bugün

ağustos ayında çıkacak olan yeni opeth albümünün ismi.

01. eternal rains will come
02. cusp of eternity
03. moon above, sun below
04. elysian woes
05. goblin
06. river
07. voice of treason
08. faith in others

tracklistiyle roadrunner records etiketiyle çıkacaktır, bekliyoruz.
albüm malum yerlere düştü, ilk izlenimim 2-3 döndürmede harika olduğu yönünde. hele o faith in others yok mu çok can yakacak çoook.
Beklenenden erken torrente düşen Opeth albümü. Ben de çoğu insa gibi indirip dinledim. Albümü tarafsız olarak değerlendirecek olursak grup artık kesin olarak progresif rock müzik yapıyor. Ayrıca Heritage ile beraber gelen klavye baskınlığı burada da devam etmiş. Mikail abimiz röportajlarında artık brutal olmayacağını söylemişti ve dediğini doğruladı. Oldukça yumuşak tonlar hakim albüme. Piyasaya oynanmış bir albüm olduğunu kabul edebiliriz çünkü alışılagelmiş Opeth parçalarından farklı. Saf hayran kitlesini ilk üç albümüyle kazanan Opeth, bu kitleyi üzecek gibi.
heritage albümünü nispeten beğenmiş biri olarak beklentimi karşılamamış albüm. tamam miko anlıyorum farklı bir tarza yönelmek istiyorsun, heritage'in de çok farklı olacağını biliyordum, hatta bu yüzden heritage'ı ön yargısız bir şekilde dinlemiştim ve her ne kadar eksikleri-gedikleri olsa da yeni yöneldiği bir tarz için gayet başarılı bulmuştum. ve evet beklentim de bu yöndeydi, heritage tarzını bir üst kademeye çıkarmış bir albüm bekliyordum, zira miko bu konuda başarılıdır. neyse belki dinledikçe farklı açılardan bakmayı başarabilirim. zaman gerek...
Olmuş albüm. Opeth'in ilk 5-6 albümündeki tarzdan tamamen farklı ama yine de çok kaliteli bir iş. Gönül ister progressive Black/Death Metal albümleri de yapsınlar ama son iki-üç albümün tarzından sonra çok zor görünüyor.
Albümde camel şarkılarının havası var. 70lerin progressive rock gruplarının tonlarını duyabilirsiniz şarkılarda.