rivayete göre er kişiyi tanımanın en uygun mekanı.
(bkz: çilingir sofrası)
rocca balık ve bir bogaz manzarasıyla taclandırılması gereken masadır.
rakıların, üzerine defter kitaplarını koyup ders çalışabildiğı dünya tatlısı masa.

(bkz: nikah masası)
sadece oturmak için bile yanaşılabilecek masa. içiyorsan ne ala verdiği keyif çok hoştur. içmiyorsan da sırf muhabbeti için yanaşıp oturabilirsin. keyif alacağın kesindir.
bekar isen mevcut imkansız aşk'ını,evli isen kavuşamadığın,ama bir türlü de unutamadığın kadını konuştuğun masadır.

çünkü aşk imkansızdır,kavuşulan aşk'ın rakı masasında esamesi bile okunmaz.
'oturulması gereken' insanlarla 'oturulması gereken' içki masası. zira saydığım bu ilkeye uygun olmayan insanlarla bulunulduğu zaman bu masada, benim gibi sözlükte takılmaya mahkum kalabilirsiniz, biranızı açıp...
arkadaşla oturunca başka, evde babayla ve akrabalarla oturunca başka olan güzel masa.
en kadim dostlarin toplandigi balik yendigi sarki soylendigi masadaki dostlarin kah gulup kah huzunlendigi ulkenin kurtarilip devletin yikildigi denizin dibinde yakamozlarin goz aldigi bir sahilde kurulan ve cok ozlenen bir masadir vesselam.
makbul olanı 2 veya 4 kişiyle olur.

fazla kalabalık hem muhabbeti hem tadı kaçırır.ortama göre 3-4 meze, belki 1-2 ara sıcak yeterlidir. benim tavsiye edeceğim favori mönüm meze olarak; girit ezmesi, soslu uskumru, kabak çiçeği dolması ve bilimum zeytin yağlılar ve deniz ürünleridir.. ara sıcak olarak ızgara kalamar ve fırınlanmış kidonya olabilir. sadece bu mönü ve iyi bir partner, 70 'liği bitirir.

rakı acele etmeden içilmelidir.0rtalama 40-45 dakikada bir kadeh gibi.

muhabbeti bol, müziği naif ve ince olmalıdır.

buz gibi soğuk suyla ama buz katılmadan içilmelidir.zira buz atılan rakının ilk yudumuyla son yudumundaki lezzet arasında siyah/beyaz farkı olur.

masaya oturur oturmaz mezelere kaşık ve ekmekle girişen tipler vardır. onlarla o geceden sonra rakı içilmez.

güneşin batışını izleyerek yudumlanan ilk kadeh keyifli olur. öğle sıcağında rakı içilmez.

kavun ve tam yağlı beyaz peynir, kötü günde bile onu terk etmeyen can dostlarıdır rakı'nın.

tüketilen rakının 3 katı su içmek alka seltsler etkisi yapar.

mevsiminde her türlü balığın özellikle ızgarası iyi gider rakı ile.

bu entry istenildiği takdirde tıpkı rakı masası sohbeti gibi uzarrr giderr.

gece sonunda içilecek sade bir kahve tavsiye olunur.
balık ve fasılla taçlandırıldığında dünyanın en huzur veren masası haline gelir.
Birkaç saat öncesine kadar içinde bulunduğum ortamdır. Yanıbaşında mangal ve çevrende en yakın arkadaşlarınla tadına doyulmaz bir keyiftir.

Rakının yanında kişisel tercihim beyaz peynir ve sulu buz gibi karpuz.
çekimlerine başlanılan gökhan horzum filmi.
kurulası en güzel masa.

bayadır rakı içmiyorum /rakı çarpıyor beni/ nasıl canım çekti. bir gün gidecem meyhaneye bir dost bulup 35 lik rakı yanına kebap meze falan. ihtiyacım var azizim.
Dün, yoldan toplama, 5 arkadaşla, akşamüstü oturup, yürüme yetimizi kaybedene kadar, içip, keyiflendiğimiz masadır.

Edit: virgüller tatlı oldu ondan koydum. imla biliyorum.
Asmali'da yapilinca keyfi bir baska olan.
Denize karşı kurulmalı , sohbeti şahane dostlar olmalı. Bir büyük yanında bir küçükle günü batıracak masadır. Tadı damakta , sohbeti akılda bıraktıran türden.
uzun zamandır eksikliğini hissetiğim ortamın diğer adı. az kaldı az.
çok tatlı masadır. merak eden gelsin otursun diyeceğim ama adam olmayanları hırsızları hak yiyenleri mağdur edebiyatı yapanları aramıza almıyoruz. adamları alıyoruz biz o masaya adamları. evet.
mezesi sohbet olan masadır.
Başımıza bir büyük lazım olunca danışılan yerdir. Çok kalabalığı sevmez. Buz gibi suya, bol meyveye, biraz mezeye, herhangi bir ızgaraya birde 2 3 adam gibi dosta ihtiyacı vardır. Denize nazır olursa ayrı güzel olur.
Rakı masası, kalbin anahtarını çözdüğü tek yerdir. Bu yüzden adına çilingir sofrası denilir...
Geçmişten gelen hayaletlerle oturulan masadır.
Muhabbet masası.
Özledim lan rakı içmeyi.
Atmayın foto filan insanız kardeşim canımız çekiyor.
özlenen masadır.