1. 1.
  m.ö. 540-480
  duyularla doğrunun esasına varamayız, doğruya ancak akılla ulaşılabilir düşüncesini savunan eski çağ yunan filozofu.
  sadece mantıksal olarak düşünün der. duyular dünyası düş gibidir. değişir..
  parmenides'teki var olma, sarsılmaz bir var olmadır. sadece "bir varlık" var. bu birlik de kendi içinde kapalı: doğmamış, yok olmayacak, değişmez, ölmez, yoğunlaşmaz, donmaz..
  var olan meydana gelmiş bir şey olsaydı, var olmayan bir şeyden çıkmış olması gerekirdi. bu nedenle "var olmayan yoktur ve ulaşılamaz"..
  yani demem o ki, bir varlık var ve o dışarıya kapalı..bizim amacımız da o "bir" hakkında düşünmek.
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  doğa üzerine adlı, bir bölümü çağımıza ulaşmış şiirde, varlığa ve varlığın oluşumuna değinmiş filozof. elea okulunun kurucusudur.
  1 ... legend of the stranger
 3. 3.
  duyuların, varolmayanın aldatıcı bilgisini vererek insanı yanılttığını iddia eden filozof. felsefesini sadece saf düşünce üzerine kurduğu için, felsefesi kalıcı olamamıştır.
  1 ... legend of the stranger
 4. 4.
  görüntülerin arkasındaki gerçek şeyi bulmaya çalışmıştır. bütün değişimlerin illüzyon olduğunu iddia etmiştir. bir de şöyle bir şey der ki: " eğer x e sahipsek ve y ye sahip değilsek, değişim sonucu x in nasıl y olduğunu söyleyebiliriz. y yi daha önce hiç görmedik ki. " sonuç olarak her şey her şeydir, hepimiz aynıyız demeye getirmiştir.
  2 ... witch
 5. 5.
  zenon un öğretmeni ve babası *.
  2 ... unique270
 6. 6.
  dünyayı bir oluş durumu içinde düşünmektedir. dünyayı hareketsiz ve tıka basa madde ile dolu olarak görmektedir. hareket imkansızdır, zira bu bir çelişki demektir. parmenides spekülasyon ve aklı, duyularımızın bize gösterdiği kanıtlardan daha önemli bulmaktadır.
  1 ... lanetlizeynep
 7. 7.
  dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen belki de ilk kişi.
  1 ... chucklet
 8. 8.
  parmenides (dogumu asagi yukari 540 yilinda), yalniz çigir kuran bir filozof degil, yurdu elea’da devlet adami, kanun koyucu olarak da önemli bir rol oynamis.ögretisinde, anaximenes, xenophanes ve pythagorasçilardan gelen etkiler var.ama bunlarin yaninda, büsbütün yeni olan bir çizgi de var onda: dialektik’e,yani salt kavramlarla çalismaya bir egilim. parmenides, yunan mantik ve dialektigininin babasidir.
  2 ... bokvarbak
 9. 9.
  hocası ksenophanesin düşüncelerini geliştirdi. varlık parmenidese göre katkısız ve yalındı. ona göre değişen, çokluk gösteren varlık yoktu, asıl varlık ne yok olur ne de ortaya çıkar. bu 'bir'dir, 'bir olan'dır.
  1 ... ecileyte
 10. 10.
  elealı zenon'un hocasıdır. hareketi, akışı ve oluşu reddeder ve bunların salt bir yanılsama olduğunu, esas olanın bir ve değişmez olduğunu söyler. evreni hareketsiz bir küreye benzetir ve küreye de bir der.

  duyuların insanları yanılttığını, hareketin insan sanrısı olduğunu açıklamaya çalışmış 2500 yıllık bir düşüncenin babasıdır parmenides. ilk çağ yunan filozofları suydu, ateşti, topraktı, havaydı derken bu abimiz nedir matrix diye sormuş, yanıt olarak da yalan dünya, kahpe felek demiştir. hayatına kendi elleriyle son vermemesi ise ilginçtir.
  2 ... balkondan atla maydanoz topla