bugün

gezmeye giden ya da gezmekten dönen emekliliğin huzuruyla mutlu bir insana sinirli,kızgın,derdi başından aşkın öğrencilerin yer vermesidir. ulan adalet mi bu !
tepemizde bekleyipte kalkmamız için çingenelik yapan yaşlılar veya hamile vs. insanlara yer vermektense yapışın koltuğa durağınız gelince yollanın. bu kadar basit.
gereklidir. fiziksel güçleri bizden çok az olan yaşlılarımıza saygıda kusur etmemeliyiz.
tüm genç, sağlıklı bireylerin görevidir.
koltuktan kalkarken , bilerek topal taklidi yapacaksın ki içi acısın.
otobüste yaşlılara vermekten daha güzel bir eylemdir.
olması gerekendir. bir gün aynı durumun kendilerine de olacağını düşünürsek bir nevi zemin hazırlamış olunabilir.
evet çoğu zaman verilmesi gerekir ama istisnai durumlar vardır.mesela bazı otobüsler uzun yolculuklardır.örnek veriyorum 45 dk 1 saat süren yolculuklar.burada misal ben kişisi ilk otobüste ayakta gideceksem binmem, diğerini beklerim.ama diğerine bindiğim anda kim gelirse gelsin ona yer vermem.ama diğer kısa yolculukların hepsinde yer veririm.
valla canım isteyince kalkıyor canım isteyince kalkmıyorum. keyfimin kahyası mı tanımadığım insanlar. bunu anladım bugün.
Içinizden gelir de yaparsınız bunu bir teşekkür bile etmez, sanki mecburmuşuz gibi havalı havalı kurulurlar koltuğa. Sonra da gençliğin canı yer vermek istemez tabi.
kendimi o yaşlıların yerine koyuyorum ve yer veriyorum.

hele hele istanbul gibi bir yerde o yaşlarda bir insanın ayakta durması hiç kolay değil allah yardımcıları olsun.
yer: denizli
olay özel kal otobüslerinde gerçekleşmektedir.
otobüs tıklım tıklım dolu olmasada boş verler doludur.
ce karnı burnunda bir hamile bayan biner ve genç 16 17 yaşlarında bir kıza yerini verir misin der.

kızın cevabı herkesi şaşırtır. "doğururken bana mı sordun be kadın!"
bu sözü duyan herkes ayağa kalkar ve bayana yerini vermeye çalışır.

nezaket yaşya değildır ya da okumaklada alakalı değildir. aile yapısı bu konuda çok etkilidir.
maksat alkış almak değil, vicdanın rahat etmesidir.
kendimden örnek vereyim. çoğu zaman işten okuldan dönerken o yaşlılardan daha yaşlı daha bitkin oluyorum. böyle durumlarda gezmekten dönen yaşlılara yer versem de tamamen vicdanımın rahat etmesi içindir.
insanlar yaşlandıklarında güçten düşerler. yürümeyi bırakın ayakta durmak bile eziyet gibi gelir. basit bir mantıkla sizin de bir gün yaşlanacağınızı göz önüne alırsak biraz empati yaparak yer vermeniz doğru olacaktır. genç çocuklarsınız enerjiniz gücünüz var. ölmezsiniz biraz ayakta dursanız.
otobüste "kalk ben oturucam" bakış ve tacizlerinden sonra yapılan harekettir.
(bkz: metrobüste yaşlılara yer vermek)
bir arkadaşımın normal insanlar gibi yer verip 'sen beni çok mu yaşlı görüyorsun?' cevabını aldığı olay.
Olmasi gereken durumdur, zira siz nezaket gosterin ,ahlaki degerler toplumu hep ustun kilan unsurdur.
ilerde aynı yaşlılarında bu günü hatırlayıp gençlere ev vermesi temennisi olan harekettir.
genç nesilden istenendir fakat otobüsü yaşlıya versen yine memnun kalmaz.
Versen bi dert
vermesen bi dert...

Zor is yani en iysisi otobüste hiç koltuk olmasın herkes ayakta gitsin.
tip bakana hani herkes esitti dedigim olay.
stresli bi durumdur.

isten cıkarsın eve giceksindir. götü koltuğa atayım da uyuya uyuya giderim dersin. hayal iste. yapamazsın !

öyle bi bakarlar ki gözünün icine daha kapıdan girer girmez saygı durusuna gecersın. halbuki sen aksama kadar çalışmış o ise tiril tiril gezmiştir.

tamam hastane vb.durumlar için dışarı çıkmış da olabilir ama eminönü ise bindiği durak iste o ihtiyar gezmiş, tozmuş, torbalarını doldurmuş bide senin yerine kurulmuştur.

tamam koltuk sevdasında değilim de ne bilim akşamları eve erken gitseniz ya siz. beklemeseniz bizi keşke.
özellikle izmir'de son derece gereksiz eylem.

lan amk sen 2 lira veriyon biniyon o moruk 60 yaş kartıyla bedavaya biniyor.

beyinsiz olmak lazım bu bunaklara yer vermek için.