bugün

iki sürücü; yol verme/vermeme yüzünden yol ortasında durmuş tartışıyorlar. yol kapalı trafik akmıyor. bizimse tesadüfen oradan geçmekten başka bir rolümüz yok. yolun açılmasını bekliyoruz.

- ya arkadaşım, burda yol üstünlüğü bende. sen ısrarla araya girmeye çalışıyosun. beklemesini öğren, çakallık yapma!

adam haklı. hepimiz görmüşüzdür, sizin geldiğinizi göre göre yola girmeye çalışanları. o beklemez, geçiş hakkı sizde olmasına rağmen abiyi beklemek zorunda kalırsınız. öyle bir durum.

+ lan yürü git yoluna! oruçluyum, kan beynimde zaten bir de senle uğraşmıyım.

lan dallama. oruç tutuyorsan bana mı tutuyorsun. asabiyet yapıyorsa tutma oruç, millet seninle uğraşmak zorunda mı oruçlusun diye? haksız durumdayken "orucu bahane ederek" haklı duruma geçmeye çalışıyor bir de.

oruç tutmanın sadece yiyip içmemek olduğunu zannediyor.
"oruçluyum ben, amınıza koyarım!". ne lan bu. oruç tutarken daha anlayışlı olması gerekirken bu asabiyet niye?

millete celallenmeye yer arıyor vesselam.

"mazaretim var, oruçluyum ben!"

eyvallah...
pazartesi sendromu gibi yalandandır.
bazilarinda ilginc bir $ekilde takdir edilme beklentisi vardir.takdir edilmeme sonucu asabiyet'e yol acabilir.
birde sigarasızlıktan kaynaklanıyosa vay karşısındaki adamın haline.
bugün bankada bir kez daha şahit oldum saat 5 olmuş artık herkesin sinirler gergin hava sıcak susuzluk var bide bankanın kalabalığı öyle olunca bir an önce eve gitme derdin de sıra beklerken insanlar sabırsız bankacılar gergin falan oruç güzel falan ama sinirler hakikaten gergin birde sigara içiyorsanız vah vah halimize.
orucu kendine bahane etmemesi gereken asabiyet türü.
iftar saati yaklaştıkça daha da artan asabiyettir.
madem asabi olucaksın tutma.

(bkz: dinde zorlama yoktur)