bugün

kişinin üstüne vazife olmayan işlere karışmasıdır.
herşeyde bir açık arayarak,surekli sorun cıkaran tiplerin yaptığı eylem.kendi fikirlerini empoze etmek gibi ozellikleri de mevcut olabilir bu bunyelerin.
chp'nin yaptigina denir efenim.
(bkz: muhalefet partisi)
(bkz: ota boka basliklarini gormekten bikan yazar) *
işi olmayan insancıkların yaptığı eylem türü... bu tiplere "hacı sen rahatsız mısın" da denir...
egolarini tatmin etmek isteyen rahatsiz insanlarin yaptigi, yapanlara bi siktir git denmesi farz olan eylemdir.
muhalefet olmak için muhalefet olma durumu.ona buna ayar verme çabası bir nevi ego tatmini..
türkiye'de iktidar partileri karşında kalan muhalefet partilerinin genel olarak içinde bulundukları tutum.
ottan boktan başlıkları görünce kendine hakim olamayan yazarın tutumudur, cana candır.
"yok abi bu ne biçim başlık, bu ne biçim ot, bu ne biçim bok" diyen zat-ı muhteremdir.
(bkz: kronik muhalif)
efendim simdi bu ota boka muhalefet olma durumu bilhassa sozlukculer arasında yaygin olmakla birlikte genellike "populer olan herseye muhalefet olma" seklinde vucut bulmaktadir.son gunlerde dikkatimi bir sey cekti , onu aktarmak isterim. bu sozluk zimbirtilarinin icinde ilk olan eksisozluk* yazarlari bu platformdan populizmin kokune kibrit suyu dokerken farkinda olmadan kendilerinin ve sozlugun populer olmasina sebebiyet verdiler. zamanla bu mulalefet ekşiye de karsi gelme noktasina vardi ve medyaetegi gibi popularite ocaklarinin ortaya cikmasina neden oldu. bunun kontrendikasyonlarini gecenlerde birkac gencin muhabbetine kulak misafiri olarak anladim. sozlugu takip ettikleri belliydi.
iclerinden birinin "abi cok populer oldu artık herkesin dilinde". demesi ne kadar haklı oldugumu kanitlamaya yetti. iste o meshur " sozlugun bunyeye etkileri"nden biriydi bu. siddetle karsi ciktiklari , muhalefet ettikleri* anti-populizm onlari da populer etmisti artık. neyse toparlamaya calisayim simdi de.*aslinda bu apayri bi baslikta incelenmesi gereken bi konudur ama kaptirdik bi kere , olsun. efendim demem o ki; ota boka pusure muhalefet yapilmamali yapici olunmalidir , yasam tarzı haline getirilmemelidir.*
sonradan değil doğustan olmadır. dokunmayınız
ben farklıyım ayağına dikkat çekmeye çalışan kişiliğin artık otomatiğe bağladığı anlık çıkışlarıdır.
(bkz: deniz baykal)
(bkz: deniz baykal)
(bkz: editor)
(bkz: mesut yar)
aynı zamanda kendilerine yapılan eleştrileri asla kaldıramayan tiplerdir..
(bkz: ben)
bu tip insanları zevk için döveceksindir. böyle evire çevire bağlayarak. çünkü

bu adamlar devamlı surette sizin sözünüzü keserler ve bütün konuşma şevkinizi

kırarlar.

örnek diyalog:

--spoiler--
+abi ben geçen gün gidiyordum yolda..
-imkansız yolda yürüyemezsin sen bankette veya kaldırımda yürürsün.
+ha işte kaldırımda yürüyorum, bi bitki gördüm şu poşetin kırmızısı gibi kırmızıydı.
-imkansız poşet koyu pembe.
+neyse abi gidip koparayın dedim bir arı sürüsü çullanı verdi üzerime
-imkansız arılar sürü halinde yaşamazlar kovan halinde yaşarlar.
+neyse kovan halinde üzerime çullandırlar.
-imkansız bütün kovan gelemez.
+neyse bir kısmı geldi.
-ee sonra ne oldu.
+unuttum işte nerde kaldığımı ya. olum seni dövecem haaa.
-imkansız dövmek için benden daha güçlü olman gerekiyor.
--spoiler--
(bkz: bokuyla kavga etmek)
deniz baykalın mükemmel gerşekleştirdiği eylem. bu olayı gerçekleştirdikten sonraki aşama, göt olmaktır genelde.
(bkz: solcuların halk a antipatik gelen davranışları)
deniz baykal'ı aratan bir gandi klasiği.