bugün

amaçsızım bu aralar. alacağım vereceğim yok hayatla. arzum da talebim de yok tanrıdan. kötü değil aslında kimseye karışmadan, bir şeye kafayı takmadan ot misali uyan, uyu, takıl tadında fizyolojik ihtiyaçlarımı karşılayarak mutlu olmak. başlarda iyiydi. sonra bir şeylere hayatımı adamam lazım dedim. uğraşacak bir şeyler olsun. düşün düşün... kedi? olmaz tüylü o yaratık. onu sevmekten vazgeçince kaldırıp çöpe atamamak da büyük risk bir kere. vazgeçmesi kolay şeyler bu aralar tercihim. sıkılınca hayatından sıyırıp atmak kolay olsun bir zahmet. iz de kalmasın gidince. başka? ne olabilir? araba alayım ben mesela. para biriktirme iyi bir uğraş gibi. ama olmaz sıkıcı. çok istediğim şeyleri almayı erteleyerek, başka bir şey için para biriktirmeyi mantığım asla kabul etmiyor. başka? düşün düşün... yok başka bir şey derken D&R yetişti imdadıma. puzzle aldım. bu sabah 3 saatimi verdim ona. daha da epey vaktimi alacak gibi. al sana amaç işte. al sana uğraş. sıkıldın mı kaldır at çöpe. mis.
bitirildiğinde insanı tarifsiz duygular içine sokan, dakikalarca mal gibi tebessüm ettiren, sanki yeni bir devlet kurmuşun hazzı veren, kanına işlemişçesine bırakılamayan aktivite.
1500+ olanlar ömürden ömür alır. insan gözünü kapattığında bile puzzle parçaları geliyorsa gözünün önüne, bağımlılık, alışkanlık, zevk, her şeyden önce hırs devrededir demektir. Sıkıcı gibi gözükse de bittiğinde insana büyük bir mutluluk verir. Özellikle çerçeveletip asıldığında. Boş zamanı ve sabrı olan herkese tavsiye edilir. Yapılışı zor ama bitişi muhteşem olandır. *
gaydiri gubbak insanların hiç anlamayacağı uğraş.
sabırlı insanlar için eğlenceli bir hobi.
yanlış ellerde kullanıldığında günahsızları bombe gibi patlatabilecek bir silah.

ben kendim en son sekiz yaşındayken filan pazıl yaptım. bir parçasına bir zürafa iki de at sığan bir pazıldı. çok rahat yapıyordum. yapboz diyorlardı, günde seksenbeş kere yapıp bozuyordum. pahalı, çok ve küçük parçalı olan bitirdikten sonra da tablo deyu duvara asılan pazıllardan hiç yapmadım. yapmayı da düşünmüyorum. halbuki gaydiri gubbak da değilim.
yapanını görerek yukarıdaki üç küçük tanımı pazıl parçaları gibi atıverdim.
son olarak, bana sorarsanız herkes bunu bırakıp solo test oynamalı.
insanı dinlendiren hobidir. saatlerce uğraşılan bir bütün ortaya çıkarmanın verdiği hazzı yaşatan hobidir.
Zorluk derecesi parça sayısına ve renklere bağlıdır. Örneğin farklı birçok renkten oluşan bir puzzle'ı tamamlamak siyah beyaz bir puzzledan çok daha kolaydır. Zorluk derecesi ve bitirme zamanı parça sayısı arttıkça artmaktadır. 50,100,150,200,500,1000,1500,2000,3000 parçalık puzzlelar piyasada rahatlıkla bulunanlardır. Bunların dışında 5000,10000,20000 ve 24000 parça puzzlelarda mevcuttur. Bir puzzle'ı yapmanın en kolay yolu öncelikle çerçevesini oluşturmaktır.ilk yapılması gereken parçaların içinden bir kenarı düz olan parçaları ayırıp birleştirerek çerçeveyi ortaya çıkarmaktır. Çerceve tamamlandığında puzzle bittiğinde ne kadar büyük olacağı da ortaya çıkmış olacaktır.
Sabırsız biriyseniz, ilk başlarda kafayı yedirten; ama zamanla sabretmeyi öğreten oyun.

Fakat 1000 parçalık, birbirine çok çok yakın renklerin kullanıldığı zor bir puzzle almışsanız, sabretmeyi öğrenmekten ziyade kafayı yersiniz.
http://www.myspace.com/Ufky adresinde eğlenceli,enerjik bir alternatif şarkı.
sabır ve meşakkat gerektiren iş. en son bizim ev dolaylarında 3binlik puzzlelar dönüyordu. ancak bu işe gönül vermiş adamların sayısı da ciddi anlamda fazla. merak edenleri için işin uzmanından puzzleların hikayelerini ve tekniklerini dinlemek mümkün. http://emzegrit.blogspot.com/
sözlükte gördüğüm bir ileti ve yönlendirdiği blogun gazıyla başladığım yeni vakit öldürgecim. yeni başlıyorum diye 1000 parça yeter diye alıp da kısmen tamamlayınca eşşek kadar olduğunu görmek de pek iyi olmadı bu arada. nasıl parçalamadan uluslararsı taşıyacagım lan ben bunu. En iyisi iki parça halinde yapıştırıp türkiye'ye dönünce birleştirmek.
geçen hafta binlik olanlarından birini bitirdiğim hede. sardı ama şerefsiz. çok güzel kafa dinleme imkanı sunuyor bi kere insana. aç arkadan slow bi şarkı. parçaların içinde kaybol sonra. bütün düşüncelerini at bir kenara. yapamadığın zaman küfret, lanet oku rahatla. sonlara doğru verdiği zevk ise zaten bambaşka.
en yakın zamanda yeni bir tanesine başlayacağım.
çocukken heves ettiğim, ama 1000 parçayı hiç bir zaman bir araya getiremediğim için göremediğim afrika köyüdür. *
saatlerce uğraşıp bir saniyede bozduğumuz eğlence aracıdır.
doğum gününde yeğenime aldığım ama onun pek ilgisini çekmeyip ablamla beraber tamamladığımız zevkli uğraş.
üç bin parçalık uğraşım. 1ayda bitmesini planladığım sonrasında arkadaşlarıma hediye ettiğim bana sabretmeyi ve sıkılmamayı ögreteceğini umduğum hede.
Her defasında bir parçasının kaybolduğu ve aylar sonra ansızın karşınıza çıktığındaki anlamsız bakışın yaratıcısıdır.
Her parçasını yerine koyduğunuzda anlamsız mutluluk taşıyan şeydir. Bir de bitirince tablo yapıp astırma olayı vardır.
eğer tek yapılıyorsa kendi kendine konuşma özelliği kazandıran uğraş. kesinlikle çok eğlenceli bir hobidir ancak 1500+ olanları hem sinirleri yıpratır hem de miyop yapabilir.
1000 parcali ve bolca çiçekli olunca bitkinlik veren ugrasi.
500 lüğü ile beni de içine çeken uğraş. ilk denemem, bakalım yapabilecek miyim? başlangıç tavsiyelerine açığım bu arada zira hiçbir bilgim yok.
Hayattaki en güzel uğraşlardan birisi. Nâmı diğer yap-boz.

Geleceğe dair en çok istediğim şeylerden biri de puzzle ile ilgilidir. Bilmem kaç parçalık puzzle ları çerçeveleyip evimin duvarına asmak istiyorum.
Hesap makinesi maekası.
renkli kısımlar bitti ve sadece gökyüzü kaldı. şuan tüm parçalar aynı renk olduğu için yaklaşık 500 parçanın yerini 1 yıldır bulamadım. yardım etmek isteyenleri beklerim.
Annemizin tıka basa doldurduğu buzdolabımızdan bir şey çıkarırken veya buzdolabına bir şey koyarken hangi parçanın nereye en uygun olacağını planlayarak geçen çocukluğumuz sayesinde milletçe pek zorlanmamamiz gereken oyun.
Dilimizde yap - boz anlamına gelen bir resmin parçalara bölünerek yeniden bütünleştirilmesi istenen oyun.
https://www.youtube.com/watch?v=Ro2jHm7CA18