bugün

Halter sporunun Uluslararası alanda ki adıdır.
halter sporunun uluslararası adı değildir. halter sporunun uluslararası adı, olympic weightlifting dir. powerlifting ise 3 ana liftten oluşur.

(bkz: bench press)
(bkz: squat)
(bkz: deadlift)

(bkz: louie simmons)
(bkz: dave tate)
(bkz: jim wendler)
(bkz: smelly)
(bkz: westside barbell)
(bkz: conjugate method)
(bkz: cube method)
niye bu kadar az başlık var aq neyse şöyle diyim genelde başlanma sebepleri şunlardır kişi body yaparken yeterli beslenemediği için kas gelişimi olmayacağını düşünür o yüzden bu sporu yapar ki aslında bu sporda kalori daha çok alınmalıdır diğer başlanma sebebi adamın çok götü göbeği vardır ben bunu eritemem der sonra kendini powerlifter ilan eder sanki müsabıkmış gibi bazıları da direk sıkılır body body nereye kadar aq geliştik gelişeceğimiz kadar diyerek başlayabilir ama bazı kişiler cidden gücünü fark edip başlayabilir bunlar da genelde şampiyon olurlar bu sporda millet 50 kg ile 10 tekrar yaparken adam bakar ben niye 80 kg ile yapıyorum der tekrar sayısını düşürü ve powerlifter gibi çalışmaya başlayabilir temel olarak 3 hareket vardır bench press ön omuz triceps göğüs önemlidir squat harmstring quadiriceps calflar ve göt kası önemlidir deadliftte o kadar kas aktive oluyor ki http://allaboutpowerlifti...he-conventional-deadlift/
yukardan bakabilirsiniz ama tabi hepsi aynı düzeyde çalışmıyor misal biceps illaki çalışıyor ama çok az aşağıda çalışma düzeyleri de yazar zaten bu harektlerde yaptıkları 1 tekrarlarını artırmaya çalışır sporcular kolay da artmaz sabır işidir bi powerlfiter tek bu hareketleri yapmaz sadece bu harektleri yapan adam kendini istediği kadar powerlfiter ilan etsin turnuvaya hazırlansın başarı elde etmesi imkansızdır çünkü neredeyse hiç biceps çalışmadığından kaslar arası dengesizlik sakatlığa yol açar yarra yer.
Türkiye'de gerçek anlamda icra eden bir sporcu bir elin parmağını geçmemektedir. youtube'da powerlifter olarak dolanan kekoların olsa olsa en fazla hobisi powerlifting olabilir. Türkiye'deki kekolar yağsız, temiz vücut ve aynadaki formlarına odaklanarak powerlifting yaptıklarını iddia ediyorlar.

Oysa ki bu sporda nasıl göründüğünüz hiç önemli olmamakta olup, temel amaç maksimum ağırlığı kaldırmaktır.
Ortopedi doktorlarını zengin eden spor dalı.