bugün

komedyen bill maher'in stand-up gösterilerinde de sıklıkla kullandığı dinsel mevzuları masaya yatırdığı** oldukça eğlenceli belgeselimsi filmdir. özellikle mümin kardeşlerimize tavsiye edilesi.
amerikalı yönetmen larry charles' ın dökümanter niteliğindeki filmi. amerikalı bill maher' in din üzerine tespitlerini içeren, yer yer kahkahalar attıran ancak kimi zaman da insanı uzun uzun düşünmeye iten ilginç bir eser. isminin nerden geldiğini merak edenler için açıklayayım ; religion ( din ) ve ridiculous ( saçma ) kelimelerinden türetilmiş.
bir nevi entelektuel borat diyeyim. sacha cohen yerine bill maher, pop hedefler yerine dini hedefler. hedef mizah, dokumantasyon degil. zaten bu şeyi(bu tür için hala bir isim bulunmadı mı), borat'ın yönetmeni ve curb your enthusiasm'ın yapımcısı larry charles, yönetiyor.

borat nasıl sosyolojik araştırma değilse, religulous da teolojik ya da felsefi bir belgesel değil. bill maher hep yapmak istediği şeyi yapmis. çıkmis sokaklara, inandıkları şeye şüphesiz bir kesinlikle iman eden insanlarla takilmis. elinde aynasıyla kudüs'ten vatikan'a dini merkezlere gidip gördüklerine tutmus aynayı. eleman, "tarihin en büyük kurgusu hakkında kurgu olmayan bir yapım" diye anlatıyor bu sıradışı isini. filmdeki karakterler ve soyledikleri gercek.
http://www.youtube.com/watch?v=XTSCRoYyM-Y

çevirisi:"senatoya girmek için iq testinden geçmeniz gerekmiyor"

Mark Pryor 'un sarfettiği sözün ardından gelen "ben ne dedim" bakışıyla yaran bir bölüme sahip belgeseldir.
ateist, müslüman herkesin izlemesi gereken eğlenceli film. güzel daşak geçiyor bill abimiz.
http://youtu.be/zK4NBTboGec

bu arada türkçe dublaj olarak youtube'dan izlenebilir.
dinleri konu alan belgesel. içinden çok beğendiğim bir cümle :

'kendini ılımlı dindar olarak tanımlayanlar, aynanın karşısını geçmeli ve bunun kendilerine getirisinin dünyaya neye mal olduğunu idrak etmeliler.''
insan psikolojisi üzerine çok güzel notlar bulunan belgeseldir.

eski mormonların "dini reddetmekle toplumsal bir intihar gerçekleştirirsiniz. aileniz, arkadaşlarınız, akrabalarınız hepsi yok olur" demeleri ve "bazı insanlar aslında olayların farkında fakat bunları, dışarıdan birisine karşı itiraf etmeyecekler. kendi kültürleri yanlış da olsa onu bir yabancı kültüre karşı mutlaka savunacaklardır" kısımları çok doğru ve can alıcı noktalar.

en sonlara doğru yer alan devasa erekte penisli dev ise tam bir özet manasında.
istanbul Bağımsız film festivalinde izlemiştim, film bittiğinde bütün salon ayağa kalkıp alkışlamıştı. Herkese tavsiye ederim.
ünlü agnostik ve duyarlı insan, başarılı komedyen Bill Maher'in sunduğu, insan duygularının, kendi çıkarları peşinde koşan insanlar tarafından nasıl manipüle edildiğini, din uğruna dünyanın nasıl içinden çıkılmaz bir savaş ortamına ve kaosa sürüklendiğini, kutsal kitaplardaki birbirinden esinlenme durumlarını ve tutarsızlıkları, din adı altında sürdürülmeye devam edilen mantıksızlık ve saçmalıkları çok esprili bir üslupla anlatan belgeseldir. yüzlerce kez izlesem bıkmam.
evrim teorisine inanmayan ülkeler listesinde birinci sırada yer aldığımızı da buradan öğrenmiş bulunuyorum. bizden sonra abd'nin gelmesi de ilginç.
beni en çok etkileyen sahnelerden birisi, dünya üzerinde bu şekilde düşünen ve azımsanmayacak sayıdaki insanların, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmamak için sessiz kalmak durumunda olduğunu söylediği kısımdı...
artık cesur olmalı ve bu gidişata bir dur demeliyiz diyordu...
böyle bir belgesel hazırlayıp tüm dünyaya sunacak kadar cesur olabilen bu insanları takdir ediyorum.
bir de:
(bkz: zeitgeist)
mükemmel bir belgeseldir. ayrıca çok eğlencelidir.
eğlenceli bir sunum ve çarpıcı noktalar barındıran komedi/belgesel. geniş kapsamlı bir çalışma sayılmaz fakat sorulan sorular karşısında verilen cevaplar işin gerçek ve trajikomik yüzünü ortaya çıkarmaya yetiyor. keşke din üzerine bu derece sakin ve hoşgörülü tartışmalar yapılabilse diyorum.
özellikle kendini inançlı olarak tanımlayanlara tavsiye ederim.
(bkz: mizah)