bugün

Papa Eftim, 1884 yılında Yozgat'ın Akdağmadeni'nde doğmuştur. Asıl adı Pavli Karahisarlıoğludur.

Kilise eğitimi alan Eftim, 1912 yılında Diyakos, 1915 yılında ise papaz ve 1918 yılında da Keskin Metropoliti olmuştur. Eftim bu dönemde Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine bağlı olarak çalışıyordu. Fakat o, daima kendini şöyle tanıtıyordu:

"Ben Türk dostu Eftim değil; Türk oğlu Türk Eftim'im. Ben her zaman, her yerde Türk olduğumu beyan ettim. Bir yabancı Türk dostu olabilir. Fakat benim gibi, halis bir Türk vatandaşının, yabancı bir Türk dostu gibi gösterilmesi, O'nun milliyetinden şüphe edilmesine delâlet eder ki bundan incinmemek imkânsızdır. Bana Türk demeyip Türk dostu diyenleri hiçbir surette affedemem."

Millî mücadeleyi destekleme kararı alan Papa Eftim, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesine karşı yayımladığı beyannamede şöyle diyordu:

"Fener Patrikhanesi, dinî ve ruhani vazifesini ihmal ederek, şanlı Türk milletinin, şanlı biz evlatlarını hilelerle Yunanlı yapmaya kalkışması ve Avrupa'ya böyle göstermesi, Türk milletinin aleyhine şikâyetlerde bulunması, Allah'ın emrine ve hakikatine muhaliftir."

Buna karşı Fener Rum Patrikhanesi "Papa Eftim'e bir tamim göndererek Türk hükümetinin verdiği görevlere kesinlikle uyulmamasını hatırlatmıştır." Eftim bunu dikkate almayarak Sivas Kongresine katılmış ve Mustafa Kemal'le tanışmıştır.

Türk Ortodoks Patrikhanesi, 1921'de alınan bir Bakanlar Kurulu kararıyla ve Mustafa Kemal'in emriyle 1922'de Kayseri'de "Müstakil Rum Patrikhanesi" adıyla kuruldu. Mübadele sonunda cemaatinin çoğu dağılınca Papa Eftim ve ailesi istanbul Karaköy'deki Panayia Kafatiani kilisesine yerleşerek çalışmalarını oradan yürüttü.

Atatürk'e göre, Türk istiklâl Savaşına bir ordu kadar hizmet eden Papa Eftim 1968 yılında vefat etmiştir.

Türk Ortodoks Patrikhanesi 1968-1991 arasında oğlu Turgut Erenerol, 1991-2002 arasında ise diğer oğlu Selçuk Erenerol tarafından yönetilmiştir. 2002'den beri Selçuk Erenerol'un oğlu Paşa Erenerol tarafından yönetilmektedir.

Ümraniye soruşturması sırasında, fener rum patrikhanesi'ne nazaran atatürk'ün türkiye'ye kazandırdığı bu kurum şüpheliler arasına sokulmuştur.

(bkz: sevgi erenerol)
türk olabilmek için, insanın, kendisini türk hissetmesi yeter... yalnız bu hissin, papa eftim'inki gibi samimi olması şarttır...
"türk ortodoks patrikhanesi" diye bir patrikhane uydurmuş şahıstır. ilginç bir şekilde patriklik babadan oğula geçer bu düzende. birincisi, istanbul rum ortodoks patrikhanesi izin vermediği ve tanımadığı müddetçe hiçbir patrikhane patrikhane, hiçbir kilise de kilise değildir (ortodoks kiliselerinden bahsediyorum tabii ki). ikinci olarak, ortodoks teolojisinin hiçbir yerinde bir patriğin çocuk edinmesi, evlenmesi ve seçim yapılmadan patrik seçilmesi gibi bir şey söz konusu bile değildir. üçüncüsü de dünya kiliseler birliğinin tanımadığı bir yere patrikhane demek ne kadar mantıklıdır?

papa eftim, iyi bir insan, iyi bir vatandaş olabilir ancak kesinlikle ortodokslukla, rahiplikle bir ilgisi yoktur. torunun başında bulunduğu sözde patrikhane ergenekon örgütünün yuvalandığı bir yer haline gelmiştir. ben burada çok da vatanseverlik falan göremiyorum açıkçası.
Türkiye'de yaşayan Hristiyanların da ülkelerini sevebileceğini hatta uğruna ölebileceğini gösteren, kıymetli ender kişilerden biri.

Edit: Bunu eksileyen arkadaşların Hristiyan Türkler hakkında ki düşüncelerini hayal bile edemiyorum.
hüseyin nihâl atsız' ın 'yunanistan türkleri' adlı yazısında değindiği ve "papa eftim taifesi olan ve türk aslından gelen küçük bir ortodoks topluluğu dışında, bu rumlar' dan türkiye' ye hiçbir hayır gelmeyeceğini herkes bilmektedir." dediği ve bu vesileyle benim de kendisini tanıdığım şahıs.
türkiye'de ekümenik kurulmasına karşı çıkmış, türk ortadoks... aynı zamanda milli mücadeye katkı sağlamış türk milliyetçisi..
"Fener Patrikhanesi, dinî ve ruhani vazifesini ihmal ederek, şanlı Türk Milleti'nin, şanlı biz evlatlarını hilelerle Yunanlı yapmaya kalkışması ve Avrupa'ya böyle göstermesi, Türk Milleti'nin aleyhine şikâyetlerde bulunması, Allah'ın emrine ve hakikatine muhaliftir."
Papa Eftim
"Ben Türk dostu Eftim değil; Türk oğlu Türk Eftim'im. Ben her zaman, her yerde Türk olduğumu beyan ettim. Bir yabancı Türk dostu olabilir. Fakat benim gibi, halis bir Türk vatandaşının, yabancı bir Türk dostu gibi gösterilmesi, o'nun milliyetinden şüphe edilmesine delâlet eder ki bundan incinmemek imkânsızdır. Bana Türk demeyip Türk dostu diyenleri hiçbir surette affedemem."

Müstakil Türk Ortodoks Patrikhanesi Kurucusu "Papa Eftim"

Resim: Papa Eftim Türk Ortodoksları Milli Mücadeleye Çağırmak için Vaaz Verirken 1921

https://scontent-ams3-1.x...2a889d48e&oe=56DFE9CA

"islam" halifesi "Türklerin" kurtuluşuna ihanet-i vataniye derken, ortodoksların papası, "ortodoks türklerini" mücadeleye çağırıyor.

kim hain kim değil görmek elzem...
ben türk dostu eftim değil; türk oğlu türk eftim'im.

kurtuluş savaşında hristiyanlara karşı savaşmış hristiyan bir türk.

tbmm'nin dualarla açılışında dua edenlerden biriside hristiyan papa eftim'dir.

görsel
yeni öğrenip şaşırdığım biri. patrikhane tanımazsa dini gerçek değilmiş. goygoycu ruhbanların ezdiği başka bir adam.
türk oğlu türktür. kan olarak olmasa da hissiyat ta olsa türktür.
görsel
bağımsız türk ortodoks kilisesi'nin kurucusu ve ilk patriği olan yerli ve milli türk oğlu türk atatürk milliyetçisi istiklal savaşı gazisi...
görsel

1884'de ankara vilayetinin, yozgat sancağına bağlı akdağmadeni kasabasında doğmuştur. asıl adı Pavlos Karahisarithis'tir.
ilk öğrenimden sonra ankara'da manifaturacılığa başladı.
1912'de diyakos 1915'te papaz olup akdağmadeni'ne atandı.

yozgat'ta kapı komşusu olan çerkez ethem sayesinde mustafa kemal'le tanıştı.
23 nisan 1920'de ankara'da millet meclisi'nin açılış duasını okuyan din adamları arasında papa eftim de vardı.
görsel

papa eftim ve türk ortodoksları, kurtuluş savaşı'nda umum anadolu türk ortodoksları cemaatleri olarak yer aldılar.

papa eftim'in ismi cumhuriyetin ilanından sonra ismi zeki erenerol olarak değiştirilmiş, bu isim kendisine bizzat mustafa kemal atatürk tarafından verilmiştir.

kurucusu olduğu türk ortodoks kilisesinin toplam 3 kilisesi mevcuttur.
1- meryem ana türk ortodoks kilisesi (istanbul baş episkoposluğu anadolu ortodoks kilisesi)
2- aziz aya nikola kilisesi
3- aziz aya yani kilisesi

görsel

bu üç kilise, türk milli mücadele yıllarında türk ortodokslarının eline geçmiştir.
o tarihten bu yana, türk ortodoks patrikhanesinin kontrolündedir.
fener rum patrikhanesi bu kiliselerin, "türk milli mücadele yıllarında zorla alındığını" iddia ederek, bu üç kilise üzerinde tekrardan hakimiyet kurmak istemekte, bu konuda lobi faaliyetleri yapmakta, türkiye'deki mevcut iktidar da bu konuda ne yazık ki fener rum patrikhanesini dikkate almaktadır.

ama bilinmelidir ki; türk türktür.
önemli olan damarlarda akan kandır.
ortodoks da olsa, sünni de olsa, alevi de olsa.
önemli olan onun türklüğüdür.
türklük bilincinin olduğu yerde dinin, mezhebin esamesi okunmaz.

türk milleti için yaşayan, türkiye cumhuriyeti için çalışan kuvvacı papa eftim 1968 yılında vefat etmiş, istanbul'daki rum ortodoks mezarlığındaki kabrine defnedilmiştir.
görsel

papa eftim'in kabrinde atatürk'ün kendisi için söylediği; "papa eftim bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir" sözleri yazmaktadır...
görsel

ruhu şad olsun...
güya din kardeşimiz araplar bizi arkamızdan vururken hristiyan karaman türk'ü papa eftim kurtuluş savaşına destek vermişti.
mezarı başında şarap içmişliğim vardır. anma alanı ülkü ocakları gibiydi. hoş türk ortodoks patrikanesi de ülkü ocakları karaköy şubesi gibi.
ben ilk defa duyuyorum kendisini. türkün hristiyanı, osu busu olmaz (bedevi testisi severlere demiyorum, onlar kansız olduğundan anlayamaz), türk türktür.
çünkü bir insan türkse önce türktür, sonra malatyalı, alevi, sünni, ortodoks falan gelir onun için.
toprağı bol olsun kendisinin, hakkını helal etsin bugün türkiye cumhuriyetinde yaşama şansı bulmuşlara.
https://twitter.com/tsumu.../1178751171038715906?s=19
Bedeviseverlerin lanet ettiği, gerçek Türk milliyetçilerinin bağrına bastığı hakiki Türk evladı. Türk Ortodoks kilisesinşn başkanı. Vatansever bir gayrimüslim, vatan haini bir müslümandan çok daha değerlidir.
Işıklar içinde uyusun, toprağı bol olsun.