bugün

8. cumhurbaşkanımız Kenan Evren'in özel ilgisi ile türkiye'ye getirilmiş ve sonunda çiftliği açılmış türdür. şöyle bir şeydir,

http://homepage.mac.com/s.../parrot_jungle_duck87.jpg
yıllardır pekilemeyen ördektir. onca yıldır pekin ördeği pekin ördeği deriz ancak sadece deriz kimse elini oynatıp da bu ördeği pekmeye çalışmaz işte buraya yazıyorum bu zihniyetle bu ördek pekilemez...
* * *
yıllardır "ne yiyelim" sorusuna "portakallı pekin ördeği" cevabı verilmiştir. bu geyik hiç bitmemiştir.
Çinde özellikle soruşturdum,bunun birde portakallısı varmış, ondan getirin dedim...nasıl bir şeymiş...
yokmuş öyle bir şey arkadaşlar,gayet haşlayıp ya da garip soslara bulayıp getiriyorlar.
ördeğin memleketi mi yoksa ördeğin yapıldığı yerin mi pekin olduğu sorusunu akla getiren leziz şey.
Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengi olan Ülkemize 1984 yılında çin' den getirilerek üretimine başlanmış ördek cinsi. hastalıklara oldukça dayanıklıdır. bir ara ingiltere de bu cins ördeklerin pişirildiği restoranlardaki fırınların fazla karbonmonoksit yayması gerekçe gösterilerek yasaklandığı haberleri yapılmıştı. ancak daha sonra sağlığa zararı olmadığı açıklandı ve hepimiz rahat ettik. Sözlükten bir arkadaşımızında bu cinsten bir tanesini özenle yetiştirdiğini ve 2010 a girerken yılbaşı sofrasını şenlendirmeyi amaçladığını biliyoruz. O tecrübeden sonra lezzetiyle ilgili görüşlerimide buradan paylaşacağım efendim.
http://tecrubem.net/yasam...kin-ordegiyemek-tecrubem/
erik sos ile muhteşem giden nefis ötesi şey.
Çin mutfağının en seçkin yemeklerinden biri. Evcil ördek ırklarından olan Pekin ördeği ile yapılır.

Zorla beslenen ve hareket edip eti sertleşmesin diye dar bir kafeste tutulan ördekten yapılır. Hayvan kesilip tüyleri temizlenirken, boynu ve başı olduğu gibi bırakılır. iç organları çıkarıldıktan sonra, karnındaki yarık dikilerek kapatılır. Etle deri arasına hava üflenir; böylece pişirilirken yağların akması ve yemeğin en lezzetli parçası olan derinin gevrekleşmesi sağlanır. Havayla şişirilen hayvanın üstüne tatlı bir sıvı sürülür. Asılarak birkaç saat kurumaya bırakılır, sonra silindir biçiminde, kilden özel bir fırında kızartılır.

Pekin ördeğinin servisi üç aşamalıdır. Önce derisi, buğday unundan hazırlanmış bir hamur ya da buğulanmış buğday unundan hazırlanmış "lotus çöreği" içinde hoisin sosu (soya fasulyesi, un, şeker, su, baharat, sarımsak ve kırmızı biberden yapılan, kırmızımsı kahverengi sos) ve ince doğranmış yeşil soğanla birlikte sandviç gibi yenir. Sonra eti parçalara ayrılıp sebzeyle birlikte sofraya getirilir. Son olarak da kemiklerinden kereviz sapıyla pişirilmiş bir çorba içilir.

türk mutfağındaki karşılığı için

(bkz: agopun kazı)
Çakma olabilir.
kafası bile kesilmeden sadece tüyleri yolunmak suretiyle yağda kızartılmış halini şangay da denediğim ve bir o kadar tiksindiğim yemek denemeyecek maddedir.
sarımsak soslu gevrek pekin ördeğini tavsiye ederim. yanında da buzzzz gibi bira.
çin mutfağının en lezzetli 2. ürünü.
yavruları şöyle tatlı bişidir.
görsel
Yedim ben bundan ahım şahım bir şey değil.