bugün

* kişinin gerçekten polis olup olmadığını kontrol etmek için yapılan eylem.
memleketimizde mümkün olmayan durum. biber gazıda var artık.
bankaya para çekmeye gelen polise gişe yetkilisi tarafından uygulanır.
eğer sivilse yapılması gereken eylemdir. herkes polisim diyebilir kanımca.
eylem gerçekleştirildiğinde polisler tarafından çok basit bi şekilde memura karşı gelmekten, işini yapmaya engel olmaktan vs vs., dayak ve bilimum işkence türlerine maruz kalınabilecek durum. Bir polise polis misin, değil misin diye sormak neden zoruna gider orası da ayrı bir merak konusudur. Yoksa kendileri de polisliğinden şüphe mi ediyor, anlaşılması güç durum.
türk polisine yaparsanız sizi ya copla döver olmadı biber gazı sıkar baktı bunlar işe yaramıyor tazyikli su sıkar.eger bunlar bana işlemez diyorsanız sizi muammer güler ile celalettin cerraha sikayet eder ki bu en kötüsü.
tarafımdan bir polise sorulmuş olmakla beraber polis tarafından gayet sakin karşılanmış kimliğini göstermiş akabinde benimde kimliğimi sordurmasıyla tamamlanmıştır. bütün polisler aynı değildir kanısına varmışımdır.
her türk vatandaşının vatani görevi olması gereken, ilkokullarda öğretilmesi şart olay konu.
filmlerde gördüğümüz gaza gelip gerçek hayatta deneyip sonucunda dayak yediğimiz eylem.
Devriye arabasındaki polislere;

Gençler ehliyet ruhsat görebilir miyim? demek gibi bir şey.

Denemek lazım...
(bkz: paso soran sofore ehliyet ruhsat demek)
sille-tokat girişen güvenlik görevlisine ''siz polis misiniz'' diye sorulduğunda biber gazı veya copla cevap almaktır.
her türk vatandaşının polis olduğundan emin olması için sahip olduğu yasal haktır.
Polisler genelde şiddet bağımlısı ve sorunlu olduğu için kolay kolay yapılamayan, yapılsa bile o sırada 10 yaş yaşlandıran eylem.
üzerinde;
isim : haydar
tc kimlik no: 56961207516

yazılı sopa ile tanışmak demektir.
polis vazife ve selahiyetleri kanunu / Durdurma ve kimlik sorma maddesine göre;

"Polis, görevini yerine getirirken, kendisinin polis olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, kişilere kimliğini sorabilir"

ve

"Polis, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirir."
açıkçası pek bir anlam ifade etmeyen eylem.

cebinden bir pda çıkarmadığı müddetçe inanmak güçtür, çünkü türkiye'de polis kimlikleri pek rahat taklidi yapılabilicek kimlikler(miş).

nitekim ben yaptım bu eylemi ve ayar yedim. taksim'in hemen arkasında, nevizadeye kestirme diye kullandığım yol üzerinde, iki tane genç diyebileceğim birey birden beni çevirip genç kimlik kontrolu yapıyoruz kimliğini çıkarabilir misin demiştir, cebinden de şu pda dediğimiz aygıtı çıkarmıştır, bende durup abi kusura bakmayın ama hiç polise benzetemedim sizi çok gençsiniz, ben sizin kimliğinizi görebilir miyim deme zahmetinde bulunmuşumdur, içlerinden birisi gülerek kimliğini göstermiş, diğeri de hocam bu aygıtı polislerden başkası taşımaz bu ülkede kimlikten önce buna bak demişti. * pda denen cihazı ve polis kimliğini de ilk orda canlı gözlerle gördüm.
sağlam bir küfür ve okkalı bir tokat sonucunda cevaplanmayacak olaydır.

(bkz: ben yaptım oldu)
yöntem gerektirir.
türkiye'de şöyle bir sistem var malesef ki: eğer biraz efendi tavır ve davranış sergilerseniz, düdüklenmeyi kabul etmişsiniz demektir. bu polis için de geçerli, devlet daireleri için de geçerli.
kime biraz sert çıksanız, karşınızdaki kuzu oluyor malesef ki. malesef ki kimden bir şey rica etseniz karşınızda sizi azarlamaya hevesli birini buluyorsunuz.

sen benim kim olduğumu biliyor musun diye atasözü olmaya aday bir cümlemiz var. sımsıkı sarılalım.
risk budur.
- ne arıyonuz lan bu saatte dışarıda? verin hemen kimliklerinizi.
+ önce sen göster kimliğini. adalet bakanına göre yasal hakkımızmış bu.
- başlatma lan adalet bakanına. avuna koduğumm ver şu kimliğini.
% ehehe tamam lan polis bu. ver kimliği.
+ işkenceye falan devam mı abey?
- gel bire bir test et istersen merkezde.
+ abooooo. kesin polis bu. sigara verem içersin abey?
dayak yeme sebebi. sıkıysa sor da gör gününü. amerikan polisi mi bu kimlik soracaksın ?
sağlam göt ister.
o cop işi kolay değil zira.
silahım düştü ateş aldı savunmasıyla karşılaşacağınız durumdur.
delikanlı isen sor bakalım.
http://www.hurhaber.com/news_detail.php?id=160162