bugün

çukurova bölgesinde yetişen bir bitki ve bu bitkinin meyvesi
pembe boyalı şekerle müthiş bir beraberlik yaratan şey..
(bkz: pamukşeker)
Gasilhane de çokça kullanılan şey.
(bkz: orhan pamuk)
kedilerin "ayşe"si, "fatma"sı.
yıllardır 1 kg ının demir in 1 kg ından ağır olup olmadığı tartışılan hede.
Pamuk bitki sistematiği bakımından malvaceae familyasının gossypium türüne aittir.
Kendi vatanı olan tropik ülkelerde genellikle birkaç yıllık olarak yetişir. Bu pamukların boyu 5-6 metreye kadar çıkabilmektedir. Fakat bunların ticari değeri diğer yıllık çeşitlerine göre fazla değildir. Bugün genel olarak tarımı yapılan pamuk cinsleri bir yıllık ürünüdür. Bunların ise boyu 0,5-180 cm kadar uzamaktadır.
(bkz: havalı pamuk)
en ekolojik ve sentetik lifler öncesi devirlerde en çok kullanılan doğal selüloz lifi...
(bkz: gossypium)
Tohumundan yağ elde edilen, kapsül şeklinde meyveleri olan, üzerindeki beyaz tüyler tekstil sektöründe kullanılan bitki.
ing.Cotton
Alm.Baumwolle
amerikalı bilim adamlarının bulduğu genetik değişimle pamuğun tohumlarındaki zehirli enzimlerin yok ediplip böylece tüketim tehlikesinin ortadan kalkmasıyla gelecekde sofralarımıza meze olacağını düşündüğüm yeni nesil sebze...

akşam olmuştur maaile yemekte oturulur.

anne: oğlum sana bi tabak pamuk veriim mi?
bununicin: hönk!?+!
anne :sen seversin bak güzelce soğanla felan kavurdum
bununicin: hönk!?+!?

(bkz: alışmadık kıçda don durmaz)
çoğunlukla çukurova'da yetişen, amerikan versiyonunun akala olduğu selülozik bitki.
aynı zamanda kenan doğulu'nun en iyi şarkılarından birisidir; ex aşkım albümünde yer almıştır
ülkemizde üretilip yurt dışına satılan ve bu ülkelerde işlenip tekrar bize pontolan kazak cart, curt olarak geri dönen fahiş fiyatlarla satılan ürünlerin ham maddesi.
Prenses olani meshurdur. 7 cuceler ile beraber bir suru fikra ve karikaturune tanik olmusumdur. En saglamida Penguen dergisindekidir. Pamuk Prenses elmayi yemis ve uykuya dalmistir. Yakisikli prens operek uyandirmaya calisirken eli kirbacli yari ciplak bir cuce " Biz neler yaptik uyandiramadik bir opucukle mi uyandiracaksin ? " diye merakla sormasidir.
bitkisini geçtim, şarkı olan versiyonu hayattan bir türlü çıkmayan zamazingo.. kenan doğulu'nun nasıl bir ruh haliyle yazdığına bir türlü karar veremediğim, takriben 20 metre yükseklikteki apartmanın, oturduğunuz katının penceresinde oturup da, sevgiliyi düşünürken, yıldızlarla o anda sevişme hissi veren şarkıdır..

evet efenim, deneyiniz.. özellikle, gece 00.00 - 01.00 sularında gece havası fazla soğumadan, pencereyi açınız, kıçınızın altına aldığınız minderin de yumuşaklığına güvenerek, kendinizi pencerenin o soğukluğuna bırakınız efenim; özellikle de bu şarkı ile on numara olacaktır. yıldızların da size eşlik ettiği o anda, tavsiye olarak, bilimum kafa yapıcı maddelerin de, lütfen yanınızda bulunmamasına özen gösteriniz. bulunduğunuz yüksekliğe göre, yarın iki kolu kırık biçimde gitmeniz gereken yere gidebilirsiniz, ya da allah korusun komşunuz evde helvanız için irmik arıyor olabilir..
flash hocamın **, ilk animasyonu. o animasyona verilebilicek en güzel isim*.

bir çocuk heyecanıyla flash öğrenenler için; (bkz: öğretmenim canım benim)
müthiş (!) imf politikalarıyla, yunanistan'dan ithal eder hale geldiğimiz tarım ürünü...
prenses versiyonu için:
(bkz: pamuk prenses)

eşantiyonlarıyla birlikte:
(bkz: pamuk prenses ve yedi cüceler)
o saf, temiz ,bembeyaz, yumşacık objenin ölen insanların g.tüne tıkılması hadisesi nedeni ile beni benden etmiş kensinden iğrendirmiş nesne.
mankenlerin zayıf kalmak uğruna ıslatıp yuttuğu bitki.*
batı akdeniz'de -antalya- artık ekilmeyen -yok denecek kadar azdır- tarım ürünü.
aşk denen naneyi en iyi anlatan şarkıdır kanımca.

"hangi güvercin atlamış çatıdan
ya da hangi balık denize
hesap yapıp akıllıca?"

akıllıca kayar mı gönül?
akıl devreye girince neden geri döner gönül?
hep mi akıl ve gönül ayrı düşecek?
güvercin hesapsız atlıyor ve uçabiliyor yine..
ya atlayıp da kendine gelemeden çakılanlar?
belki de hiç atlamadan oturmak lazım yerinde. en güzeli, en temizi.
bir zamanlar çiftcinin en büyük geçim kaynaklarından biriyken, şu an arka sıralara düşmüş içi sert dışı yumuşak bitki.
(bkz: inanamıyorum sensiz kaldım yine)
her insanın götüne giren tek şeydir.

edit:eksileyen arkadaşlar; o gün zevkle ben de orada olacağım.