bugün

farsça 'da fil.
bitmeden önce gerekli, bittikten sonra doğaya zararlı madde.
(bkz: sarjlı pil)
iyidir, hastır işimizi görür. peki tek başına işe yarar mı?
muhte$em bir küçük iskender $iiridir..

otomobilin altında kalmı$
peygamber.

bir delikten içeri sızmaya çalı$mı$
hayatı boyunca kan.

kapan kapanmadan önce kararan hava
$i$irmi$ komik cinlerin etli ciğerlerini.

istanbul'a inen uçak
avcundan su içmi$ karanlığın.

öyle yazmı$sın mektubunda
öyle dedi akıl hastanesine yatırılan postacı.
Günümüzde kullanılan en önemli araçlardan biri olan pil, 1800 yılında tesadüf sonucu bulunmuştur. Elektriğe ilişkin bilgiler, M. Ö. 600 yıllarına kadar gitmekle birlikte bilimsel olarak ilk defa 17. yüzyılda ele alınmıştır. Ancak 19. yüzyıla kadar bilinen elektrik türü, bir kumaşa sürterek elde edilen ya da yıldırım elektriği olarak bilinen statik elektriktir. 19. yüzyılda buna elektrik akımı eklenmiş ve sürekli elektrik akımını mümkün kılan pil icat edilmiştir. Elektriğin bu dalındaki çalışmaları başlatan kişi, ünlü kurbağa deneyi ile tanınan Luigi Galvani (1737-1798)dir.

1780 yılında yaptığı deneylerin sonuçlarını 1791 de açıklayan Galvani, "hayvansal elektrik" teorisini ortaya attı. Bu teorisini, rast¬lantı sonucu ölü bir kurbağanın bacağındaki sinirlerin neşter ile kesildiğinde kasıldığını gözleyerek oluşturmuştu. Buna göre, canlıları oluşturan hücreler elektrik içermekteydi.

1793'de Galvani'nin deneylerine devam eden Alessandra Volta (1745-1827) kurbağa bacağı kasılmalarının farklı iki metalden kaynaklandığını bulur. Bacağın uyarılması, birbirine benzemeyen iki farklı metalden ve hücrelerin sıvı içermesinden kaynaklanıyordu. O hâlde elektrik elde edebilmek için iki farklı metale ve sıvıya ihtiyaç olmalıydı. Bundan yararlanarak bakır ve çinko madenleri alarak aralarına tuzlu suya batırılmış süngerler yerleştiren Volta, elektrik akımını elde etmeyi başardı. Böylece Volta Pili adı verilen pili buldu (1800).

Böylece Volta, Galvani'nin biyolojik deneylerinin sonucu olan Hayvansal Elektirk Teorisini ortadan kaldırdı. Galvani nin deneyleri bilim tarihinin en ilginç olaylarından birisidir. Galvani ve Volta arkadaştılar ve Galvani asla Voltaya kuramını ortadan kaldırdığı için kin duymadı. Volta da Galvani nin deneylerinin güzel ve şaşırtıcı deneyler olduğunu yazmaktaydı. Çalışmalarından ötürü Napolyon onu ödüllendirdi ve Avusturya imparatoru, onu Padua Üniversitesinde Felsefe Fakültesi Başkanlığına getirdi. Ölümünden 54 yıl sonra 1881 de Volt adı, elektrik gücü birimi olarak onun anısına ithafen kullanılmaya başlandı.
Pille çalışan portatif radyolarda sesin yüksekliği pilin ömrünü etkiler. Radyo açık, sesi kapalı durumu ile sesin sonuna kadar açık durumu arasındaki fark pillerin ömürlerinin kısalmasına neden olur. Ses sonuna kadar açıldığında pillerden çekilen akım yüzde 30 artmaktadır. Bu durum, küçüğünden büyüğüne, pille çalışan ve ses yükselticisi olan bütün radyo, teyp, volkmen vb. için aynıdır.
en gerekli anda biten icat. radyodan maç dinlerken 80. dakikada biter, kayıt cihazıyla röportaj yaparken biter, ömrünüzde bir daha yakalayamayacağınız bir kare bulmuşken fotoğraf makinasının pili biter.. biter allah biter.
(bkz: pilli network)
lityum materyali taşıyanlarının ömrü daha uzun olmaktadır.
public image ltd.'in kısaltması olarak çok da geniş olmayan içinde bulunduğum çevrelerce bilinen şey... kısaltma.
zinc air türü vardır.üzerindeki etiket kaldırılır ve havayla temasa geçer geçmez tükenmeye başlar.zinc air genelde işitme cihazlarında kullanılır.
en güzel şarkıya gelindiğinde bitmeyi kendine görev bilmiş, bazı mp3'lerin çalışmasını sağlayan araç.
kimyasal enerjiyi, elektirik enerjisine dönüştüren düzenek.
arnavutçada vajina anlamına gelir.
türkçe'de yazıldığı gibi okunur.
bitmeye yakın ısırılınca performansı arttırılan şey. bişey.
elektrik depolayan ve gerektiğinde kullanılmasını sağlayan alet. usb'den şarj olanları da vardır.

http://changingtechnology...chargeable-batteries.html
bazı türlerinin içinde düşük miktarda altın bulunmaktadır ve bu yüzden de pil toplama sektörü oluşmuştur.
dilimize fransızcadan geçmiştir.
(bkz: aa)
(bkz: aaa)
bir gün harıl harıl arayacağım bin yıl düşünsem aklıma gelmeyecek olan şeydir.

(bkz: o gün bugün)
(bkz: 18650 pil)
ust uste dizilip piramit yapildiktan sonra, boncuklu tabancayla karsisina gecilip turnuva yapildiginda vurulan hedeftir.
iPhone da hızlıca biten şey.