bugün

Oyuncuların isteği üzerine yapılıp yapılmayacağına karar verilecekmiş. Ulan kim istemez üçlemenin en iyisi 3 zaten. Bu oyun TPS olmasın, mümkünse Remastered çıksın 1. oyunda ki gibi, TPS yakışmıyor. Serinin 4 ile beraber en sevdiğim oyunu, büyük bir merakla bekliyorum. Nemesis'i günümüzün grafikleriyle görmek, offf....
Bugün Sony'nin yaptığı State of Play canlı yayınında resmi olarak duyurulan oyun. Başlarda FPS gösterdiler bayağı korktum, ben TPS olmasını dahi istemezken bunu kaldıramazdım şahsen. Ah ulan keşke eski kamera açılarıyla oynayabilseydik şu oyunu, üçlemenin bana göre en iyi oyunu kendisi, korku olarak da uzak ara en korkuncu. Gördüğümüz kısımda ki en büyük sıkıntı da Jill'in o muhteşem bluz, etek, bot üçlüsünü birebir yapmamışlar ve Jill'in tipi hiç olmamış. Onun dışında eleştireceğim tek kısım TPS olması olur, çocukluğumun oyununu günümüz grafikleriyle aynı kamera açılarıyla görmeyi ve oynamayı çok isterdim. Nemesis'i de tam olarak görebilseydik keşke, bu arada oyunun isminde ki Nemesis kısmını atmışlar, hoşuma gitmedi. Umarım bu olay yüzünden Nemesis geri plana atılmaz veya atılacağının göstergesi değildir. Oyun 3. Nisan 2020 de çıkacakmış.
3 Nisan 2020'de satışa sunulacak oyun.

atmosfer 2'nin remake oyunu gibi gayet başarılı trailerdan gördüğümüz kadarıyla.

yukarıda yazılan gibi bende jill'in karakter modellemesini beğenmedim. onun haricinde Carlos oliveira'nın karakter modellemeside çok başarısız. orman kaçkını tarzan gibi etrafta dolanıyor. nemesis modellemesi ise tam bir fazia. en çok nemesis'in modellemesi üzerinden eleştiri alacaklar gibi.

Mikail Victor, Brad vickers, tyrell Patrick ve nikolai zinovaev'in modellemeleri gayet başarılı olmuş.

şehirde başka insanların da etrafta kaçtığını panikle koşuşturdugunu görüyoruz. bu gayet güzel düşünülmüş.

birde benim dikkatimi çeken şey, jill'in mimiklerinin davranışlarının falan ürkek kız gibi olduğuydu. önceki serilerde ve filmlerinde gördüğümüz sert jill, bu seride olmayacak yüksek ihtimal.
Yeni trailer; http://www.youtube.com/watch?v=vXM0VzI2N4U

Efffffffsane gözüküyor. Nemesis hele çok güzel olmuş ya, çok benzetmişler diğer karakterler gibi değişime gitmemiş. Acayip heyecanlandım bir an önce çıksa da oynasak şunu. Zaten üçleme içerisinde ki en baba oyundur 3, en de korkuncudur.

Şu müzik olmazsa çok söveceğim;

http://www.youtube.com/watch?v=vXM0VzI2N4U

Bir de şu intro ve müziği;

http://www.youtube.com/watch?v=vXM0VzI2N4U
oyun çok iyi çıkmadı ama çok da kötü çıkmadı fena değil. bu sıralar kendi çapımda speedrun rekoru için pratik yaptığım oyun kendimi hazır hissedince rekor kırmayı düşünüyorum.
Çok iyi bir gameplayi var oyunun ama Allah'ın belası Capcom üçlemede ki favorimi sikip atmıştır. Orijinal 3. oyun bile kısayken daha da kırpıp iyice kısa yapmış adi köpekler. O kadar moralim bozuk ki şu duruma. Ulan madem yapıyorsun orijinal oyunun süresinde yap bari oyunu uzatma ona da razıydım, ekstra seçimli bölümleri farklı sonuçları da kaldırıp uzatabilirdiniz oyunu ona da razıydım. Allah belanı versin Capcom yıllardır beklediğim oyunun ebesini siktiğin için. Kusursuz bir oyun yapmışlar (teknik anlamda ve gameplay olarak sadece) ama o süre nedir o rezalet mekanlar nedir? ikonik anları neden çıkarırsınız? Neden orijinal oyuna gram sadık kalmadınız? Saat kulesi yok, R.P.D binasının içinde ki bölüm yok, R.P.D binasının önünde ki boss savaşı yok daha saysam Niğdeye yol olur. Ulan tamam hadi sadık kalmadın da şu Nemesis'in Brad'i deşip Jill ile kapıştığı R.P.D binasının önünde ki ikonik sahneyi, boss fightı nasıl yapmazsın? Nemesis'i RE 2 remake de ki Mr X tarzı script olmayan sahnelerde kullanmak varken neden bayat aksiyon sekanslı script sahnelerde harcarsın? Outlast çakması 8. oyununuza sokayım sizin bok var o oyun için şu efsaneyi heba ettiniz. Ulan orijinal oyunda trene gelebilmek için en az 3 saat oynuyoruz, Carlos ve tayfasıyla tanışma faslının da öncesi varken oyuna trende başlayıp hem de Carlos ve ekibiyle tanışık şekilde başlamak nedir? Rezalet remake, rezalet süre! Bu nasıl bir orospu çocukluğudur bir de bu oyunu 60 dolardan sattı namussuzlar. Naughty Dog bundan çok daha uzun olan Uncharted: The Lost Legacy'i 60 dolara satmamıştı. Böyle bir potansiyeli harcamak sadece Capcom'un yapacağı iştir o kadar üzgünüm ki. Siz Resident Evil 4 remake falan yapmayın kardeşim 3. oyun toplasan 6-7 saat oynanışa sahipti ona bile üşenip 2 saate indirgediniz Resident Evil 4 dediğin oyun 18-20 saat sürüyor onun da içinden geçeceksiniz hiç gerek yok.

Unutmadan Nemesis efsanesinin de karizmasını/korkutuculuğunu sikip attığınız için de teşekkürler.
Resident evil serisinin hepsini oynamış biri olarak bu oyunun çıkmasını dört gözle bekliyordum. Selefi resident evil 2 remake'i malum ortamlardan indirip oldukça beğenmiştim. Bundan dolayı Re 3'ü steam'den satın alarak oynayacaktım ancak oyun çıktıktan sonra internette çok kısa olduğuyla ilgili yorumlar dolanmaya başlayınca satın almaktan vazgeçip malum ortamlara düşmesini bekledim ardından geçen hafta indirime girince dayanamayıp satın aldım ve iki gün önce de bitirdim.

Öncelikle remake ile orijinal re 3 nemesis arasında bir takım farklar var. Mesela klasik re 3'de olan bazı bölümleri remake'e koymamışlar. Bundan dolayı zaten kısa olan oyun iyice kısalmış. Uzun metraj demo bir oyun olmuş desek yeridir. Ayrıca Carlos ve Jill'in imajını da biraz değiştirmişler. Hatta Jill'i baya baya kuzenime benzetmişler. Grafik motoru ve efektlerin re 2 remake'den bir farkı yok. re 2 remake'in üzerine bir şey koymamışlar. Yani sanki farklı bir oyun değil de re 2 remake'in dlc'sini oynuyormuş gibi hissediyorsunuz.

Oyunda eleştirilecek en büyük nokta nemesis'in bok gibi bir tasarımı olması. 99 yapımı klasik re 3'te bile bu yaratık çok daha korkunçtu kanımca. re 2 remake'deki tyrant'i biraz makyajlayıp nemesis diye yedirmeye çalışmışlar ama yemezler. Capcom bariz tembellik etmiş. Ulan karakter animasyonu bile tyrantla aynı mı olur? Nemesis'in yere yığılması bile tyrant'la aynı. Kötü olmuş demiyorum ancak insan biraz farklı yapar ne bileyim üzerine farklı bir şeyler ekler. Sanki re 2 remake'e alelacele eklemeler çıkarmalar yaparak re 3 remake diye sunmuşlar gibi.

Bu arada bu oyunda 2. oyundaki yaralı komiser marvin'in nasıl ısırıldığını görebiliyoruz. Yine buna benzer ufak tefek spin off'lar karşımıza çıkıyor.

Nikolai karakteri ilgili oldukça ilgimi çekti. Ancak bu herif neden bu kadar kötü onun cevabını oyunda bulamıyoruz. Karakterin alt yapısını senaryo olarak dolduramadıklarından adamın bu kadar gereksiz kötü olması size komik geliyor. Hani klasisizm dönemi edebiyatında kötü olmak için kötü olan tiplemeler vardır ya işte bu adam da öyle. Oyun Re 2 remake ile neredeyse eş zamanda geçiyor olmasına rağmen re 2'deki ana karakterler ile bir bağlantımız olmuyor.

Re 2'de oyundaki zombilerin tekdüzeliğinden dert yanmıştım ancak aynı durum bu oyunda da devam ediyor. Sanırsın ki koca racoon city'de sadece 4-5 tip insan var. Kardeşim şu zombilerin tipini birbirinden farklı yapın biraz. Yan yana yürüyen iki zombi var ikisi de tepeden tırnağa birbirinin kopyası. Ve yine zombiler ölmüyor arkadaşlar. Kafaya 10 mermi yemesine rağmen tekrar yerden kalkanlar mı dersin, el bombası yedikten sonra ölmeyenler mi dersin yine aynı saçmalık aynen devam ediyor. ulan tier 0 basic enemylerin dahi kafadan 10 vuruşla dahi ölmemesi oyunun gerçekçiliğini baltalıyor. Anladık oyun survival horror ancak zor ölen zombi yapacağınıza etraftaki mermi sayısını azaltın. Mermi sayısı demişken 2. oyuna kıyasla çok daha fazla mermi toplayabiliyorsunuz etraftan.

Sonuç olarak ikinci oyunu sevdiyseniz oynayın diyeceğim ancak parasını hak etmiyor bu oyun. ben bu kadar kısa oyunun indirimli haline 120 tl'yi zar zor verdim 250 tl verenlere çok geçmiş olsun diyorum. Ederi ancak 50 TL. Kötü bir oyun değil ancak tembellik edip bir önceki oyunun üzerine bir şey konulmadan direkt oyunculara sunulduğu için ve bu kadar kısa sürede bittiği için 10 üzerinden (taş çatlasa) 6 veriyorum.
Resident Evil serisinde en sevdiğim 2. oyundur orijinal 3. oyun, yaptığın iğrenç remake ile anasını siktiğin için teşekkürler Capcom. Hele o Nemesis... Hiç değinmeyeceğim.
potansiyeli güzel harcamışlar, oğlum çok kısaydı oyun lan. kabul edilebilir seviyede değil. tam fiyattan tadımlık oyun çıkarmaya iyi alıştınız.