1. 1.
  en iyisini Siemens firmasının ürettiği programlanabilir otomasyon cihazı.bir bilgisayar arcalığı ile programlanır.programlama mantığı çok basittir.bilinen en son modeli s7-300'dür.en yaygın olanı ise s7-200'dür.
  1 ... erdem andac
 2. 2.
  PLC makine kontrolleri gibi otomasyon uygulamalarında kullanılan küçük bilgisayarlara denir. içinde bir mikroişlemcisi olup karmaşık sistemlerin programlanmasında kullanılabilir. PC'lerden en temel farkı sinyal giriş çıkışlarının (I/O) çalışma ve işlenme şeklindedir. PLC'ler ilk olarak karmaşık röle sistemlerinin yükünü hafifletmek için çıkarılmış basit lojik (mantıksal) işlemleri yapan cihazlarken günümüzde diğer programlanabilir bilgisayarlarla arasındaki farklılıklar giderek azalmaktadır. Çoğunlukla, PLC'lerin kullanım alanlarında alternatif olarak çok daha düşük maliyetli mikroişlemcilerin de iş görebilmesine rağmen tercih edilmelerinin sebebi elektronik tasarım için harcanacak zamanı en düşük seviyeye indiren hazır çözümler olmalarıdır.
  ... sinnocence
 3. 3.
  Kocaman bi elektrik panosunu , cebinize sokabilecek cihazdır.
  En makul fiyata en yüksek performans için , taiwan menşeili DELTA PLC ler önerilir.
  ... exoudussian
 4. 4.
  koskoca bir fabrika nın insan gücüne ihtiyac duymadan üretimini tamamlamasına olanak sunan,hatayı minimum a indiren programlanabilir cihazlardır... cihazın kendisi çok astronomik bir fiyata mal olmamasına rağmen tam bir otomasyon sistemi kurmak için milyon dolarlar harcamanız gerekebilir.... bu maliyetinden dolayı bu sistemler insanların işsiz kalmasına neden olabilecek kadar tehlikeli değildir... ancak çok büyük ve uzun vadeli firmalar bu sistemleri kullanmaktadır... bir değişiği için (bkz: instabus)
  ... fakeplastictrees
 5. 5.
  açılımı "programmable logic controller" dır. büyük enerjili sistemlerin dijital olarak uzaktan kontrolünü sağlayan sistemlerdir. plc sistemlerinin öncülüğü siemens firmasındadır.
  1 ... rabbit
 6. 6.
  otomasyon ile kullanılabilmesi için gerekli olan tüm kablolama, tesisat, pano tesisatı, digital input ve output' ların oluşturduğu komple kontrol aygıtına verilen isim.
  ... robinson crusoe
 7. 7.
  Bu makinaları programlarken ladder diagramının yanı sıra STL (statement list) adı verilen programlama dili de kullanılmaktadır.
  ... texavery
 8. 8.
  Programmable Logic Controller yani Programlanabilir Lojik kontrol edici.
  ... baz
 9. 9.
  Bu plc denen cihazlar öyle yabana atılacak şeyler değildir. Kendileri ethernet çıkışıyla internete bağlanabilmekte, server olarak kullanılabilmekte, hatta ve hatta gsm den cep telefonunuza uyan olum senin makine kafayı yedi! diye mesaj bile gönderebilmektedir.
  ... roarc
 10. 10.
  şüphesiz ki bunu programlamayı hakkını vererek öğrenmiş bir elektronik öğrencisi işşsiz kalmaz.
  ... ekocan