bugün

laboratuarlardaki aletleri steril etmek için kullanılan, görüntü-şekil itibariyle beni acayip korkutan*, fakat bir o kadar da fahideli buharlı basınç cihazımız.
(bkz: otoklav tamircisi)**
o alet üzerine yüksek lisans bitirme tezini alan şahıslar da bulunmaktadır.otoklav da kumaş, plastik ve kağıt tarzı bir takım şeylerin sterilliği için kullanılır. fakat işkence aleti gibi görünüyor.düşünüyorum da karanlığa kalmış bir şekilde o aletin olduğu laboratuvarda tek başıma kalmak istemezdim.
ph'sı 4,5'un üzerindeki gıdaları sterilize etmek için kullanılan basınca dayanıklı kaptır. sterilizasyonda 100 santigrat derecenin üzerinde çıkıldığı için pastörizatörden farklı olarak basınca dayanıklı olması gerekir.
Bir tür düdüklü tencere.
eczacılık fakültesi öğrencilerinin laboratuarlardaki soru(n)larından biri.soru: ...madde kaç santigrat derecede kaç dakika otoklavda sterilize edilir?sorarlar da sorarlar... hayır kullanılası bi bilgi olsa seve seve de...
121 santigrad derece, 1.2 atm basınçta sterilizasyon yapan cihaz...
sıvıları kaynama noktaları üzerindeki sıcaklıklara ısıtarak buharlaştırmak amacıyla kullanılan çok sağlam kap.
sulu preparatlari ve kaucuk kapaklari sterile etmek amaçli kullanilan ve duduklu tencere esasina gore çalisan alettir.
yagli preparatlarin ve cam malzemelerin sterilizasyonunu etuve kaptirmis olsa bile gururludur.
hacimleri 18-76 litre arasında değişen, içine konulan tıbbi malzemeleri sterilize etmek için basınçlı buhar uygulayan cihaz.
deneylerde kullanılan veya steril işlemlerde kullanılması gereken deney aletlerinin sterilize edilmesi için yapılmış icat.
134 ve 121 derecelerde iki şekilde steril edebilen aygıt. istenildiğinde formal sterilide yapabiliyor
etüv ün amcası oğlu.
buhar sağlayan su girişindeki suyun az olmasıyla patlamaya yol açabilen sterilizasyon makinesidir.

(bkz: az daha patlıyodu)

(bkz: yok yere ölmek)
Doktorların araçlarını sterile etmek için kullandığı küçük bir çamaşır makinesine benzeyen alet.