bugün

şimdi iki çeşit yaşlı var, gerçekten ayakta dururken zorlanan yaşlı amcalar/teyzeler vardır, bunlara insanların içi gider. onlar rahat etsin diye insanın sandalye olası gelir. birde diğer çeşit yaşlılar vardır. kadınlar arası günden gelen, kokona teyzeler vardır. heleki işten dönüyorsam bunlara kesinlikle yer vermem. birde sanki yer vermek zorundaymışız gibi 2.tür yaşlılar baskı yaparlar. 1. türden olanlara yer verirsiniz, teşekkür ederler, yok ne gerek vardı derler.

2. tür olanlarla bir türlü yükselenim barışmadı sözlük.
diye bir durum söz konusu değildir, yaşlılara saygı göstermemektir aslı. nitekim yaşlılık başa geldiğinde durumun ehemmiyetini idrak edeceklerdir.
(bkz: otobüste yer vermeyince çirkefleşen yaşlılar)
saat 04.00 da bodrum'dan yalıkavak'a dolmuşla giderken arkadaşımın gerçekleştirdiği olay.

4 arkadaş bindik dolmuşa ve arka dörtlü koltuğa oturduk ama kafalar çok güzel. neyse dolmuş biraz ilerledikten sonra 40-50 yaşlarında 4 teyze bindi o saatte dolmuşa. tabi biz kalktık yer verdik ancak bir arkadaşımız(uraz) yer vermedi.

teyze: evladım ben senin annen yaşındayım bana yer vermen lazım!
uraz: benim annem bu saatte sokakta dolaşmıyor..
tasvip edilmeyen şey. ayar yerine yer verilmesi gerekir. kınıyoruz hepsini..
- evladım kalkar mısın ben oturayım ?
+ amca sen her kalkana oturyor musun ? nihohohoho.

yanlış tabi. yapanı görürsem s.ikerim.
karşıdan gelecek kontra ayara hazırlıklı olmak gerekir. çünkü yaşlılar hiçbir lafın altında kalmadıkları gibi, haksız olsalar bile haklı konuma geçmekte über bir yeteneğe sahiptirler.
saygı göstermekten kolay gibi görünür. iyi bir halt değildir ama.
hayatımda bir kere yaptığım sonra da kendimden utandığım şeydir. o da şöyle oldu;
lisedeyim, dolmuştayım, camdan dışarı bakıyorum. yaşlı biri binmiş haberim yok, başımda bekliyormuş. sonra;
-maşallah gençlerimiz de çok yardımsever şeklinde iğneli bir laf söyledi. ben de;
+evet öyleyizdir, buyrun oturun dedim.
Burdan liselilere lafım; ben yer vermem bana ne, cool um ben diyeceğine kalk yer ver daha cool olursun.
(bkz: gençliğin hali)
terbiyesizliktir.
tam tersi de yaşanabilecek durumdur.

(bkz: otobüste gençlere ayar veren teyze)

Arkadaki aksi teyze öndeki uzun saçlı delikanlıya :
-Kızım surdan bir kisi uzatır mısın?
-Ben kız degilim!
-Amaaaan ne bileyim kızmısın dulmusun, uzat işte.
haklı olunsa da etraftaki cık cıklar eşliğinde yaşlı şahsın ayar vermesiyle sonuçlanacak durum. denemeyin.

yol boyunca da söylenirler..
-bizim zamanımızda böyle miydi azizim?
-şimdiki gençler terbiye nedir bilmiyorlar.
-aileleri böyle yapıyor bunları ahh ahh..

*müsait bir yerde inebilir miyim?
arkadaşlar arasında ki dialogta "-ah biz yeni nesil hep böyleyiz...." li cümlelerin ardından gelen ezici bakışlara mağruz kalmak.
-oğlum yer verecekmisin?
+sen zamanında veriyomuydun teyze?
-zamanında anan, babana vermese şimdi ben orda oturuyor olurdum...
ayar hadisesini o kadar abartmak ki yaşlı amcalara - teyzelere saldırmak. Otobüste bulunan ağır abilerden ciddi şekilde dayak yenerek sonlanabilir ki ayarın kralı görülür o vakit. En kötü ihtimal hesabı öbür tarafta sorulacaktır. *
yaşlı adam otobuste bastonuna dayanıp ayakta durmaktadır fakat baston kaymaktadır yaşlı amca saga sola yalpalamaktadır. oturan ayarcı genç yaşlı amcaya pişkin pişkin
- "amca bastonun ucuna lastik takarsan baston kaymaz" der.
ve karsi ayar gelir,
- " asıl baban s.k.nin ucuna lastik taksaydı kaymazdı, sende olmazdın bende orda oturuyor olurdum" *
(bkz: 80 sonrasi neslin bozuk olusu)
otobüste anket açıp chat dili kullanan yaşlılara yapılması gereken hareket.

- slm olm.otobüsler de çok kalabalık. bu seferler ne sıklıkta olmalı olm?
- boşver teyze. sen durağını kaçırma.
otobüste tek yer verdipim saygı duyduğum insanlardır kendileri otobüste bıçaklanmış bayılmakta olan bi kadın göriim zksen yol vermem ama yaşlı teyzemi ayakta bırakmam
24 ayar olarak geri dönecek eylemdir:

yaşlı adamın elinde baston var. otobüs hareket ettikçe bastonu oraya buraya kayıyor. gençlerden biri akıl verircesine amcaya.."Amca ya bastonun ucuna lastik takarsan kaymaz" diyor. ihtiyar da "o lastiği yıllar önce baban taksaydı şimdi sen olmazdın ben de orada oturuyo olurdum" *
otobüstekiler tarafından linç edilerek ayarın allahını alacağımız eylemdir.
genelde gençlerin yaşlılar binince kitap okuma,uyuma numarası gibi eylemlerle gerçekleştirdiği durumdur...bi de gözünün içine baka baka "kalkmıyorum ulan!"demek de vardır tabı...
(bkz: otobüste yaşlılara yer vermek)
akşam üstü saatlerinde, otobüse binen ve yedikleri unlu mamullerden ötürü tansiyonları çıkmış olan teyzelere "geldi makarnacılar!","eve gidince adama bi yumurta kırarsın artık!" şeklinde ayar vermektir!