bugün

Normalde yapmam böyle bir şey ama bugünlük affola zira moralim bozuk ve sigara maalesef kapalı alanlarda içilmiyor.
biraya gerek yok. su içsen tekme tokat giriyorlar. kardeşim orucunu tut. lafımız yok. ama bana neden karışıyorsun. sen oruç tutuyorsun diye ben neden su içemiyorum. çok ama çok müslümansınız kendinizi kandırmaya devam edin.
(#36779579/)
Bu entrynin yeterli cevabı verdiği kişilerdir. için abi. Bana giren çıkan yok.
nedense kimsenin çekemediği ve müslümanlar tarafından kolayca ezilebileceği sanılan kişilerdir. aralarından benim gibi arızalar çıkıp havaya ateş açabilir kol kadar bıçakla üzerinize inancınıza küfrederek koşabilir ve siz hiçbir halt yapamayabilirsiniz, dikkatli olmak lazım tabii.
içseler nolacak? Orucunmu bozulacak?

Sonuçta başka birisi içiyor sen içmiyorsun ve kimin içtiği seni ilgilendirmez. Ama içilmesini tasvip etmiyorum. Çünkü sokakşarı kirletiyorlar.
Valla erkeklerse içsinler Adana'da o şişeler tek tek girer onlara içinde kırılır üstüne çevirirler. Ya saygı göstereceksiniz ya da çok güzel dayak yiyeceksiniz...
" sınavdır o sınav " denilesi durum.

" ne kadar seviyorsunuz dini bahane edip, başkasının içtiğiyle, yediğiyle, şeyettiğiyle uğraşmayı. " dediğim başlık.

nefis sorunun varsa, yani mabat yemiyorsa tutma muhterem.

tutmamak onun bunun " gıybetini " yapmaktan evladır.
anlamadığım nokta şu;
birisi bira içiyorsa, oruçluya bunun zararı nedir? hakkaten biri açıklasın artık şunu.
Canın çekiyorsa tutma oruç.
Akşam oluncada rakı içeceklerdir. Yanınada balık ve kalamar.*
Kimsenin laf söylemeye hakkı olmayan bir durumdur.
Oruç tutarak zaten insanlar nefislerini köreltmeyi öğrensin maddi durumu el verişli olmayan insanları anlasın diye değil mi ? O maddi durumu elverişli olmayan insan birçok kez aç iken bira içen insanlara denk geliyor, o adam alışmış sen 1 ay oruç tutucaksın diye milleti kov iş mi bu ?
Evet inanca saygı gösterilmesi gerekir ama adamlar ya da adam kendi kendine içiyor zaten, dışarıdaki oruçlu insanlara ' ben bira içiyorum bak sen içemezsin puahhahaha ' benzeri bir söylemde bulunmuyor ki bu gayet normal.
Bira içen insan zaten kitap yok din yalan kafasındaki insan, sizin inanıp oruç tutmanızı garipsiyor. Kıçını kaldırıp birasını bırakmaz.

Not: entrydeki sen/siz söylemleri kişiye ya da topluluğa hitaben değildir. Genel, insanları kapsamak amacıyla kullanılmış, yeri geldiğinde çoğul hale getirilmiş bir sözcüktür.
bahsedilen eylemi gerçekleştiren kişilerdir. istanbul'da bolca bulunur. herhangi bir zamanda ne kadar varsa aşağı yukarı yine o kadar vardır.

(bkz: entelektüel aktivistliğini yesinler)
afiyet olsunu hakeden kişilerdir.
yaz tatilimi geçirdiğim yerdeki insanlardır. keza ben de onlardan biriydim bu sene. bu bir günahsa hesabı allahadır ama bu başlıkta hesap allaha bırakılmadan sorulmaya başlanmış. affedecek misin beni sevgili yazar?
biz müttedeyyin kesminin canını fazlasıyla sıkan kişilerdir. elbette leküm dini küm veliyye din sözünü düstur edinmiş olabiliriz ancak bu çevremize olan duyarlılığımızı kaybettiğimiz anlamına gelemez-gelmemelidir. eğer bizler gün boyunca alnımızı secdeden ayırmıyor bütün ramazan boyunca ibadet aşkıyla yanıp tutuşurcasına oruç tutuyor isek bu küffarların da biz gerçek müslümanlara saygı duyması şarttır. yoksa: "nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkıı kötektir."
müslüman olmayabilecek kişilerdir, sultanahmette birahanelerin ramazan boyunca açık olduğu gerçeğinden habersiz kişilerce yadırganır bu kişiler.
pek güzel bir davranış değildir. ilerleyen saatlerde küfürlü konuşmalar ses tonunda yükselmeler olur, yanlarından bırak aileyi köpek bile geçmeye tedirgin olur.
dininin gereği bira içmeyi gerektiriyorsa yüksek sevap points kazanacak kişilerdir. ayrıca miladi takvim kullanan kişilerdir. ramazan ayı en son baktığımızda takvimde yok idi.
ulu orta yapmasaydı sorun olmayacak kişiler. zira bu kişileri eleştiren insanların genel mantığı, evde perdeni kapat ne bok yersen ye ama sokağa çıkınca müslüman oldur. çünkü din, senin için şov amaçlı kullanılan bir şey, allah için ibadet etmene gerek yok sadece göstermelik bir şeyler yapman yeterlidir.
yaşadığım diyarlarda sıkça görünen durum hatta ramazanın gelip gelmediği konusunda bir bilgi birikimleri bile yok. *
bazı ilçelerimizde sıkça görülen eylemlerdir.

(bkz: kuşadası)
(bkz: bodrum)
(bkz: marmaris)
(bkz: fethiye)
(bkz: didim)

gibi, gibi daha çokça yazılabilen ilçelerde bu tür olayların gayet hoş karşılandığı, oruç tutanların tutmayanlarla uyumluluğun görülmesi gerektiğini ve orada öğleyin başlayan olaylardır.
bir insanı ''bira içiyor'' diye dövebilme hakkın ne dereceyse

onun seni ''oruç tutuyorsun'' diye dövme hakkı o derecedir.
şeriatla idare edilmeyen bir memlekette yaşamanın tadını çıkaran normal yurttaşlar.
(bkz: sanane)
(bkz: kabak tadı vermeye başlayan başlıklar)
güncel Önemli Başlıklar