bugün

--spoiler--
islam mantık dinidir.
--spoiler--

--spoiler--
dinde mantık aranmaz.
--spoiler--
şahsım da bunlardan biridir. sizin inançlarınıza kimsenin saygı duymak zorunda olmadıgını ne zaman kavrayacaksınız merak ediyorum. sizin dininiz bize ne kadar saygı duyuyorsa biz de ona o kadar saygı duyarız. şimdi otur düşün bunu. bir tevbe suresini falan karıştır bak bakalım.
tercih meselesidir efenim.

- Ali birayı köklemişsin yine.
+ Dayanamadım ahmet.
- Sen nasıl müslümansın hani bize ?
-bikere adamın adı yorgo.
herkes kendisinden sorumlu, kimsenin onlara içmeyeceksin demek gibi bir hakkı yok, ama bari birazcık da olsa saygılı olsalar. *
adama conta yaktırırlar şerefsizim, öyle baba yiğit yoktur türkiyede.
kimin ne yaptıgına karışmamak lazım tabi ama ramazan ayı dolayısıyla bunu yapanların da insanların gözüne sokarak yapmaları hiç güzel bir davranış olmasa gerek.
ramazanda ulu orta alkol alanları hoş karşılayabilecek kadar kendimize (götümüze) ve inancımıza güvenimiz olmadığı için yapılmaması gereken eylemdir. alkol alan kişinin zihinsel ve bedensel sağlığı da tehlikeye gireceği için hiç kalkışılmaması en iyisidir. "alın canım alın dini bütün ülkenizde rahat rahat yaşayın dininizi" deyip geçip gidilmelidir.
ramazanın ilk günü normalde hiç insanın ya da hayvanın girmeyeceği bir sokakta içmiştik, şansımıza sokak istiklale döndü anasını satayım.
iman edenlerdeniz diyenlere hoşgörü sınaması yapan kişilerdir. içeni suçlamadan evvel kendini yargılamalıdır iman eden...
kimseyi ilgilendirmeyen durumdur. oruç tutana gösterdiğimiz hoşgörüyü onlara da göstermeliyiz.
yüzde %99' u müslüman olan bir ülke için yadırganası fakat demokratik düşünmek gerek, alkol alır yada ulu orta yer içer, pikniğe gider, bu onun allahla arasındaki şeydir. Kendileri bilmelidir. Yanlız demokrasi de başkalarının hakkına riayet ettiği sürece yaşamalı.Aksi savunulamaz.
en ulu orta içen bengi yıldızdır. yasak aşkıyla birlikte ulu orta bodrumda biraları götürmektedir.
(bkz: kabak tadı vermeye başlayan başlıklar)
(bkz: sanane)
şeriatla idare edilmeyen bir memlekette yaşamanın tadını çıkaran normal yurttaşlar.
bir insanı ''bira içiyor'' diye dövebilme hakkın ne dereceyse

onun seni ''oruç tutuyorsun'' diye dövme hakkı o derecedir.
bazı ilçelerimizde sıkça görülen eylemlerdir.

(bkz: kuşadası)
(bkz: bodrum)
(bkz: marmaris)
(bkz: fethiye)
(bkz: didim)

gibi, gibi daha çokça yazılabilen ilçelerde bu tür olayların gayet hoş karşılandığı, oruç tutanların tutmayanlarla uyumluluğun görülmesi gerektiğini ve orada öğleyin başlayan olaylardır.
yaşadığım diyarlarda sıkça görünen durum hatta ramazanın gelip gelmediği konusunda bir bilgi birikimleri bile yok. *
ulu orta yapmasaydı sorun olmayacak kişiler. zira bu kişileri eleştiren insanların genel mantığı, evde perdeni kapat ne bok yersen ye ama sokağa çıkınca müslüman oldur. çünkü din, senin için şov amaçlı kullanılan bir şey, allah için ibadet etmene gerek yok sadece göstermelik bir şeyler yapman yeterlidir.
dininin gereği bira içmeyi gerektiriyorsa yüksek sevap points kazanacak kişilerdir. ayrıca miladi takvim kullanan kişilerdir. ramazan ayı en son baktığımızda takvimde yok idi.
pek güzel bir davranış değildir. ilerleyen saatlerde küfürlü konuşmalar ses tonunda yükselmeler olur, yanlarından bırak aileyi köpek bile geçmeye tedirgin olur.
müslüman olmayabilecek kişilerdir, sultanahmette birahanelerin ramazan boyunca açık olduğu gerçeğinden habersiz kişilerce yadırganır bu kişiler.
biz müttedeyyin kesminin canını fazlasıyla sıkan kişilerdir. elbette leküm dini küm veliyye din sözünü düstur edinmiş olabiliriz ancak bu çevremize olan duyarlılığımızı kaybettiğimiz anlamına gelemez-gelmemelidir. eğer bizler gün boyunca alnımızı secdeden ayırmıyor bütün ramazan boyunca ibadet aşkıyla yanıp tutuşurcasına oruç tutuyor isek bu küffarların da biz gerçek müslümanlara saygı duyması şarttır. yoksa: "nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkıı kötektir."
yaz tatilimi geçirdiğim yerdeki insanlardır. keza ben de onlardan biriydim bu sene. bu bir günahsa hesabı allahadır ama bu başlıkta hesap allaha bırakılmadan sorulmaya başlanmış. affedecek misin beni sevgili yazar?