bugün

taraftarlık durumu yok enine boyuna düşünüp vereceğim karardır. türlü katakulliyle bu güne gelmiş, uzamış dallanmış budaklanmış bile bile lades demiş bir yönetimin, tek başına bu tip bir girişimde bulunması daha önce kendi hocalarının ve farklı demeçlerde kendilerinin de belirttiği gibi. türkiyenin sonunu getirebilecek bir durumdur. geçmişten bu güne, olana bitene günlerin konuşmalarına ve beyanlarına bakarak, bunu daha önce denemiş toplumları araştırarak gururla HAYIR oyu kullanacağım bir seçim olacaktır.

sizlerde tarafı, taraftarlığı bırakıp uzaktan bir izleyin durumu, bunu daha önce denemiş devletlere bir bakın, bu adamları biraz inceleyin. sonra kararınızı verin.
hayir, ayrica tengri biz menen.
tam evet diyecekken pat hayıra döneceğim..

maksat heyecan olsun..
(bkz: pepelek)
referanduma hayır değil, referanduma evet, ama referandumda hayır.

baslık yanlış açılmış. referanduma hayır diyip boykot edecek mallar kesin çıkar.
bir önceki refarandumdaki yetmez ama evetci ahmakların artıklarından.

bu nedenle bu eşşeklerin kulağına kar suyu sokmaya gerek yok.
https://m.uludagsozluk.com/e/35555081/

Burayada not duselim.
Son kurtuluş savaşının savunma tarafında yer alan yazarlardır.
Hadi bakalım. Siz kendi koltuk sağlamlaştırma mücadelenizi milli mücadele gibi gösteriyorsunuz ya? Biz de yapalım bakalım ne oluyor acaba.
beni de yazın listeye...
Benim. Öncelikle başkanlığa ABD tipi de dahil karşıyım çünkü
-Ya hep ya hiç. Kazanan herşeyi alır kaybeden her şeyi kaybeder. Bizim ülkede çoğunluk azınlığı ezmeye çalışır.
-Ülkede din ve etnisite siyaset yapılıyor, kutuplaşma yüksek
-Ülkede oy oranları birbirine yakın, demokrasi, hukuk, güçler ayrılığı, devletin temel nitelikleri, temel hak ve özgürlükler konusunda mutabık biri sağ biri sol parti gerek. Ülkemizde böyle bir durum yok.

Şu an oylanacak sistemde parti liderleri vekilleri yazacak, başkan seçilenin %50 oyu aynı günkü seçime de yansıyacağı için meclise de hakim olacak. Eğer ilk turda %50 bulunmazsa ikinci tur için popülizm, çatılar,%1-2 oy oranına sahip marjinal grupların kıymete binmesi gibi durumlar ortaya çıkar.
Başkan yargının yarısını atayacak, geriye kalanı da başkanın hakim olduğu meclis atayacak.
Başkan kararname çıkartarak yasa yapacak. isterse OHAL ilan edecek.
Başkan anayasa mahkemesinin 15 üyesini 12sini atayacak. Bu mahkeme başkanın onayladığı yasayı veya kararnameyi inceleyecek, başkan yüce divana sevk edilirse yargılanacak
Başkan 400 vekille yüce divana yollanabilecek yani fiilen mümkün değil.
Başkan isterse meclisi feshedebiliyor üstelik hiç bir gerekçe sunmadan. ilk feshetmesinde görev süresinden sayılmıyor böylece 2+1 dönem başkan olabiliyor, hem de yüce divan oylaması yapılmadan meclisi feshediyor.

Nesine evet diyeyim.Bu oylama Recep Tayyip Erdoğan'ın kariyer oylaması veya sağ-sol oylaması değil. Ülkenin demokrasisi kader oylaması.
görsel
ilk defa açıklıyorum ben de hayır diyeceğim. benim için de zor oldu bu karar ama olsun milletimizin bekası için hayır demeyi uygun gördüm.
benim. çünkü ülkemi seviyorum.
devletin bekasının kişilerden ve onların fantazilerinden önemli olduğunun bilincinde olan her yazar gibi ben de hayır diyorum.
"oraya bir çarpı atmanızı rica ediciyim" söylemim ile benimdir. tek başıma da gelmiyorum lan nereden baksan 100 küsür "hayır"ıda yanımda getiriyorum..
Allah in hiçbir kuluna o kadar yetki verilmez o yüzden bende hayır. Yani bu iş parti ideoloji işi değil. Rahmetli atatürk mezarından kalkıp gelse ona da bu kadar yetki vermem ben.
#hayır

Ve karamsar olmayın, referandum'da %60'ın üzerinde bir hayır çıkacak.
(bkz: zenci forvet)

Başkanlığa değil başkanlığa gelecek kişiye karşıyım.
(bkz: yetmez ama hayır)

ayrıca muhtemelen fişlenen yazarlardır. evet çıkması halinde şafak vakti evlerinden alınabilirler. belki koğuş arkadaşı çıkarız beyler belli mi olur.
içinde bulunduğumuz süreçte, öyle görünüyor ki, üzülecek yazarlardır. gönül " hayır " diyor ama bir işe yarayacağa benzemiyor maalesef. doğruya doğru şimdi, gerçekler acıdır. keşke yanılsam...
http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr
Hayır diyorum. Çünkü tayyip dünya beşten büyüktür sözünü söylemiyor mu? Söylüyor. Doğal olarak biz de türkiye birden büyüktür diyip hayır diyoruz. Normal cumhurbaşkanlığı neyine yetmedi? Sanki istediğini istediğin zaman yapamıyor musun? Diye sorarlar adama...
(bkz: interaktif sözlükler başkanlık sistemi anketi)
http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr
@zenci forvet
ayrı görüşlerde olmamıza rağmen hayır diyecek olanların tek gerçek gerekçesini söylediğin için helal olsun birader. adamsın.
mevzuya gelirsek;
değişikliklerde cumhurbaşkanının herhangibir suçtan yargılanabileceği açıkça yazıyorken ki mevcut anayasada sedece vatana ihanetten meclisin yüzde 75 inin oyuyla yargılanabilecekken bu oran herhangibir suç iğçin yüzde 66 ya düşüyor. yasama yetkisiyle alakası yokken, meclis onayı olmadan ohal ilan edemeyecekken, bütçe meclis onayıyla yürürlüğe girecekken, cumhurbaşkanı ve bakanlar meclis araştırması, genel görüşme vs ile meclis denetimine açıkken, meclisi feshettiğinde şimdiki gibi görevde kalmayıp görevi sona ererken bu değişiklik paketine hayır demenin "tayyip başkan olmasın diye" den başka izahı yoktur.