bugün

rehavet gibi bir durumdur insanın kanının donması gibi birşeydir.
çok güzeldir be üstat.

sağlık sorunun varsa hele, ufacık birşey bile olsa bilirsin insanın hayatını siker. sağlığın yanında aşkmış, meşkmiş siktir edeceksin. onun dışındada doğru insan olmaya kıymet vereceksin sadece, birinin gözüne kürdan batsa senin gözüne ağaç dalı girmiş gibi hissedeceksin. o sağlık sorunun düzeldiyse, ailen yanındaysa, hayat güzeldir. gerçekten güzeldir. yemeğin vardır ama o iç rahat değilse o yemek boğazdan geçmez, mideye inmez. o yemeğin güzel kokusu bile iğrenç gelir. ama o rahatlık varsa içinde, huzura ermişsen süpersin. ne yazılmıştır ömür süresine bilinmez ama o süreyide mutlu geçirmek gerek. aşk eklenti paketidir. rahatlık ana oyundur. ana oyun zevk verir, eklenti paketi biraz daha mutlu eder sadece. için rahatsa akasya durağının sinan' ı varya onun zengin olma sahnesi bile güldürür. ne mantık arıcan. adam coşuyo taksi üzerinde tepiniyo lan. gül işte. misler gibi.

galatasaraylıyım ben, can sıkıntısından manchester maçını açasım gelmedi, fenerin marsilya maçına bakmadım. manchester city real madrid maçı döndü, açıp ona bile bakmadım. nasıl sıkıyo lan varya. sözlük, mesaj atın amına koyayım hepinizle konuşmak dertleşmek eğlenceli vakit geçirmek istiyorum. allah süper şey lan capsi var, size ondaki mantığı bile anlatabilirim amına koyayım ! hayat süper lan.
okul arkadaşları otobüs/uçak bileti bulma telaşına düşmüşken sadece kentkartını doldurup metroya yürümektir.
kimsenin seni takip etmediği, kimsenin seni tanımadığı bir mecrada üç beş bir şeyler karalamak.
(bkz: uludağ sözlük)
herşeyden kurtulup tek başıma kaldığında hissettiğim şey. bazıları buna dibe vurmak diyor.
nefes gibidir vesselam. varlığında anlamazsın ne kadar büyük bir nimet olduğunu. nasıl desem, diğer faaliyetlerin özellikle düşünsel olanların bir ön şartı gibi görünür. yalnız neredeyse tüm filozofların hayatının gerek maddi gerek ruhsal sıkıntılarla geçmiş olması olgusu tavşan deliğinin sandığımdan daha derin olduğunu gösteriyor.

rahatlık, içinde bulunduğunuzda düşünmeye ihtiyaç duyulmayan bir ruh halidir. rahat olamayış bir kabullenilmeyişten kaynaklanıyorsa filozofluğa ilk adımı atmışssınız demektir, tabi paranoya sarmalına da.

sonuçta bir anlamda hayata ilişkin anlayışınız kendinizi hangi konuda rahat hissetmediğinizle bağlantılı olarak şekillenir. insanlar tabi olduğu muameleye ilişkin konularda uzmanlaşmıştır, sezgisel olarak gelişmiştir. güzel bir kız kendisine bakılmasından rahatsız oluyorsa buna ilişkin hususları iyi bilir, her ne kadar insanlar kendisini şişirilmiş bir balon olarak görse de onun da kendi felsefesi vardır. bunun sadece düşünsel değil sezgisel olarak da yansımaları mevcut, hatta daha güçlüdür. çünkü bilginin esas kaynağı deneyimdir. o yüzden kızlara ondan hoşlandığınızı çaktırmama çabalarınız aslanın boğazını sıktığı ceylan misali boş bir debelenmeden ibarettir, dolayısıyla ,çoğu kez diyorum yanlış anlaşılmasın, bir kız size iyi davranıyorsa sizden büyük ihtimalle ya hoşlanıyordur ya da bir menfaati vardır. karşılığı yoksa yüzünüze bakmaz. velhasıl kelam, tabi olunan muameleye ilişkin rahatsızlıklar gerek sezgisel gerek bilgisel olarak insanı uzmanlaştırır.
rahatlık, oda arkadaşının essay yazmak için malum yerlerini yırtarken, senin umarsızca erik dalı gevrektir dinlemenin adıdır.
eve gelince pantolonu çıkartıp eşofman veya pijama giymektir. bir de cüzdanı cepten çıkartmak benim için.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/rahatlık/
bu özelliğimden derhal kurtulmam gerekiyor.

sırf uykudan ötürü, derslere hiç; sınavların yarısına girmedim. derslerin yarısı aa, yarısı ff. bugün iki bütünlemem var. bunda da ilk nota güveniyorum ve hala kitabı açmadım. 300 sayfa var çalışılacak. gündüz yine rahat davranıp bunları seneye bırakırsam şaşırmam.

lanet girsin hala başlayamadım, beni gaza sokacak bir şey lazım.
Pijamanın diğer adıdır.
Gamsızlık,
Gevşeklik,
Gavatlık

Gibi mertebeleri olabilen.
acaba refaha ve belirli bir rahatlığa ulaşmak insanı ilerletir mi yoksa geriletir mi ?
genel geçer tarihçilere göre insanları ilerletir ama burada refah denin şeyin tam olarak rahatlık olduğunu sanmamalıyız. insanlar hayatları boyunca irili ufaklı çeşitli sıkıntılar ile karşılaşıyorlar ve bu sıkıntıları aşmak içinse bir çaba içinde bulunuyorlar. eğer bu mantıktan gidersek aslında müreffeh toplumların bile yeterince rahat olduklarını söyleyemeyiz ama tabi diğer ülkelere göre çok daha iyi standartlarda olduğunu söyleyebiliriz.
Bazen sadece, "siz bunları, bunları yapın ben şarabımı alıp geliyorum" diyebilmektir.