bugün

yarın sabah ( bayram harçlığı ) "bu senelik" son kez davulunu gümbürdete gümbürdete sokaktan geçip evin zilinin sesini kısana kadar abanacak olan emekçilerdir.
Aklıma hep şu karikatürü getirir.

görsel
aramızda geçen gün geçen diyalog

davulcu: biz ramazan davulcusuyuz bahşiş toplamaya geldik

mustasem: abi biz öğrenciyiz para yok(yalan tabi evde müslüman yok asıl cevap)

davulcu: hımm, o zaman bayrama kadar biriktirin bayramda tekrar gelicem o zaman alırım

ev ahalisi: dumurrr
ilk iki gun kafasina kul tablasini atmak istedigimiz ancak sonraki gunlerde adeta bir kanka adeta evimizin yaramaz cocugu sifatini edinmis haylazlardir. Kankitom bizim evin isigi yanmadan kapinin onunden gitmiyor lamba ile sinyal yapiyorum kesik kesik uzun seklinde oyle seyirtiyor yan sokaga..
Herhangi bir Din veya inanış ile ilişkilendirmeyip, sadece içe verdiği o tatlı his için sevdiğim şey. Hep devam eder umarım.

Bu gece uğramadı kapımıza ama olsun.

Seviyoruz.
gecenin üçünde cama çıkmak, nostalji yapmak için davulcuyu beklemek, converseli davulcuyu görüp hayattan ve her şeyden bir anda soğumak, yabancılaşmak... şimdi ise bayramda davulunun üstüne "bhayramınıss ghutlu olshun * harchlığımı ver cnm"...; yazacak diye korkuyorum... geceleri uyuyamıyorum...
bizimki rammstein'den du hast çalıyo şerefsizim.
isinma hareketlerine baslamis olan kisilerdir. bizim mahalede faaliyet gosteren kesin bana uyuz olan eski arkadaslardan birisi her ramazan tum mahalleyi 10 dakikada gezerken 10 dakikada bizim camin altinda furuyor davula..
Artık kalkması ve yok olması gereken bir gelenek. Hastası , çocuğu olan olan olabilir. Oruç tutmaya niyeti olan zaten kalkar. Telefonu hep sessizde olan biri olarak gece gece panik oluyorum.
Beni heyecanlandıran davulculardır. Zaten davulla aramızda gizli bir bağın olduğunu hep düşünmüşümdür. Mesela ben küçükken düğünlere davul zurna getirilirdi. Acayip hoşuma giderdi. O düğün akrabalara ait olmasa bile gidip o davulcuyu seyrederdim. Benim buyudugum yerde hiç ramazan davulcusu olmadı ama simdi şanslıyım. Her gece saat tam 1 de pencerenin yanından davul şöleni yaşatarak geçiyor davulcu bey amca. Kalbimi fevkalade bir heyecan kaplıyor her seferinde. Hiçbir zaman bir gitara ya da kemana merak salmadım ama davula karşı ayrı bir sempatim var. Hadi hayırlısı. Belki büyüyünce ramazan davulcusu olurum...
oha bizimki bildiğin 11 aydır bu günü bekliyormus. 00.00 olunca adam davul şov yaptı. deli mi ne..
Sağolsun uzaktan adeta bir kürdî hicazkar bir saba-ı redif edasıyla usul usul san’atını icra ederken bizim sokağa girince aşiret davulcusu kesiliyor it.

Olm on aylık bebem var uyanırsa iner o tokmağı götüne sokarım yavşak diyeceğim birgün. Binaenaleyh sokacağım da. Koduumun çakkalı.
An itibarıyla dinlenendir.
Biri şu adamın üstüne, ritm duygusu atsın!
Müzik kulağı da olur.
Umarım müzik kulağı, ritm duygusu olan adamlardan seçilmiştir.

Tamam anladık, gelenek, iyi hoş da, biraz estetik kazandırın alla'sen!
Deli dürtmüş gibi çalmayın şunu!
Geldi gene bunlar. Arkadaş alarm var bize yetiyor ne gerek var artık bunlara. Hayır birde sahur bitiyor güneş çıkacak bu seferde ritimli çalıyorlar.