuş ama bunu beğendim şahsen korku ve gerilimi iyi veriyor. konusu iyiydi ama bir fear esintisi hissediliyordu sonlara doğru. yalnız şu boss fightlar neden dark souls kafası zorluğundaydı bilemedim. aynı adamı yüz defa kesmek zorunda olunması biraz can sıkıcı idi. oyunun bence diğer eksi kısmı 180 lira fiyatının olması. oyun total de 20 saat falan sürüyor galiba. 20 saat için 180 lira fazla bence. capcom un yeni tarz denediği ve bence güzel de olan bir oyun olmuş.
--spoiler--
Zombi temasına sahip olmayan oyundur. Şu an ben de tam olarak bitirmedim oyunu ama şu ana kadar geldiğim kısımdan anladığım kadarıyla deney ürünü olan psişik bir kızın etrafındaki insanları manüple etmesi üzerine kurulu. Yine de bunu yaparken o insanlara bir takım virüsler de bulaştırıyor yani oyunu hem bioterörizm hemde doğa üstü ögrlerin bulunduğu bir karışımı halinde sunmuşlar. Gerçi resident evil evreninde doğa üstü ögeler yok diyemeyiz ama bana kalırsa işin ucunu çok fazla kaçırmışlar korku ögesini verebilmek adına. Yani rakip oyunların yakaladığı başarının peşinden gitmek istemişler çok görmemek lazım. Ama artık insanlar biraz daha klasik zombi ve post apokaliptik dünyada hayatta kalma çabası tarzında temaları daha çok seviyor. Oynadığı veya izlediği karakterlerin diğer karakterlerle olan ilişkilerini, yaşamak zorunda kaldığı dünyayla etkileşimi ve bu dünyanın o karakter üzerinde nasıl değişim yarattığını da merak ediyor insanlar. Karakterle bir bağ kurmak istiyor. Oynadığın karakterin bir derinliğinin olmasını istiyor. REVII da yönettiğimiz karakterle bir bağ kurmak şurada dursun söve söve adamda ne ana bırakıyorsunız ne bacı. Karakterin olaylar karşısında verdiği tepkiler bile komik. Eve ilk girdiği anda tencerenin kapağını kaldırıyorsunuz ve elinize kolunuza tırmanmaya çalışan hamam böceklerine o shit wat dı fak falan diyorsunuz türlü türlü hallere giriyorsunuz ama 5 dakika sonra evin kanalizasyonunda birden önünüze çıkan ve tanınmaz halde olan cesede hiç bir tepki vermiyorsunuz.
Zombi teması yok dedik bunun yerine çok garip götü başı ayrı oynayan yaratıklar var ki bence çok başarısız. Bunun yanında oyun sanırım her şeyi baştan aldığı için post apokaliptik dünyadan söz etmekte mümkün değil. Oyun büyük bir çiftlikte geçiyor ama bu çiftlik ve etrafında onlarca insan kaybolmuş olmasına rağmen ve çiftlikle ilgili bir takım efsaneler dönmesine rağmen -bunu orada çekim yapmak ve bi hikayeye dönüştürmek isteyen kameraman be ekipten anlıyoruz- hiç bir profesyonel militarist ekip oraya bakmak için gönderilmemiş yıllarca ancak tek başına çalışan kıçı kırık bir şerif bakmaya gidiyor. Çiftliğin yakınlarında koskoca bi gemi var içi ceset kaynayan orası da hiç kimsenin ilgisini çekmemiş 3 yıl boyunca. Oysa ki anladığımız kadarıyla hikayenin geçtiği zaman diliminde dış dünya gayet normal. Şerif falan var şerif varsa devletin yapısı hala bozulmamış demektir.
Son olarak oyunun ortalarında bize bi seçim yapmamız gerektiği söyleniyor son zamanlarda oyunlarda karşımıza çıkan ve benim de çok sevdiğim bi olay bu. Yaptığımız seçimlere dayalı olarak hikayenin farklı dallara ayrılabilmesi. Ama görüyoruz ki hangi seçimi yaparsan yap hikayenin aynı ilerlemesini geçtim karımız yerine zoey i seçtiğimizde hikaye resmen saçmalıyor. Orda olmaması gereken geride bıraktığımız karımız birden anlam veremediğimiz şekilde hikayeye dahil oluyor.
Her şeye rağmen boşlukta oynanabilir bi oyun olmuş şu an fiyatı hala 180 lira galiba ama ben keşke biraz bekleseydim dedim açıkçası.
--spoiler--
Daha iyi olabilirdi.
Oynamaktansa youtube da izlemesi daha zevkli oyun.
Baya Kaliteli oyun ama Outlast havası var hep.
bi de bence bir noktadan sonra hep aynı şeyler sıkıyor.
Oynayan yayincilardan izlemesi asiri zevkli oyun. ZaTen ben korkudan oynayamazdim. Grafikler sesler muzikler asiri guzel.
1 kere bitirdim ve Resident Evil serisinin yüz karası. Bu oyunun Resident Evil ile uzaktan yakından alakası yok, FPS bir Resident Evil'ı kabul etmiyorum. insanların yerden yere vurduğu 6. oyun kendisinden çok daha iyidir. 8. oyun da bu kafa da olacağı için ona da aynı gözle bakıyorum. Seriden bağımsız düşünürsek fena bir oyun değildir, Outlast'in kendini savunabildiğin versiyonu. RE serisi içerisinde değerlendirirsek her yönden berbat bir oyun. + bu oyun hiç korkunç değil, Soma harici hiçbir FPS korku oyunu beni korkutamadı bugüne kadar.
Seriyi walking dead havasından çıkarıp outlast havasına bürümüştür.

çok da güzel olmuş gibi.
Bu oyun benim ciddi önyargımı kıran bir oyun oldu. Ben bu kadar basit mekanikler ile bugün yapılmış bir oyunun keyifli olabileceği ihtimalini pek vermiyordum. Çünkü oyuna baktığınızda gerçekten çok çok çok temel FPS mekanikleri üzerine kurulmuş, çıktığı dönemi de göz önünde bulundurursak bu janrada çok ve niteliksiz iş var ve ciddi satıyorlar, aynı zamanda da dışarıdan baktığınızda bu oyun da aynı şekilde bu janrın ekmeğini büyük marka ve büyük parayla yemeye gelen Capcom'u görmüştüm. Ve oynadım, diyebilirim ki, oyun böyle kesinlikle değil.

Senaryoya girmek aslında biraz gerekiyor. Bence Capcom çok çok doğru bir karar alıp Resident Evil markasını o kendi eski uçuk kaçık havasından tamamiyle arındırmış. Çünkü gerçekten çok çok çok fazla tüketti bu seri kendisini bu şekilde, dünya kadar oyun çıktı yetmedi filmler aynı şekilde dünya kadar var. Bu şekilde zaten varabileceği en son noktaya kadar gelmiş bana sorarsanız. Bir kısım için de artık kabak tadı vermeye başladığı düşüncesi oluşmuşsa ya da benim gibi seriyi çok meh bulduğu için girmeyenler de illaki vardır.
Bu sebeplerden dolayı aslında RE 7 biraz herkes için yepyeni bir hikaye, teorik olarak sıfırdan girmek bu iş için iyi gibi duruyor. Yine konsept aslında çok standart olsa da oyun her daim ilginçliğini kesinlikle koruyor. Öyle çok aşırı bir beklentiniz yoksa bu oyun sizi o konuda üzmez.

Oynanışa gelirsek eğer, bahsettim aslında bir tık ama, oyun en temel FPS mekanikleri üzerine kurulmuş. Gerçekten hiç özel bir yanı yok. Silah çeşitliliği bile standart FPS oyunları seviyesinde bir çeşitlilik. Oyunun temasına da uygun kaçması açısından oynanış baya kısıtlayıcı, karakteriniz silahı öyle çok rahat çeviremiyor, her daim sanki sürekli korkan bir karakter ile hareket eder illüzyonunu yaratıyor. Yine aynı şekilde rahatsız olan FPS mekaniklerine bir de doğru dürüst ateş edemeyen silahları ve bir de üstüne cephane sıkıntısını koyduğunuzda bu oyun size yaşatmak istediği dünyayı çok güzel bir şekilde yaşatıyor. O sebepten aslında çok çok iyi bir oynanışa aslında sahip değil, ama oyunun buna sahip olması o büyüsünü bozacağı için böyle kalması ilginç şekilde çok daha iyi olmuş.

Aslında genel olarak bu oyunun neden iyi olduğu şeylerden bahsetmek yerine ne kadar sıradan bir iş olduğu noktalara genel olarak değindim. Bu oyunu sıradanlıktan iyi seviyesine çıkaran şeylerden birincisi karakterleri. Ana karakter için kesinlikle söyleyemem bunu, fakat düşman ve etraftaki karakterler birbirinden ilginç karakterler. ilginçler ve aklınızda kalıyorlar. ikinci olarak tempo, oyun aslında bu tempo olayını karakterleri ile düzenlemiş. Oyunun temposu ve düzeni aslında her düşman değiştirdiğinizde değişiyor. Ve bu düşmanların arasındaki sekans öyle saatler süren bir süreç değil, ne çok bayıyorlar ne de çok hızlı bitiyorlar, tam kararında bir tada sahipler.
Formülün içerisine güzelce yedirilmiş bu iki doğru oyunu bir anda daha iyi bir iş haline getirmiş.

Oyuna dair aslında bana kalırsa tek sıkıntı, oyunu bir şekilde Resident Evil evrenine yedirmek zorunda oldukları için sonlara doğru oluşan gelişmeler. Yani orası da baktığınızda bir tempo değişimi ama beklediğiniz türde değil. Bir de olması gerekenden biraz uzun. Evreni de bağlayınca bir anda o üstündeki hoş gizem perdesi de biraz azalıyor oyunun. Yani normalde hiç hoşuma gitmez ama bu kısımlar DLC olsaymış ve bu oyun kendi içerisinde olup bitseymiş çok daha hoş olabilirmiş.

Ek olarak bu oyunun DLC'leri de yine ana oyun kadar iyi. Yine aynı şeyleri temcit pilavı gibi pişirip önünüze koymak yerine yeni bir şeyler ortaya koyarak ilginç deneyimler yaratmaya çalışmışlar. Bazısı çok tırt şeyler olsa da bazısı gerçekten başarılı.

Steam'de baya uygun fiyata geliyor. Alınıp denenebilir. Korku oyunu aman sağdan soldan bir şey çıkacak gibi gerilimlere de gerek yok, oyun korkudan çok gerilim oyunu.
inmekte olan oyun. Oynansın.
serinin en sevdiğim oyunu diyebilirdim, fakat hikayesinin 6. Oyunla pek alakası yoktur. yine de outlast ve türevlerinden iyidir. Göz ardı edilebilir.
Gayet güzel olan sağlam bir görüntü kalitesi hikaye sunarak sunmakla kalmayıp sizi hikayeye dahil ederek oynarken keyif veren oyundur. Şimdiden iyi oyunlar dilerim.