bugün

vasıfsız insan vasfıdır. kompleks fışkıran bir sıfattır.
(bkz: tahin ile pekmez)

sapına kadar hem de...
2012 olmuş hala mercidabık zaferiyle övünen insandır.
zamanına çözmüştür.
bizde hiç mezhep kavgası olmadı olum.
kendi götünüze bakın siz.
10 senede bir alevi katlamı...
(bkz: göktürk torunu)
görsel
görsel
(bkz: mustafa kemal atatürk/#19656515)

kemalin sadece poz verdiğini bir kişi daha anlamış. ne mutlu.
hiç bir zaman sahip olmak istemediğimiz sıfat.

hayır büyük ninelerimizi hanedan mı dürttü de torun oluyoruz. millet mi osmanlı denilen şey.
nickinde türkçe karakter bulunan fakat kendisi türk olmayan yazar.
not: eğer türk olsaydı entrylerinde belirttiği gibi türklere saydırmazdı.
hangi entrysinde türklere saydırdığı bilinmeyen türk-islam ülküsüne gönül vermiş yazardır.
osmanlı hanedanına mensup birinin büyük annesinin üzerinden geçtiğini düşündüğüm torunlardır.

ayrıca bir yazarmış.
birileri kendisine ''atatürk'ün çocukları'' diyorsa, ötekiler de başka konuları içselleştirerek ''osmanlı torunları'' diyor ki, bu tamamen refleksif bir söylem. muhafazakar, dinine ve tarihine bağlı kimseler, kimi zaman objektif olamasalar da, kendilerine 'osmanlı torunu' payesini veriyor ve ''atatürk'ün çocukları''na karşı bir hareket içerisine giriyorlar. durum bundan ibaret.

ben bir islamcı, şeriatçı, yobaz ve gerici olarak, kendimi illa 'osmanlı torunu' diye nitelendirmem. osmanlı benim için bir model. üstelik bir laboratuvar kıvamında. şöyle ki, osmanlı devletinin modernleşmesi ve islam'ın algılanış perspektifi, lale devrinden tutun, tanzimat ve ıslahat fermanına, oradan son halife abdülmecid efendiye kadar farklılaşıyor. bu da benim kafamda oluşturduğum 'islamî devlet' tipi hakkında önemli referanslar veriyor bana. ben osmanlı'nın şusunu savunayım, bunu öyle yapayım, fatih benim ceddimdir, heyauhahou minvalinde konuşmalar yapmak için islamcı olmadım. yalnızca osmanlı hukukunu vesaire incelediğimde, 600 senelik kültürü ve nizamı tatbik etme şansı buluyorum ve bu da benim kafamdaki 'veliyyül emr' figürünü netleştiriyor mesela. ben osmanlı'ya böyle bakarım.

yukarıda bir arkadaş abartarak yazmış ya, ''fatih kanunnamesi vardı, şerî hukuku sallamazlardı'' tarzında. yanlış değildir ama manipüle edilmiştir. fatih kanunnamesinin dayanak noktası islam hukukudur zaten. 'kardeş katli' olarak bilinen yasa, islam hukukundaki 'bağy' (devlete isyan) suçuna atıf ile meşrulaştırılmıştır misal. osmanlı yasasında recm vardı, fakat uygulanamadığı için yerine fatih kanunnamesinde ta'zir cezaları konulmuştu, bunlar da para cezası idi genellikle. dönemin şeyhülislamı, ebussuud idi yanlış hatırlamıyorsam, kanunî'yi 'gavur kanunlarını getirdi' diye eleştirmişti, şerî vekaletlerin etkisi osmanlı'da asla yadsınamaz ve osmanlı bir islam devleti idi, bunu eğip bükmeye lüzum gerekmez.

ha osmanlı torunlarına alakamız ve muhabbetimiz de vardır, her ne kadar eleştirimizi yapsak da.

''gerçek osmanlı torunları'' ''çakma osmanlı torunları'' diye fotoğraf paylaşacak kadar kafasız insanlara ise diyecek bir şey yok. senin son halifen abdülmecid efendi, mustafa kemal'in seçtiği ''modern'' tipolojiye sahip adamdı ve haremin erotik resimlerini yapardı. said nursî'ye vereceği makamı, onun dine sırt çevirmediğini gördüğünde abdülmecid'e verdi. daha sonra onu da azletti, şeriyye ve evkaf vekaletliğini feshedip, devlet kontrolündeki, daha doğrusu başbakanlığa bağlı diyaneti kurdu. başına da rıfat börekçi'yi atadı. hani sonradan ''türkçe ezan, türkçe namaz'' politikalarına fetva verecek olan din adamı. yersen tabii...

abdülmecid sülalesi ülkeden şutlanınca, avrupa'ya yerleştiler ve orada asimile oldular. sen onların türkçe bile konuşamayan çocuklarını gösterip, ''osmanlı torunu'' dersen, ben gülerim arkadaş.

bu insanlar osmanlı torunu sıfatını zürriyet anlamında kullanmıyor zaten. anlatayım bu 'zürriyet' meselesini:

saffat suresi'nde geçer, ''biz nuh'un zürriyetini baki kıldık'' diye. o'nun nesliyizdir bizler islam teolojisine göre. fakat şu vardır ki, hz. nuh'un oğlu kendisine iman etmemişti. oğlu o'nun zürriyetindeydi nesep olarak, fakat kendisine iman etmedikçe onu kurtaramazdı.

baba yüreği ya, dayanamadı nuh aleyhisselam, ''gel oğlum'' dedi. müşriklik içerisinde kıvranan oğlu ''dağ beni korur'' diye yanıt verince nuh aleyhisselam, cenabı hakk'a niyaz etti: ''ya hakk, o benim zürriyetimdendir!''

alemlerin yaratıcısının cevabı konumuza ışık tutmaktadır: ''Dedi ki: 'Ey Nuh, kesinlikle o senin ailenden değildir. Çünkü o, salih olmayan bir iş (yapmıştır). Öyleyse hakkında bilgin olmayan şeyi Benden isteme. Gerçekten Ben, cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum.' ''(hud, 46)

bu kişilerin 'biz osmanlı torunuyuz' demesiyle nesep bağının ve neslin bir alakası yok. sen daha bunu kavrayamamışsın be kemal'ci.

--spoiler--
''hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
çatlarsan, doğuran kısrak utansın!''
--spoiler--
Anadolu türklerinin şimdilerde gururla söyledikleri söz.

(bkz: stockholm sendromu)
cumhuriyeti reddetmeyi gerektirmez. osmanlı torunu olduğunu iddia edip atatürk'e söven, cumhuriyet'i eleştiren ama cumhuriyet sayesinde başbakan olan rte'ye tapan beyin fakiri bir grup var.
görsel
olmaktan daima gurur duyduğum . atatürk te kanuni sultan süleyman da benim atamdır
http://img-3.onedio.com/i...0cc2fe6e471b1b3da59b.webp
maraba,yobazların ve kürtlerin kendini tanımladığı cümle.
rum tohumu,ermeni tohumunu görmüştümde

neyse artık ehehe.
görsel
osmanlı bir ailedir bir soydur arkadaşlar.
osmanlı torunu isen soyadın osmanlıoğulları olurdu.
eğer soy adın bu değilse osmanlı zamanında tebaydın.
bildiğin köylüydün işte.
boşuna bir yerlerini yırtma.

tanım: osmanlı torunun soyadı osmanlığullarıdır.
Yaşanan olaylardan dolayı sosyal paylaşımlarda yer alan ifadeler.atütürk kim ki diye eklenmiş bir de.üzücü durumlarla Osmanlı kafasını ruhunu yaratmanın mantığı yok tabii.atatürk e gelince demokrasiyi bu ülkeye kazandırdığıniçin en çok o suçludur.insanlara hak ettiği hakları verdiği için de.ecdadını inkar etme ama Babacan oğula geçen bir hanedan olduğunu aklından çıkarma.
Çok şey etmemek lazım bunlara malûm kapasite bir yere kadar.
Tekrar hatırlatıyorum;

görsel